اخبار عمومی

رشد کارمزدهای اتریوم بعد از راه‌اندازی استاندارد ERC-404؛ مراقب ترند جدید بازار کریپتو باشید!

تعدادی از توسعه‌دهندگان دپ‌های اتریوم در روز دوشنبه اعلام کردند که استاندارد جدیدی را برای حل ایرادات مرتبط با استاندارد ERC-404 راه‌اندازی می‌کنند. استاندارد ERC-404 در چند هفته گذشته راه‌اندازی شده و به خاطر محبوبیت بالای خود کارمزدهای اتریوم را افزایش داده است.

استاندارد ERC-404 و افزایش کارمزدهای اتریوم

به نقل از کوین دسک، استاندارد جدید ERC-404 به چند کیف پول اجازه می‌دهد تا مستقیما یک توکن بی‌همتا (NFTها) هولد کنند و حتی از آن برای گرفتن وام یا استیکینگ استفاده کنند. به عبارت دیگر استاندارد مذکور با تقسیم‌بندی مالکیت توکن‌ها و NFTها نقدینگی بیشتری را برای پروژه‌های کریپتویی ایجاد می‌کند.

با این حال استاندارد ERC-404 باعث شد حجم معاملات اتریوم رشد کند اما کارمزدهای این شبکه را هم افزایش داد و ۹ فوریه (۲۰ بهمن) به بالاترین رکورد هشت ماهه آن رساند. طبق توضیحات توسعه‌دهندگان، هزینه گس اتریوم به قدری افزایش یافته که کارمزد تراکنش‌های خاص یک پروژه خاص از ۵۰ دلار به ۸۴۰ دلار رسیده است.

رشد هزینه گس اتریوم
رشد هزینه گس اتریوم – منبع: Etherscan

از روز سه‌شنبه میانگین هزینه گس معاملات سوآپ از ۵ دلار در ابتدای فوریه (بهمن) به ۲۰ دلار رسیده است. توسعه‌دهندگانی مثل «PopPunkOnChain» هم اعلام کردند که قراردادهای ERC-404 باعث شده‌اند این اتفاق رخ بدهد.

هزینه گس کارمزدی است که کاربران اتریوم باید بپردازند تا مطمئن شوند که اعتبارسنج‌ها تراکنش‌های آن‌ها را در اولین بلاک قرار می‌دهند. در نتیجه، اعتبارسنج‌ها انگیزه کافی برای پردازش تراکنش آن‌ها را خواهند داشت و دیگر تراکنش‌ها را بر اساس زمان ثبت آن‌ها پردازش نمی‌کنند. به همین خاطر کارمزد توکن‌های محبوب ممکن است به هزاران دلار برسد.

واکنش توسعه‌دهندگان به استاندارد ERC-404

رشد هزینه گس اتریوم تا ۳۶۰ gwei (یک واحد ETH) باعث شد ناظران بازار به شدت نگران شوند. هرچند که استاندارد ERC-404 به صورت رسمی شناخته نشده، چند پروژه استفاده از آن‌ را شروع کرده‌اند و مارکت کپ توکن‌های مبتنی بر آن تنها در چند روز به ۲۰۹ میلیون دلار رسیده است.

همین مسئله باعث شد بسیاری از توسعه‌دهندگان اتریوم از آن انتقاد کنند. تیم توسعه‌دهنده استاندارد مذکور هم در واکنش به این مسائل اعلام کرد که این نام‌گذاری به آن‌ها کمک کرده تا به محبوبیت خوبی برسند و طرفداران خود را بشناسند. آن‌ها تاکید کردند که قصد دارند پروپوزال جدیدی را برای ثبت رسمی آن در شبکه اتریوم ارائه کنند.

توسعه‌دهندگان دپ‌های اتریوم هم در واکنش به استاندارد ERC-404 استاندارد جدیدی به اسم استاندارد DN-404 را بر اساس استانداردهای ERC-20 و ERC-721 راه‌اندازی کردند. آن‌ها ادعا می‌کنند که این استاندارد کاملا با چهارچوب‌های مذکور انطباق دارد. در شبکه اتریوم، از استاندارد ERC-20 برای صدور توکن و از استاندارد ERC-721 برای توکن‌های بی‌همتا (NFTها) استفاده می‌کند.

به طور کلی استاندارد DN-404 از دو قرارداد که موجودی کاربران و NFTها را مدیریت می‌کنند، استفاده می‌کند تا عملکردی مشابه با استاندارد ERC-721 داشته باشد. طبق گفته‌های توسعه‌دهندگان دپ‌های اتریوم، آن‌ها بعد از اینکه استاندارد ERC-404 باعث شد هزینه گس اتریوم به شدت رشد کند؛ تصمیم گرفتند استاندارد DN-404 را راه‌اندازی کنند.

راگ پول توکن ERC-404

به نقل از کوین تلگراف، هیچ یک از این استانداردهای ERC-721 و DN-404 هنوز توسط بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) به طور رسمی تایید نشده‌اند اما کاربران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. با این حال متقاضیان باید به شدت مراقبت توکن‌های جدیدی باشند که به تازگی بر اساس آن‌ها ساخته می‌شوند.

طبق داده‌های اتراسکن (Etherscan)، یک آدرس کیف پول ۱۰ اتریوم (به ارزش ۲۶٬۰۰۰ دلار) را به یک آدرس قرارداد هوشمند در ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) ارسال کرد. قرارداد هوشمند مذکور ۱۰ اتریوم را به رپد اتریوم (WETH) تبدیل کرد و از آن برای خرید ۳۰ توکن NO استفاده کرد که به تازگی بر اساس استاندارد ERC-404 راه‌اندازی شده و اخیرا در صرافی‌ها فهرست شده است. توکن‌های حاصل از این معامله سپس به کیف پول دیگری منتقل شدند.

جالب این جا است که این کاربر ۴۲.۸ اتریوم (به ارزش ۱۱۳٬۲۱۱ دلار) را به عنوان هزینه گس پرداخت کرده است. بعضی از کارشناسان باور دارند که رشد هزینه گس نشانه‌ای از بازار گاوی است چون در ابتدای چرخه‌صعودی کاربران حاضر می‌شوند به امید بازدهی بالا ریسک کنند.

هزینه ۴۲ اتریومی یک کاربر
هزینه ۴۲ اتریومی یک کاربر – منبع: DeBank

قیمت توکن NO هم بعد از این اتفاق از ۶.۸۰ دلار به ۷۰٬۰۰۰ دلار رسید اما بعد از ۳۵ دقیقه به ۰ دلار سقوط کرد. پلتفرم لوک‌آنچین (Lookonchain) بعد از سقوط قیمت NO اعلام کرد که این پروژه و کاربر مذکور راگ پول شده است.

قیمت توکن NO
قیمت توکن NO – منبع: Dex Screener

پلتفرم «Crypto Monkey» امنیت توکن NO را در محدوده ۰ (از ۱۰۰) قرار داده است که نشان می‌دهد ریسک بالایی دارد. این پلتفرم سپس در ۱۳ فوریه (۲۴ بهمن) اعلام کرد که توسعه‌دهندگان NO کنترل قرارداد این توکن را در اختیار دارند و ۹۰٪ از عرضه آن در اختیار ۲ آدرس قرار دارد.

هنوز به طور کامل مشخص نیست که این کاربر از قصد این معامله را انجام داده یا اشتباها این کار را انجام داده است. با این حال هزینه گس بالای تراکنش او نشان می‌دهد که احتمالا از قصد چنین کاری کرده است. این آدرس کیف پول به شدت از ترند ERC-404 استفاده کرده و با سرمایه‌گذاری در توکن‌های پروژه پندورا (Pandora) بیش از ۱.۱ میلیون دلار سود کرده است. شایان ذکر است که این پروژه به شدت در افزایش محبوبیت توکن‌های ERC-404 موثر بوده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا