رمزارز در ایران

مهر تایید دیوان عدالت اداری بر قانونی بودن الزام ای نماد؛ شکایت ۶ پرداخت‌یار رد شد

هیات تخصصی دیوان عدالت اداری در حکمی شکایت ۶ پرداخت‌یار نسبت به غیرقانونی بودن الزام به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی یا «ای نماد» را رد کرد و در حکم خود الزامی بودن ای نماد برای دریافت درگاه پرداخت را قانونی اعلام کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، ماده ۱۰۳ آیین‌ نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال ۱۳۹۸، ارائه ابزار پذیرش مجازی (درگاه پرداخت) به کسب‌ و کارهای اینترنتی، منوط به داشتن مجوز نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد) شده است. این مصوبه از بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در مورد شرکت‌های خدمات پرداخت (PSP) اجرایی شد ولی در مورد شرکت‌های پرداخت‌یار، با توجه به شرایط خاص و لزوم ایجاد برخی زیرساخت‌ها، با یک سال تاخیر از اواخر پارسال در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت و شاپرک، تیر ماه سال جاری طی ابلاغیه‌ای شرکت‌های پرداخت‌یار را موظف کرد که از این پس صرفا به متقاضیانی که دارای مجوز نماد اعتماد الکترونیکی و یا همان اینماد هستند، درگاه پرداخت اینترنتی ارائه کنند.

شاپرک با ارسال پیامی به شرکت‌های پرداخت یار اعلام کرد که از روز چهارشنبه سوم آذر ماه ۱۴۰۰ اخذ نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد) برای پذیرندگان پشتیبانی شده الزامی خواهد شد.

شرکت‌های زرین‌پال، پی‌پینگ، زیبال، وندار، جیبیت و باهمتا شهریور ماه امسال از بانک مرکزی به دیوان عدالت اداری به صورت مستقل شکایت کردند و خواستار ابطال دستورالعمل الزام پذیرندگان پرداخت‌یارها به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی شدند. این شرکت‌ها اعتقاد داشتند طبق دستورالعمل فعالیت پرداخت‌یاران و تعریفی که از فعالیت شرکت‌های پرداختی صورت گرفته است، آن‌ها ارائه دهنده خدمات پرداخت نیستند بلکه ارائه دهنده خدمات پرداخت‌یاری هستند و این قانون شامل آنها نمی‌شود.

اما در نهایت هیات تخصصی دیوان عدالت اداری به موجب رای زیر با رد ادعای مطرح مبنی بر مغایرت الزام ای نماد با برخی اصول قانون اساسی، این الزام را قانونی و منطبق بر الزامات مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی و در راستای تحقق شفافیت اقتصادی به ویژه در مورد کسب و کارهای آنلاین و استفاده کنندگان از درگاه پرداخت ذکر کرده است.

تصویر رای دیوان عدالت اداری
تصویر رای دیوان عدالت اداری

پیش‌تر صرافی‌های مرتبط با رمزارزها از الزامی شدن دریافت اینماد ابراز نگرانی کرده بودند.

منبع
ecommerce

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا