مبتدی مقالات

نگاهی به ۱۰ لحظه برتر صنعت دیفای در ۲۰۲۰ !

در یک سال گذشته صنعت دیفای ناشناخته بود اما در سال ۲۰۲۰ به یکی از عبارات پرکاربرد فضای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است که نتیجه آن جذب سرمایه میلیارد دلاری بوده است. در دنیای ارزهای دیجیتال نوآوری‌های زیادی به وقوع پیوسته است اما می‌توان گفت که فضای دیفای، مهمترین اتفاق آن بوده است. پس در ادامه سعی می‌کنیم به بررسی مهمترین لحظات آن در سال گذشته بپردازیم.

برترین لحظات صنعت دیفای در سال ۲۰۲۰

انواع پروژه های دیفای

در اینجا به برترین لحظه‌های صنعت دیفای در سال ۲۰۲۰ نگاهی می‌اندازیم.

سال ۲۰۲۰ سال توکن‌های دیفای

امسال شاهد عرضه‌های دیوانه‌واری بوده‌ایم که در وهله اول توکن YFI یرن فایننس به ذهن خطور می‌کند زیرا این توکن طراحی شده بود تا بی ارزش و بی قیمت باشد. درست است که این توکن برای بی ارزش بودن طراحی شد اما این موضوع باعث نشد تا قیمت آن در ماه سپتامبر تا ۴۳۸۷۳.۸۲ دلار بالا نرود که در آن زمان ۴ برابر ارزش بیت کوین بود. توکن COMP هنگام عرضه اوج گرفت اما اندکی بعد سقوط کرد و پس از آن نوبت به ایردراپ‌ها رسید.


بیشتر بخوانید : معرفی کامل اکوسیستم Yearn.finance و توکن جنجالی YFI !


یونی سواپ ۱۵۰ میلیون توکن توزیع کرد

یونی سواپ

در ماه سپتامبر و هنگامی که صنعت دیفای در اوج بود، یونی سواپ اعلام کرد که قصد دارد ۱۵۰ میلیون توکن UNI را به همه کسانی که از این صرافی غیرمتمرکز استفاده کرده‌اند، توزیع کند. ارزش هر UNI در آن زمان ۳ دلار بود و به سرعت به ۸.۴۴ دلار رسید. به این معنی که دریافت کنندگان خوش شانس به ازای هر توکن UNI چیزی حدود ۳.۳۷۶ دلار سود کردند.

اما پس از آن اوضاع تغییر کرد

اعتبار صرافی یونی سواپ به عنوان بزرگترین صرافی غیر متمرکز (DEX) جهان از طریق یک فورک تهدید شد. پس از راه‌اندازی SushiSwap میلیون‌ها دلار نقدینگی از یونی سواپ خارج شد اما سازنده جدید با برداشت ۱۴ میلیون دلار از صندوق اختصاصی برای توسعه دهندگان، نابود شد. یونی سواپ با پایان برنامه ییلد فارمینگ (yield farming) خود در ماه نوامبر، دچار بد شانسی‌های دیگری شد و در کمتر از ۲۴ ساعت، سرمایه بلوکه شده در پلتفرم آن حدود ۱ میلیارد دلار کاهش یافت.

بیت کوین توجهاتی که روی صنعت دیفای بودند را به خود جلب کرد

با شروع ماه نوامبر و بالا رفتن قیمت بیت کوین، بار دیگر پادشاه ارزهای دیجیتال در کانون توجهات قرار گرفت. شاخص DeFi Composite بایننس در یک نقطه بیش از ۶۰ درصد کاهش یافت، در حالی که این صرافی فاش کرد که برخی از توکن‌های دیفای تا ۹۰ درصد از سود خود را از دست داده‌اند. جالب است بدانید که این امر تاثیری در سرمایه بلوکه شده در پروتکل‌ها نداشته است.

بهبود ارزش توکن‌ها و افزایش کاربران

این معضل در تمام سال ادامه نیافت. چندین توکن موفق شدند تا ارزش خود را بهبود ببخشند و ارقام Dune Analytics نشان داد که تعداد کاربران صنعت دیفای در سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در آغاز ماه اکتبر حدود ۵۸۰ هزار نفر از پروتکل‌های دیفای استفاده می‌کردند اما در اواسط دسامبر این عدد تقریبا دو برابر شد و به ۱.۱۲ میلیون نفر رسید.

جرایم صنعت دیفای نیز به اوج خود رسید

وام دهی و اتر

مجرمان اینترنتی در طول سال ۲۰۲۰ فرصت را غنیمت شمرده و توجه خود را به صنعت دیفای معطوف کردند. طبق آمار CipherTrace، حدود ۲۰ درصد از بودجه از دست رفته به دلیل هک و سرقت در ۱۰ ماه اول سال از فضای دیفای حاصل شده است؛ یک آمار نگران کننده با توجه به اینکه هک‌های دیفای در سال ۲۰۱۹ بسیار اندک بوده است.

سقوط چشمگیر MakerDAO

سقوط ارزهای دیجیتال در ماه مارس باعث نابودی MakerDAO شد. در پنجشنبه سیاه ارزش اتر به شدت کاهش یافت و این به این معنی بود که وثیقه استفاده شده برای ضمانت وام به طور خودکار حراج شد. در برخی موارد کسانی که این بدهی را خریداری می‌کردند، قادر بودند تا پیشنهاد صفر DAI را ارائه دهند و در ازای آن مقدار قابل توجهی اتر دریافت کرده و میلیون‌ها دلار بدهی به وجود بیاورند. برای پر کردن این شکاف و نجات Maker از سقوط، باید توکن‌های MKR جدید ضرب می‌شد.


بیشتر بخوانید : پروژه میکر (Maker) چیست؛ معنای واقعی غیر متمرکز در جهان کریپتو!


سرمایه‌گذاران خشمگین MakerDAO را به دادگاه کشاندند

پس از این فروش‌ها دادخواستی تنظیم شد که در آن سرمایه‌گذاران ادعا می‌کردند که با تسویه ناگهانی پوزیشن‌های بدهی وثیقه دار خود، ضرر شش رقمی متحمل شده‌اند. این سازمان به ارائه نادرست و عامدانه ریسک به سرمایه‌گذاران متهم شد. روند داوری در این دادخواست ۲۸ میلیون دلاری، از اواخر سپتامبر آغاز شد.

یک گزارش ریسک‌های جدی مرتبط با صنعت دیفای را شناسایی کرد

گذشته از خطر از دست دادن تمام سرمایه شما، گزارش BraveNewCoin از دیگر ریسک‌های جدی مرتبط با صنعت دیفای رونمایی کرد. این موارد شامل تهدید اتریوم در مواجهه با ازدحام شبکه است که می‌تواند به کارمزدهای بالاتر و تراکنش‌های ناموفق، آسیب پذیری‌ جدی در قراردادهای هوشمند، طراحی ضعیف منجر شود و قانون‌گذاری که باعث از کار افتادن پروتکل‌ها می‌شود.

یک سال رکورد شکن

تمام سال با شکست صنعت دیفای همراه نبود. ارزش بلوکه شده در پروتکل‌های دیفای با وجود همه این‌ها به طور مداوم در حال افزایش است و در طی سال ۲۰۲۰ حدود ۲۳۰۰ درصد افزایش یافته است. با توجه به علاقه سازمانی در تمامی سطوح و برنامه‌های جدیدی که در حال ظهور هستند، دیدن تکامل صنعت دیفای در سال ۲۰۲۱ جذاب خواهد بود

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا