اخبار بیت کوین

موج جدید اینسکریپشن‌ها در شبکه بیت کوین؛ با ارائه استاندارد BRC-69 تعداد کتیبه‌ها رشد چشمگیری داشته است

به نظر می‌رسد که بعد از راه‌اندازی استاندارد BRC-69 فعالیت کاربران در پروتکل اردینالز (Ordinals) بیت کوین رشد چشمگیری یافته است . همان طور که پیش از این گزارش دادیم، این استاندارد از مکانیسم اینسکریپشن‌های بازگشتی (Recursive Inscription) استفاده می‌کند و هزینه اینسکریپشن‌ را بیش از ۹۰٪ کاهش می‌دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین‌دسک، داده‌های وب‌سایت گلس‌نود (Glassnode) نشان می‌دهد که تعداد اینسکریپشن‌های روزانه پروتکل اردینالز در روز دوشنبه به بیشتر از ۳۵۰,۰۰۰ رسیده است. گفتنی است که این پروتکل روشی برای ایجاد توکن‌های بی‌همتا (NFT) از طریق فرآیندی است که اصطلاحا «اینسکریپشن‌ (Inscription) یا حک کردن» نامیده می‌شود.

تعداد کتیبه‌های جدید اردینالز – منبع: گلس‌نود

به‌عبارت دیگر، تعداد روزانه اینسکریپشن‌‌ها بعد از رونمایی لومینکس (Luminex) از استاندارد BRC-69 در ۳ جولای (۱۲ تیر) ۲۵۰٪ افزایش یافته است. استاندارد BRC-69 نسخه اصلاح‌شده استاندارد BRC-20 است که هزینه مورد نیاز برای اینسکریپشن‌‌ را بیشتر از ۹۰٪ کاهش می‌دهد. لومینکس درباره این استاندارد گفته است:

با استاندارد BRC-69 می‌توانیم هزینه‌ اینسکریپشن‌های اردینالز را تا بیش از ۹۰٪ کاهش دهیم. این کاهش از طریق یک فرآیند ۴ مرحله‌ای انجام می‌شود:
۱) اینسکرایب کردن ویژگی‌ها و صفات
۲) استقرار کالکشن
۳) گردآوری کالکشن
۴) مینت دارایی‌ها

این پلتفرم ادامه داده است:

نبوغ BRC-69 در سادگی آن نهفته است. متقاضیان فقط باید یک خط متن را به جای یک تصویر کامل اینسکرایب کنند. این متن به لطف اینسکریپشن‌های بازگشتی به تصویر نهایی اجازه می‌دهد تا به‌طور خودکار در تمام فرانت اندهای اردینالز و صرفا با استفاده از منابع آنچین رندر شود.

به نظر می‌رسد که استاندارد BTC-69 تاکنون به وعده خود عمل کرده است.

کارمزدهای اردینالز همچنان پایین و کم‌تر از اوج آن در ماه مه (اردیبهشت) هستند – منبع: Dune Analytics

پلتفرم اردینالز در ماه ژانویه (دی) راه‌اندازی شد و NFTها و قراردادهای هوشمند را به بلاکچین بیت کوین آورد. همین مسئله هم باعث شد که توجه سرمایه‌گذاران به توکن‌هایی مثل توکن STX جلب شود که توک بومی شبکه لایه دوم استکز نتورک (Stacks Network) در بیت کوین محسوب می‌شود.

وب‌سایت گلس‌نود می‌گوید که رونق پروتکل اردینالز را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. در بخش اول که بین اوایل فوریه (بهمن) و اواخر آوریل (فروردین) ایجاد شده بود، اینسکریپشن‌های مبتنی بر تصویر محبوبیت زیادی داشتند. با این حال، اینسکریپشن‌های متنی بخش دوم رونق اردینالز را رهبری می‌کنند که در ماه می (اردیبهشت) آغاز شد. گلس‌نود در این باره گفته است:

با توجه به تعداد اینسکریپشن‌ها، بخش دوم بزرگ‌تر از بخش اول بود؛ اما فعالیت کاربران از ماه مه (اردیبهشت) به طور مداوم کاهش یافته است. در هفته گذشته اینسکریپشن‌های متنی کمی رشد کرده‌اند؛ اما تراکنش‌های تاییدنشده در سراسر میم پول‌های بیت ‌کوین به طور کلی پاک شده‌اند.

بیشتر بخوانید: تحلیل اختصاصی آنچین (‍۲۰ اردیبهشت)؛ جنون توکن‌های BRC-20 و تاثیر آن بر اقتصاد بیت کوین

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا