مبتدی مقالات عمومی

مقایسه Dapp و اپلیکیشن موبایل؛ بررسی تفاوت‌های برنامه‌های متمرکز و غیرمتمرکز

آیا مفهوم برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) برای شما عجیب به نظر می‌رسد؟ تفاوت های Dapp با اپلیکیشن موبایلی چیست؟ از آنجایی که همه نگران این موضوع بوده‌اند که چگونه ارزهای رمزنگاری شده با سرعت فراوان افراد را پولدار می‌کنند، هیجان‌انگیزترین جنبه از این فناوری جدید (بلاک چین)، به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است. تکنولوژی بلاک چین نه تنها رمزارزها را پشتیبانی می‌کند، بلکه امکانات آن بسیار فراتر از این است و شامل فناوری‌های مختلف می‌شود. در اين مقاله تفاوت های DApp با نرم‌افزارهای موبایل را بررسی خواهیم كرد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقایسه Dapp و اپلیکیشن موبایل

مقایسه Dapp و اپلیکیشن موبایل
decrypt.co

نوآوری‌ها در سراسر جهان گسترش می‌یابند تا کارایی و راحتی افراد و شرکت‌ها را افزایش دهند. در این میان، اپلیکیشن غیرمتمرکز یا DApp، یکی از این فناوری‌های جدید است. دپ‌ها نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی هستند که روی بلاک چین اجرا می‌شوند.

dAppها این پتانسیل را دارند که شیوه کار، برقراری ارتباط، نحوه حل مشکلات و موارد دیگر را به میزان قابل توجهی تغییر دهند. در نتیجه، این برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند محیط وب را متحول کنند. در این مقاله، می‌خواهیم ببینیم که DApp‌ها چه هستند، چرا به آن‌ها نیاز داریم و تفاوت آن‌ها با برنامه‌های معمولی تلفن همراه چیست.

برنامه‌های غیرمتمرکز به دلیل ماهیت زیرساخت آنها یعنی بلاکچین، دارایی چند ویژگی منحصربه‌فرد هستند که در اپلیکیشن‌های متمرکز موبایلی دیده نمی‌شوند. این خصوصیات شامل حریم خصوصی، مقاومت در مقابل سانسور، متن باز (Open Source)، داده‌های امن، عدم تمرکز، استفاده از قراردادهای هوشمند، امنیت، هزینه استفاده، هزینه توسعه و سرعت تراکنش‌ها هستند. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

۱. حریم خصوصی کاربر

DAppها مزایای مختلفی از جمله حفظ حریم خصوصی را ارائه می‌دهند. برخلاف آنچه که برنامه‌های تلفن همراه رایج نیاز دارند، برای تعامل در دپ‌ها نیازی به افشای اطلاعات شخصی نیست. از آنجایی که داده‌های ذخیره شده در بلاک چین قابل تغییر نیستند، از داده‌های شما در یک اپلیکیشن غیرمتمرکز به شکل ایمن نگهداری می‌شود. کاربران برای مشارکت در خدمات ارائه شده توسط DApp، نیازی به ارائه اعتبار شخصی ندارند. از این رو، قراردادهای هوشمند توسط برنامه‌های غیرمتمرکز برای انجام معاملات بین دو فرد ناشناس و بدون نیاز به یک مرجع متمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲. مقاوم در برابر سانسور

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های DAppها با نرم‌افزارهای موبایل مقاومت دربرابر سانسور است. یک سایت رسانه اجتماعی غیرمتمرکز از سانسور مصون است و هیچ یک از کاربران بلاک چین نمی‌تواند پیام‌ها را حذف یا از ارسال آن جلوگیری کند. DAppها نسبتا غیرمتمرکز هستند و عملکرد آن‌ها توسط یک نهاد خاص تنظیم نمی‌شوند. حامیان آزادی بیان اشاره می‌کنند که برنامه‌های غیرمتمرکز را می‌توان به عنوان جایگزین مناسب برای پلتفرم‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی تلقی کرد.

۳. متن باز

DAppها اوپن سورس (متن باز) هستند و نشان می‌دهند که کد می‌تواند آزادانه بین توسعه‌دهندگان به اشتراک گذاشته شود. در مقابل، اکثر برنامه‌های متمرکز پروژه‌های تجاری هستند که امکان اشتراک‌گذاری کد را ندارند؛ اما از آنجایی که همه کدهای dApp به صورت متن باز طراحی شده‌اند، هر کسی که بخواهد به طور مستقل ادعاهای توسعه‌دهندگان را تایید کند، می‌تواند به راحتی از طریق کد منبع باز به آن دسترسی داشته باشد. بنابراین، DAppها در یک محیط Open Source کار می‌کنند و تحت کنترل یک سیستم متمرکز نیستند.

۴. دیتای ایمن

اطلاعات ثبت شده در بلاک چین را نه می توان ویرایش کرد و نه به طور کامل حذف کرد؛ این بدان معناست که DAppها در برابر تغییرات یا تداخل مقاومت بیشتری دارند. دیتای ایمن نیز یکی از تفاوت‌های یک DApp با یک نرم‌افزار موبایلی به شمار می‌رود.

۵. غیرمتمرکز بودن

وجه تمایز اصلی بین یک DApp و یک نرم افزار موبایلی این است که برنامه‌های غیرمتمرکز کد پشتیبان خود را روی یک شبکه بلاک‌چین غیرمتمرکز و همتا به همتا اجرا می‌کنند. در مقابل، برنامه‌های معمولی بر روی یک سرور متمرکز یا چند سرور اجرا می‌شوند. یک اپلیکیشن غیرمتمرکز همچنین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بدون وجود یک مرجع واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کاربر dApp باید برای دسترسی و استفاده از کد منبع سیستم، مقداری ارز دیجیتال به توسعه‌دهنده بپردازد. کد منبع (که یک قرارداد هوشمند است)، کاربران را قادر می‌سازد که بدون افشای اطلاعات شخصی، تراکنش‌ها را انجام دهند.

۶. قراردادهای هوشمند/API به دیتابیس

یک DApp تقریبا شبیه به یک برنامه تلفن همراه معمولی است. بخش ظاهری آن‌ها دقیقا از همان فناوری برای نمایش وب سایت استفاده می‌کند؛ اما تفاوت این دو در این است که در یک dapp، به جای یک API متصل به یک پایگاه داده، یک قرارداد هوشمند متصل به یک بلاک چین دارید.

۷. امنیت

اپلیکیشن‌های ساخته شده روی بلاک چین، نسبت به سایر اپلکیشن‌های موبایل ایمن‌تر هستند. این برنامه‌ها غیرمتمرکز هستند و این قابلیت، دستکاری آن‌ها را غیرممکن می‌کند و داده‌هایی که ذخیره می‌کنند نیز غیرقابل تغییر است. امنیت در DAppها از اهمیت بالایی برخوردار است. از آنجایی که برنامه‌های غیرمتمرکز در اصل دارای پشتوانه عمومی هستند، هرگونه فعالیت مشکوک را می‌توان به دقت مشاهده و کنترل کرد.

۸. هزینه استفاده

همانطور که همه ما می‌دانیم، اکثر برنامه‌های معمولی رایگان هستند؛ بنابراین، کاربران برای دسترسی به آن‌ها نیازی به هزینه کردن ندارند. با این حال برای هر بار استفاده از یک برنامه غیرمتمرکز، کاربران باید مقداری هزینه (هرچند ناچیز) بپردازند. این هزینه برای پرداخت کارمزد به نودهای شبکه انجام می‌شود.

۹. هزینه توسعه

برای برنامه‌های رایج تلفن همراه، قیمت هزینه‌های سرور ابری، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و سایر هزینه‌ها باید در نظر گرفته شود. با این حال، از آنجایی که هزینه‌های DApp از قبل شامل توسعه، استقرار و حتی ارتقا می‌شود، توسعه‌دهندگان بلاک چین نگرانی چندانی در مورد این مسائل در DAppها ندارند.

۱۰. سرعت تراکنش‌ها

DAppها در مقایسه با سرعت برنامه‌های معمولی نسبتا کند هستند. بلاک چین اتریوم در حال حاضر تنها می‌تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه را اجرا کند و اگر شبکه در نتیجه استفاده زیاد از dAppها شلوغ شود، هم هزینه تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و هم سرعت پردازش آنها کاهش می‌یابد. اما با اين حال، توسعه این برنامه‌ها در حال افزایش است و منطقی است که باور کنیم این میزان می‌تواند به هزاران برنامه در سال‌های آینده افزایش یابد.

نگرانی‌های بزرگ در استفاده از DAppها

برنامه غیرمتمرکز چیست

برنامه‌های غیرمتمرکز و فناوری‌هایی که به آن‌ها قدرت می‌دهد، توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان و حامیان قدردانی می‌شوند، اما هنوز هم هزینه‌های زیادی برای ایجاد این برنامه‌ها وجود دارد. امروزه، بازار DAppها یک صنعت چند میلیون دلاری است، اما هنوز رابط‌های کاربری نامطلوبی دارند و بسیاری از آن‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. اگرچه این اپلیکیشن‌ها قابل توجه به نظر می‌رسند، اما اگر به موضوع تجربه کاربر و رابط کاربری توجه نشود، ممکن است هیچ پیشرفت بزرگی وجود نداشته باشد.

موضوع کند بودن سرعت تراکنش‌ها نیز یک نگرانی قابل توجه برای DAppهاست. راه‌اندازی آن‌ها گاهی زمان زیادی می‌برد و پردازش پرداخت‌ها (تراکنش‌ها) می‌تواند زمان‌بر باشد. با این حال، با توجه به این‌که DAppها هنوز یک فناوری جدید هستند، ظهور این نگرانی‌ها اصلا عجیب نیست و اميد آن وجود دارد كه این عدم قطعیت‌ها، به زودی توسط مهندسان بلاک چین برطرف شود.

معرفی برخی از DAppها و اپلیکیشن‌های تلفن همراه محبوب

• برنامه‌های غیرمتمركز اتریوم:

• برنامه‌های رایج تلفن همراه:

جمع‌بندی

در این مقاله به مقایسه Dapp و اپلیکیشن موبایل پرداختیم و ۱۰ مورد از تفاوت‌های آنها را بررسی کردیم. انتظار می‌رود برنامه‌های غیرمتمرکز با گذشت زمان به طور پیوسته گسترش یابند. همچنین پیش‌بینی می‌شود که آن‌ها مسائل مربوط به حریم خصوصی و شفافیت را حل کنند، که تقریبا برای برنامه‌های رایج تلفن همراه غیرممکن بود. Dappها فناوری ارزشمندی را ایجاد کرده‌اند و راه را برای گسترش و پیشرفت بیشتر هموار کرده‌اند. با ورود سرمایه‌گذاران بیشتری به بازار برای بهره‌مندی از کارایی پلتفرم‌ها، پیش‌بینی می‌شود که DAppها در آینده محبوب‌تر شوند. نظر شما درباره اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز چیست؟ آیا می‌توانند در آینده جایگزین اپلیکیشن‌های معمولی شوند؟

منبع
medium

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا