متوسط مقالات

معرفی جالب انقلاب دیفای (DeFi) با تشبيه آن به دستورالعمل آشپزی!

سازندگان و توسعه‌دهندگان فعال در حوزه دیفای (Defi) اجزای سازنده آن را مشخص می‌کنند، و تغییرات جزئی در دستور العمل‌های قبلی نتایج جدیدی ایجاد می‌کند.

در دو ماه گذشته، صنعت دیفای شاهد رشد چشمگیری بوده است؛ زیرا در ماه‌های اخیر پلتفرم‌های جدید سریع و بدون وقفه با وعده ایجاد تغییراتی عمده در شیوه مدیریت پول، انجام معاملات، درآمدزایی و سرگرمی راه‌اندازی شده‌اند.

بیشتر این رشد با افزایش برق‌آسا و خیره‌کننده پلتفرم‌های وام‌دهی دیفای مانند MakerDAO و Aave ، که هم اکنون با هم بیش از ۴۰٪ از این بازار را تشکیل می‌دهند، حاصل شده است. اما موجی از محصولات جدید دیفای که عملاً تمام صنایع دیجیتالی و سنتی را هدف قرار داده‌اند، در حال گسترش هستند تا مزایای دیفای را هم برای مصرف کنندگان معمولی و هم کاربران رمز ارزها گسترش دهند.

در سال ۲۰۲۰، پروژه‌ها و محصولات دیفای می‌توانند به عنوان پروتکل‌های سطح پایه و یا پروژه‌های جدید بنا شده بر روی این پروتکل‌ها توصیف شوند و یا می‌توان آنها را اصلاح یا بهبود محصولات و خدمات از قبل موجود دانست.

گام اول: تعیین قوانین معامله در دیفای

دیفای defi امور مالی غیرمتمرکز چین لینک بازی توکنیزه کردن nft

از آنجا که این صنعت هنوز در مراحل اولیه پیشرفت خود قرار دارد، بخش عمده‌ای از پروژه‌های جدید تحت مقوله “پروتکل” قرار می‌گیرند – پروتکل‌ها اساساً روش‌های پخت و پزی هستند که به کارآفرینان و شرکت‌های مبتکر و خلاق اجازه می‌دهند تا محصولات و خدمات خود را راه‌اندازی کنند؛ چرا که امکان تعامل با پلتفرم‌های پیچیده‌ای که قابلیت‌های جدیدی را ارائه می‌دهند، وجود دارد.

این پروتکل‌ها مشخص می‌کنند که در یک برنامه دیفای چه کاری می‌توان انجام داد؛ مثلا چه نوع دارایی‌های دیجیتالی را می‌توان بر روی این پروتکل‌ها راه انداخت، مدیریت و یا استفاده کرد و همچنین ارتباط و تعامل پلتفرم‌های ساخته شده بر روی این پروتکل‌ها با یکدیگر چگونه باید باشد. در این حالت، از ترکیب مزیت‌های ارزهای گوناگون با هم از قبیل (Wrapped Bitcoin (wBTC) ،Wrapped Ether (wETH ، استیبل‌کوین‌ها و توکن‌های پروژه‌های محبوبی مانند بت (BAT)، چین لینک (Chainlink) و (Curve (CRV بر روی این پروتکل‌ها می‌توان برای ایجاد پروژه‌های کاملا جدید استفاده نمود (همانطور که از ترکیب مواد خام مختلف یک دستورالعمل آشپزی می‌توان غذای تازه‌ای تهیه کرد).

تعامل چندین پلتفرم مختلف دیفای به رشد سریع این  صنعت منجر شده است؛ زیرا کاربران از مزایای تک‌تک این پلتفرم‌ها با هم بهره می‌گیرند تا به استفاده‌های جدید و خلاقانه‌تری از این فناوری دست یابند.

ایجاد یک طرح دیفای ، معمولاً به معنای کار با چند راه حل با هم و به طور همزمان برای ساختن پروژه‌ای نو و یا معرفی یک پروتکل جدید در ترکیب است. هنگام تعیین قوانین معامله در پروتکل، توسعه‌دهندگان باید مورد کاربردی ارز مد نظر را لحاظ کنند و تعادل مناسبی را بین تنوع کاربرد، امنیت و فواید آن پیدا کنند. توسعه‌دهندگان حوزه دیفای معمولاً چگونگی تطبیق و سازگاری دارایی‌شان با اکوسیستم را مد نظر دارند و همچنین در اندیشه این هستند که آیا می‌توانند مزیت و قابلیت دیگری به اکوسیستم بیافزایند یا خیر.

اگر دیفای را سوپ در نظر بگیریم، پروتکل های بلاک چین و قوانین معامله روش پخت و پز هستند و ارزها مواد لازم آن هستند. با تغییر در ترکیب پروتکل‌ها (روش‌های پخت و پز) و دارایی‌ها (مواد لازم)، می توان تنوع عظیمی از محصولات را ایجاد کرد و همین باعث به وجود آمدن اکوسیستم متنوعی از دیفای می شود که امروزه شاهد آن هستیم.

گام دوم: توسعه دارایی‌ها

دیفای defi امور مالی غیرمتمرکز چین لینک بازی توکنیزه کردن nft

به منظور گسترش بیشتر صنعت دیفای و آوردن موج بزرگ بعدی کاربران، به مواد اولیه بیشتری نیاز داریم. مسلما یکی از امیدوار کننده‌ترین مواد اولیه، توکن‌هایی از صنعت ورزش هستند. با بیش از ۳.۵ میلیارد طرفدار ورزش در سراسر جهان، که اکثر آنها ۱۸ تا ۴۹ ساله هستند، فرصتی عالی برای گسترش صنعت دیفای وجود دارد.

برای افرادی که به دنبال تولید یک محصول انقلابی در حوزه دیفای هستند که رابط بین ورزش و فناوری بلاک چین باشد، ورزش نقش گوشت را در دستور العمل ایفا می‌کند.

صنعت ورزش جهانی، یک بازار ۵۰۰ میلیارد دلاری است که آماده رشد انفجاری در صورت استفاده از محصولات مبتکرانه بلاک چین است. شرکت‌ها ساخت پروتکل‌های اساسی که به این رشد انفجاری کمک کنند را از قبل شروع نموده‌اند.

برخی از پلتفرم‌ها طرفداران را قادر می‌سازند تا با خرید و استفاده از توکن‌های هواداری، در روند تصمیم‌گیری تیم‌های ورزشی مورد علاقه خود شرکت کنند. بسته به تیم، این توکن‌های هواداری همچنین می‌توانند دستیابی به طیف وسیعی از جوایز، مانند تجارب منحصر به فرد و کالاهای انحصاری که در جاهای دیگر در دسترس نیستند، را برای دارندگان  توکن‌ها فراهم کنند.

این امکان تعامل معنی‌دارتری را برای هواداران با ستارگان و باشگاه‌های ورزشی مورد علاقه‌شان فراهم می‌کند، در عین این ‌که ارزش توکن‌های هواداری هم به طرز ویژه‌ای افزایش می­یابد.

اما دیفای امکان و پتانسیل رشد بیشتر در این زمینه را داراست. از طریق دیفای، کاربران می‌توانند با یک لیگ فانتزی کاملاً غیرمتمرکز کار کنند، به جمع‌آوری و خرید و فروش توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) تیم‌ها و بازیکنان بپردازند، و قراردادهای شرط‌بندی بدون نیاز به اعتماد را تنظیم کنند. قراردادهایی که بازیکنان تیم های خود را مقابل یکدیگر قرار می‌دهند و روی نتیجه شرط‌بندی می‌کنند. شرکت‌کنندگان در سیستم نیازی به اعتماد به طرف مقابل و اطمینان از پرداخت صحیح شرط بندی ندارند، زیرا همه چیز کاملاً شفاف است.

دیفای همچنین دامنه خود را به طور مستقیم به صنعت پیش‌بینی و شرط‌‌بندی جمع‌‌سپاری (برون سپاری یک پروژه به انبوه مردم) گسترش می‌دهد. با وجود پروتکل‌های جدید دیفای، کاربران می‌توانند پیش‌بینی‌های زنده را به دارایی‌های نقدی (دارایی‌هایی با قدرت نقدینگی بالا) تبدیل کنند؛ این امر امکان ورود و خروج از موقعیت‌های شرط‌بندی را برای کاربران در هر رویدادی فراهم می‌کند.

این رویدادها می‌تواند شامل رویدادهای ورزشی، انتخابات ریاست جمهوری، نوسان قیمتی رمز ارزها و یا حتی اتفاقات نادر و کمیاب باشد. با گسترش پروتکل‌های معامله‌گری دیفای ، کاربران رمز ارزها دیگر نیازی به اتکا به پلتفرم‌های متمرکز برای انجام معاملات خود ندارند؛ این بدان معناست که کاربران می‌توانند توکن‌های دیفای ERC-20 خود را معامله کنند.

این پیشرفت درست در زمان مناسب اتفاق افتاده است. بسیاری از پلتفرم‌های ورزشی یا فعلا در حال بررسی و یا از قبل توکنیزه کردن کالاهای فیزیکی را شروع کرده‌اند ، از جمله کارت‌های بیس بال MLB Champions. طولی نمی‌کشد که از این توکن‌ها برای بازخرید کالاهای دنیای واقعی نیز استفاده می‌شود؛ مانند مبادله پیراهن ورزشی NFT  برده شده در یک رقابت با یک پیراهن واقعی، یا برعکس، با رونمایی از یک پیراهن جدید NFT برای یک تیم فانتزی با خرید یک پیراهن در زندگی واقعی.

اگرچه عملکرد یک محصول دیفای در نقش گوشت یا مواد مشابه دستورالعمل ماست، اما می‌توان موج جدیدی از محصولات ساخته شده روی پروتکل‌های  دیفای را به عنوان چاشنی در نظر گرفت.

بهینه کردن تجربه کاربران

دیفای defi امور مالی غیرمتمرکز چین لینک بازی توکنیزه کردن nft

لایه نهایی حوزه دیفای ، پروژه‌ها و پلتفرم‌هایی است که یا برای دسترسی بیشتر کاربران و سرمایه‌گذاران روزمره به صنعت کار می‌کنند و یا با استفاده از بلوک‌های موجود، تجربیات جدیدی را ارائه می‌دهند.

در مراحل اولیه صنعت دیفای و حتی برای برخی از پروژه‌های كنونی، درک ایده و مفهوم نهفته در آن دشوار می‌نمود. در نتیجه، به طور کلی درست مثل صنعت بلاک چین، دیفای نیز در ابتدا توسط متخصصان مالی، کارآفرینان باهوش و کسانی که به فناوری‌های جدید علاقه داشتند، پذیرفته شد.

با این حال، اکنون این صنعت به مراتب بیشتر قابل دسترسی است؛ زیرا در زمینه درک و دریافت کاربران از این حوزه پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است و تغییراتی چشمگیر هم در سهولت استفاده و هم در بسط و توضیح موارد استفاده آن که متناسب با سرمایه‌گذاران روزمره و مصرف‌کنندگان عمومی است، دیفای را به حوزه‌ای فراتر از حوزه ویژه سود‌آوری متخصصان تبدیل کرده است.

موارد کاربردی بیشتری در چشم‌اندار این تکنولوژی نهفته است از قبیل: پتانسیل تغییر آیتم‌های NFT در عناوین محبوب بازی‌های ویدیویی، بدون این که خانه‌های بازی نیاز به امضای توافق‌نامه‌های مجوز IP داشته باشند، و اضافه کردن ارزهای دیجیتال به بازی‌های ویدئویی.

به همین ترتیب، المپیک، لیگ‌های مختلف برتر فوتبال، لیگ ملی فوتبال و اتحادیه ملی بسکتبال مطمئنا آماده‌اند تا در سوپ رو به رشد پروژه‌های دیفای غواصی کنند تا یک تجربه جذاب ورزشی، تعاملات بین بازیکنان و کالاها را روی بلاک چین ارائه دهند و همه این‌ها زودتر از آنچه تصور می‌کنید اتفاق می‌افتند.

منبع
cointelegraphaave

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا