اخبار عمومی

ایلان ماسک از چت بات هوش مصنوعی «Grok» رونمایی کرد

استارتاپ «xAI» که توسط ایلان ماسک راه‌اندازی شده و در صنعت هوش مصنوعی فعالیت می‌کند، چت بات جدیدی به اسم «Grok» را راه‌اندازی کرده‌ است. این چت بات ظاهرا در مقایسه با نسخه اولیه ربات چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) محصول شرکت اوپن‌اِی‌آی (OpenAI) در آزمایش‌های آکادمیک عملکرد بهتری دارد؛ اما هنوز به پای نسخه پیشرفته ChatGPT نرسیده است.

به نقل از کوین تلگراف، ایلان ماسک و شرکت xAI در ۵ نوامبر (۱۴ آبان) در پلتفرم اکس (توییتر سابق) توضیح دادند که هدف از توسعه Grok، ایجاد ابزارهای هوش مصنوعی پیشرفته برای کمک به بشریت و توانمندسازی تحقیق و نوآوری است.

طبق گفته‌های ماسک و تیم xAI، مزیت منحصربه‌فرد و مهم Grok این است که از طریق پلتفرم اکس، اطلاعات لحظه‌ای از دنیا را در اختیار دارد.

توییت ماسک درباره Grok
توییت ماسک درباره Grok – منبع: پلتفرم اکس

xAI اعلام کرده است:

Grok به سؤالات تند و آتشین که توسط اکثر سیستم‌های هوش مصنوعی جواب داده نمی‌شوند، پاسخ می‌دهد. گروک به گونه‌ای طراحی شده که به سوالات کاربران با کمی شوخ‌طبعی پاسخ بدهد و اندکی هم سرکش است. در نتیجه اگر از طنز متنفرید، لطفا از آن استفاده نکنید!

بر اساس داده‌های xAI، موتور Grok (به اسم Grok-1) در چند آزمون آکادمیک ریاضی و کدنویسی بررسی شده و در تمام تست‌ها بهتر از ChatGPT-3.5 عمل کرده است. با این حال، ربات مذکور در هیچ یک از آزمایش‌ها از پیشرفته‌ترین نسخه چت جی‌پی‌تی، یعنی GPT-4 بهتر عمل نکرده است. ماسک و xAI درباره این مسئله گفته‌اند:

فقط مدل‌هایی از Grok پیشی می‌گیرند که مثل GPT-4 با مقدار قابل‌توجهی داده‌های آموزشی و منابع محاسباتی آموزش دیده‌اند. این امر نشان‌دهنده پیشرفت سریع xAI در آموزش مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) با کارایی استثنایی است.

استارتاپ xAI تاکید کرد Grok در آینده برای کاربران پریمیوم پلتفرم اکس (Premium Plus) با قیمت ۱۶ دلار در ماه در دسترس خواهد بود. با این حال، این ربات در حال حاضر فقط به تعداد محدودی از کاربران آمریکایی ارائه می‌شود. علاوه بر این، xAI خاطر نشان کرد Grok همچنان یک «محصول بتا و یک نسخه بسیار اولیه» است که باید در هفته‌های آینده به سرعت بهبود یابد.

با این حال، ایلان ماسک از مصاحبه خود با جو روگان (Joe Rogan) با ذکر مثالی نشان داد ربات Grok در مقایسه با بقیه چت بات‌ها از داده‌های جدیدتری استفاده می‌کند.

توییت ایلان ماسک
توییت ایلان ماسک – منبع: پلتفرم اکس

تیم xAI تاکید کرد که با گذشت زمان اقدامات امنیتی بیشتری را اجرا می‌کند تا از عدم استفاده مخرب از Grok مطمئن شود. این تیم ادامه داد:

ما بر این باوریم که هوش مصنوعی پتانسیل بسیار زیادی دارد و می‌تواند به پیشرفت علمی و اقتصادی جامعه کمک کند. به همین خاطر تدابیری اندیشیده‌ایم تا مطمئن شویم جلوی استفاده مخرب از آن را خواهیم گرفت. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا مطمئن شویم هوش مصنوعی عاملی مفید و موثر باقی می‌ماند.

گفتنی است استارتاپ هوش مصنوعی xAI تنها هشت ماه بعد از راه‌اندازی آن توسط ایلان ماسک در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱)، ربات Grok را راه‌اندازی کرده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا