متوسط مقالات عمومی

وب غیرمتمرکز (DeWeb) چیست؛ آیا نوآوری بزرگ دیگری در راه است؟

دیفای طی سال‌های گذشته، به ویژه ماه‌های گذشته، در فضای رمزنگاری به محبوبیت زیادی رسید. مفهوم دیفای ساده است: گرفتن محصولات مالی سنتی که در حال حاضر توسط بانک‌ها، صندوق‌ها و غیره اداره می‌شوند، قرار دادن آن‌ها در بلاک چین و در دسترس قرار دادن آن‌ها برای همه. برای افراد فعال در حوزه رمز ارزها، این موضوع بدیهی و روشن است؛ چرا که بیت کوین، اولین اپلیکیشن دیفای، برای خارج کردن پول از سلطه و کنترل دولت‌ها ساخته شده است. در این مقاله، شما در مورد جنبه‌های دیگر تمرکززدایی – وب غیرمتمرکز (DeWeb)، خزنده‌های وب غیرمتمرکز و نقشی که رمزنگاری ممکن است در این زمینه جدید و هیجان انگیز ایفا کند، خواهید آموخت.

امروزه اینترنت چگونه کار می‌کند و وب غیرمتمرکز چه تحولاتی در آن ایجاد می‌کند؟

در این مقاله به مرورگرهای اینترنتی می‌پردازیم که سواستفاده از اطلاعات را به حداقل رسانده اند.این مرورگرها جهت افزایش امنیت اطلاعات می باشند.

همه چیز به مراکز داده بزرگ متصل است. این مراکز توسط شرکت‌های بزرگ، ISPها (ارائه دهندگان خدمات اینترنت) یا دولت‌ها اداره می‌شوند. این توپولوژی یا مکان شناسی ستاره‌ای نامیده می‌شود که در آن، بسیاری از مشتریان (مانند شما در فیسبوک یا تیک تاک) به یک سرور مرکزی متصل هستند (به عنوان مثال گوگل ، وب ‌سرویس‌های آمازون و غیره) که محتوای آن را به تلفن شما می‌رساند.

تصور کنید، در مورد موضوعی حساس با دوست خود صحبت می‌کنید، اما به جای این که به صورت خصوصی و رو در رو با او صحبت کنید، باید پیام را به شخص ثالثی تحویل دهید که آن را به دوست شما برساند؛ حتی اگر پیامی که ارسال می‌کنید رمزگذاری شده باشد، همیشه می‌تواند مشکلاتی مانند به هم ریختن رمزگذاری توسط یک طرف یا سوءاستفاده‌های دیگر باشد. جدا از آن، شخص واسط می‌تواند پیام شما را به راحتی سانسور یا اصلاح کند. به عنوان مثال ISPها یا دولت‌هایی که سایت‌هایی را ممنوع می‌کنند، مانند آنچه در چین در مورد گوگل اتفاق افتاده است.

 

وب غیرمتمرکز را می‌توان به قسمت‌های مختلفی تقسیم کرد. ممکن است میزبانی وب، جستجو، ذخیره سازی، سیستم‌های نام دامنه یا برنامه‌های وب باشد.

شرکت Liquidary سعی دارد این موضوعات مختلف را با استفاده از رتبه بندی‌های شخصی سازی شده وب غیرمتمرکز ، از یکدیگر جدا کند. برای درک بهتر، بگذارید به بررسی تک تک آن‌ها بپردازیم.

سیستم نام دامنه غیرمتمرکز

دامنه‌های غیرقابل توقف احتمالاً محبوب‌ترین ارائه دهنده سیستم‌های نام دامنه غیرمتمرکز است. دامنه‌های غیرقابل توقف، این دامنه‌ها را به عنوان توکن‌های تعویض ناپذیر (NFT) در بلاک چین اتریوم ذخیره می‌کند. کاربران می توانند NFTهای خود را از  طریق تمام کیف پول‌های NFT موجود و در دسترس کنترل کنند. کوین بیس (Coinbase) اخیراً ادغام دامنه‌های غیر قابل توقف در کیف پول خود را اعلام کرده است که مطمئناً اقدامی بزرگ در جهت پذیرش گسترده است.

ذخیره سازی غیر متمرکز

وب غیرمتمرکز بلاک چین nft ذخیره دیتابیس کریپتو

ذخیره سازی غیر متمرکز سال‌هاست که یکی از موضوعات رمزنگاری شده است. با شروع پروژه‌هایی مانند Siacoin ، MaidSafeCoin یا Storj ذخیره سازی غیرمتمرکز بیشتر و بیشتر در رمزنگاری مورد توجه قرار گرفت.

مفهوم کلی پشت همه این پروژه‌ها، سیستمی است که در آن کاربران می‌توانند داده‌ها را ذخیره کنند؛ مانند آنچه که امروزه می‌توانند با استفاده از ارائه دهندگان معروف مانند Google Drive یا Dropbox انجام دهند. اما در پشت قضیه شبکه‌ای وجود دارد که در آن همه می‌توانند به یک تأمین کننده ذخیره سازی تبدیل شوند و به فضای ذخیره سازی شبکه کمک کنند.

این مفهوم کاملاً واضح است – کاربران از همان تجربه کاربری بهره‌مند می‌شوند؛ اما در پشت قضیه، داده‌های آنها رمزگذاری شده و در شبکه توزیع شده‌ای ذخیره می شود که از سانسور جلوگیری می‌کند و حتی می‌تواند طول دوره زمانی که سیستم کامپیوتر فعال است را افزایش دهد.

جستجوی غیرمتمرکز

البته همه می‌دانند و تقریباً همه از جستجوی گوگل استفاده می‌کنند. برخی از رقبای کوچک‌تر مانند Bing یا DuckDuckGo (متمایل به حریم خصوصی) وجود دارد. اما در رمزنگاری، این مورد تاکنون زیاد مورد توجه واقع نشده است. با این حال، از سال ۲۰۱۷ یک پروژه به نام Presearch به وجود آمده است؛ این پروژه به عنوان یک موتور جستجوی متا آغاز شد، که در آن می‌توانستید با استفاده از یک نوار در چندین سایت جستجو کنید، اما با گذشت سال‌ها، آنها برای راه اندازی موتور جستجوی خود – dSearch نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شوند.

موتورهای جستجو اساساً پایگاه داده‌های بزرگ وب سایت‌ها را جستجو می‌کنند. این وب سایت‌ها از طریق خزیدن جمع می‌شوند. Presearch قصد دارد این فرآیند را غیرمتمرکز کند و آن را با فراهم ساختن این امکان برای تمامی کاربران که به عنوان یک خزنده وب غیرمتمرکز عمل نمایند و به شبکه کمک کنند، انجام می‌دهد. مطمئناً، جستجو در زمینه وب غیرمتمرکز نقش اساسی دارد.

نتیجه گیری

البته، با توجه به امتیاز انحصاری فناوری‌های بزرگ، احتمال این که وب غیرمتمرکز (DeWeb) به جریان اصلی این حوزه تبدیل شود کم است؛ اما وب غیرمتمرکز در حال ظهور است و در بسیاری از موارد سریع‌تر از حد انتظار.

آنچه که مشخص است، این است که در وب غیرمتمرکز ،  کریپتو نقش اصلی را بازی می‌کند. Liquidary اولین سایتی است که این معیار را اجرا می‌کند؛ بنابراین حتماً  پیگیر DeWeb Ranking ( رتبه بندی وب غیرمتمرکز ) در Liquidary باشید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا