اخبار خارجی

اولین NFT در شبکه دوج کوین صادر شد؛ نظر توسعه‌دهندگان چیست؟

در حالی که طرفداران دوج کوین در حال جشن و پایکوبی برای توییت اخیر ایلان ماسک مبنی بر پذیرش دوج کوین توسط تسلا هستند، توسعه‌دهنده‌ای در توییتی از راه‌اندازی اولین توکن غیرقابل‌معاوضه (NFT) در شبکه بلاکچینی دوج کوین خبر داده است. اما واقعا آیا این تراکنش ماهیت توکن NFT را دارد؟ در ابتدا در این مطلب اخبار پیرامون این واقعه را بازگو می‌کنیم و در انتها به بررسی‌های صورت گرفته درخصوص این تراکنش می‌پردازیم.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Finbold، یک توسعه‌دهنده که در توییتر با نام inevitable360 شناخته می‌شود، در تاریخ ۱۳ دسامبر در توییتی از راه‌اندازی نخستین توکن NFT بر بستر بلاکچین دوج کوین خبر داده و جزئیات آن تراکنش را به اشتراک گذاشته است.

جزئیات این تراکنش نشان می‌دهد که صدور این توکن NFT، تنها ۰.۱ دوج کوین معادل ۰.۰۰۱۸ دلار هزینه داشته است. این توسعه‌دهنده در ادامه عنوان کرد که برای صدور این توکن NFT از توابع هش Sha-256 استفاده کرده و سپس NFT را بر روی یک Checksum که معمولا تعدادی بیت است که حاصل انجام عملیاتی بر روی رشته‌ای از بیت‌هاست و به انتهای آن‌ها افزوده می‌شود تا بتوان خطای احتمالی در صحت وارد کردن را چک کرد،‌ ایجاد شده است. می‌توانید برای بررسی این تراکنش، 19aeaa88859c04a333257f1119a77438ac08feec424c6ad3645a0679c8be9882 را در مرورگر Dogechain.info بررسی کنید.

این خبر توجه و حمایت بسیاری از توسعه‌دهندگان معروف، از جمله بیلی مارکوس، بنیان‌گذار دوج کوین را برانگیخته است. علاوه بر این، برخی از کاربران نیز از طریق ربات پاداش‌دهی SoDogeTip که اوایل این ماه راه‌اندازی شد به این توسعه‌دهنده پاداش داده‌اند.

دوج کوین صدور NFT را کارآمدتر می‌کند

NFT ها اخیراً طوفانی را در فضای بلاکچین به وجود آورده‌اند. با این حال، مسئله اصلی که در رابطه با این توکن‌ها وجود دارد، کارمزد بالای مینت کردن آنها در شبکه‌های بلاکچینی همچون اتریوم است.

اما نکته جالب این است که مینت کردن و صدور اولین توکن NFT در بلاکچین دوج کوین تنها ۰.۰۰۱۸ دلار هزینه برده که در مقایسه با کارمزد مینت کردن در شبکه اتریوم، رقم بسیار پایینی است و کارآیی بالای شبکه بلاکچینی دوج کوین را نشان می‌دهد.

میچی لومین، یکی از توسعه‌دهندگان دوج کوین کور در این رابطه می‌گوید:

NFT بدون کارمزد گس و با مصرف انرژی کمتر؛ بسیار عالی است.

کاربرد جدید برای دوج کوین

دوج کوین ابتدا با یک شوخی به فضای ارزهای دیجیتال وارد شد. با این حال، پیشرفت‌های اخیر نشان می‌دهد که می‌توان از این میم کوین الهام گرفته از سگ شیبا اینو برای مقاصد دیگری فارغ از شوخی‌های اینترنتی استفاده کرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا چند روز گذشته در توییتی از پذیرش احتمالی دوج کوین برای برخی از محصولات تسلا خبر داد. خبری که به افزایش ۲۰٪ قیمت دوج کوین منجر شد و باعث شد بیش از ۴ میلیارد دلار به بازار این میم کوین وارد شود.

آیا تصاویر JPEG در بلاکچین ذخیره می‌شوند؟

به نقل از وبلاگ Erickhun هر توکن ERC-20 باید شامل یک آدرس یا لینک خارجی باشد که به یک فایل JSON که در سروری دیگر ذخیره شده است مرتبط باشد. این فایل JSON شامل متا داده‌ای است که جزییات NFT را توضیح داده است. بنابراین عکس‌ها در بلاکچین (در اینجا اتریوم) ذخیره نمی‌شوند و تنها با یک آدرس خارجی به آن دسترسی داده می‌شود. می‌توان تصاویر را در بلاکچین اتریوم نیز ذخیره کرد اما این کار هزینه بسیار بالایی دارد. ذخیره هر کیلوبایت داده ۶۴۰،۰۰۰ گس لازم دارد. اگر به سایت اتر اسکن نگاه کنیم هزینه گس تراکنش در زمان نگارش این خبر ۵۰ gwei معادل ۰.۰۰۰،۰۰۰،۰۵۰ اتر است. بنابراین هزینه ذخیره هر کیلوبایت داده در اتریوم برابر با ۰.۰۳۲ ETH خواهد بود. اگر قیمت اتریوم را ۴۰۰۰ دلار در نظر بگیریم، هر کیلوبایت داده معادل ۱۲۸ دلار هزینه ذخیره سازی در اتریوم خواهد داشت. بنابراین برای ذخیره یک عکس ساده ۱۰۰KB باید ۱۲،۸۰۰ دلار هزینه پرداخت کنیم و اگر قصد ذخیره عکس‌های با کیفیت بالا را داشته باشیم، هزینه آن سرسام‌آور خواهد بود.

بررسی‌های توسعه‌دهندگان دوج کوین

آیا این تراکنش در شبکه دوج کوین یک NFT محسوب می‌شود؟ NFT یک توکن منحصربه فرد (Unique) بوده و با هیچ چیز دیگری قابل تعویض نیست. NFTها فارغ از کاربردشان، به هر حال یک رمز ارز بوده و مبتنی بر یک شبکه بلاکچین هستند. در حال حاضر شبکه بلاکچین اتریوم میزبان بسیاری از پروژه‌های فعال در این حوزه است. NFT بر بستر شبکه اتریوم، توکنی است که با استاندارد ERC-721 ایجاد می‌شود.

هر کدام از شبکه‌ها، استاندارد ساخت NFT، خدمات کیف پول و بازار مخصوص خود را دارند. برای مثال، اگر شما یک توکن غیرمثلی بر روی بایننس اسمارت چین بسازید، تنها می‌توانید آن را در پلتفرم‌هایی که از این شبکه پشتیبانی می‌کنند، بفروشید؛ یعنی نمی‌توانید در بازار NFT شبکه اتریوم یا دیگر بلاک چین‌ها آن را به فروش برسانید.

توکن‌های NFT از طریق قراردادهای هوشمند صادر می‌شوند که حق مالکیت و مدیریت آن را به یک نفر اعطا می‌کند. یک توکن NFT یک مجموعه داده منحصر به فرد و غیر قابل تعویض است که روی یک دفتر کل دیجیتال ذخیره شده است. بنابراین برای آنکه بتوان این تراکنش را به NFT مرتبط دانست سوالاتی مطرح است که توسعه‌دهندگان در پی یافتن پاسخ آن هستند.

مارکوس، بنیان‌گذار دوج کوین در ادامه این توییت از این توسعه‌دهنده پرسیده است که هدف این تراکنش چیست؟ وی در پاسخ نوشته است این تراکنش Checksum یک دارایی دیجیتال (در اینجا یک عکس با فرمت JPG) را ذخیره می‌کند. مارکوس پرسیده است آیا به اندازه کافی داده وجود دارد تا به فایل JSON در IPFS متصل شود؟ – راهکاری که این توسعه دهنده در ذهن دارد توزیع داده‌ها در چند تراکنش و صحت سنجی تمامیت آنها است.

مارکوس تصویر روبه‌رو را به اشتراک گذاشته است و میچی لومین (Michi Lumin) یکی از توسعه‌دهندگان دوج کوین در پاسخ به آن گفته است این راهکار و قرار دادن داده‌های NFTها در OP-RETURN برای مدتی مدنظر توسعه‌دهنده‌ها بوده است و از اینکه فردی این کار را انجام داده است ابراز خرسندی کرد.

بیلی مارکوس در ادامه پرسید سایر برنامه‌ها برای نمایش عکس باید چه کاری انجام دهند؟ آیا باید تمام عکس‌ها را ذخیره کنند و آن عکسی که با چک‌سام مطابقت دارد را نمایش دهند؟

لومین در پاسخ گفته است که عکس‌ها باید جداگانه ذخیره شوند ولی هرکسی می‌تواند آن را تایید کند. به نوعی یک جور تایید معکوس. لومین تاکید کرد این یک مدل جدید خواهد بود اما قطعا NFT است و فکر می‌کنم بعضی از سایر زنجیره‌ها و سایت‌ها نیز از Database reference استفاده می‌کنند.

بیلی مارکوس خالق دوج کوین در نهایت عنوان کرد من هنوز نمی‌دانم که چه چیزی این را منحصر به فرد می‌کند اما فهمیدم که به زیرساخت‌های خارج از زنجیره بسیار متکی است.

حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان این تراکنش را NFT نامید؟ نظر شما چیست؟ توکن NFT باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ انتقال NFT دوج کوین به چه صورت خواهد بود؟ اگر در زمینه برنامه‌نویسی بلاکچین نیز تخصص دارید لطفا نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

توکن NFT در دوج کوین

منبع
finbold

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا