متوسط کریپتو پدیا

معرفی استاندارد ERC223 ؛ نسخه ای جدید و بهینه تر از ERC20

اگر مدتی در دنیای ارزهای دیجیتال حضور داشته باشید، به احتمال بسیار زیاد چندین بار اصطلاح توکن های ERC-20 را شنیده‌اید. این موضوع هنگامی جالب تر می‌شود که بدانید در حال حاضر هزاران توکن ERC-20 وجود دارد. از آنجایی که ERC-20 کافی نبود، عرصه ارزهای دیجیتال با معرفی ERC223 مواجه شد. هدف این مقاله این است که به شما این استاندارد توکن تقریبا جدید را معرفی کند و به نکات مثبت و منفی آن بپردازد.

اما قبل از آنکه توضیح ERC223 را شروع کنیم، به این نکته می‌پردازیم که ذاتا ERC به چه معناست؟

اصطلاح ERC مخفف درخواست اتریوم برای اظهارنظر (Ethereum Request for Comments) می‌باشد و پسوند آن نیز، یک شماره شناسایی منحصربه‌فرد برای تفکیک این استانداردها از یکدیگر است. همانند پروتکل HTTP برای اینترنت، دنیای ارزهای دیجیتال دارای پروتکل استانداردی برای توکن های صادر شده بر بستر شبکه اتریوم است. استانداردهایی نظیر ERC-20، ERC223، ERC721 و غیره.

استاندارد توکن ERC223

استاندارد ERC223 بسیار مشابه با استاندارد ERC-20 بوده و به نوعی می‌توان گفت نسخه جدیدتر و بهتری از این استاندارد است. به طور خلاصه، ERC223 نسخه بهبود یافته و اصلاح شده ERC-20 است.درست همانند توکنی بر بستر اتریوم که به آن توکن ERC-20 گفته می‌شود و باید استانداردها و عملکردهای مشخصی در کد خود بر بستر شبکه اتریوم داشته باشد، استاندارد ERC223 نیز دارای عملکردهای اجباری خاصی است که باید وجود داشته باشد تا پیاده سازی توکن مطابق با این استاندارد پیش برود.

در تصویر زیر به عملکردهایی اشاره شده است که برای توکن ERC223 اجباری است. این عملکردها عبارتند از:

عملکردهای بیشتری نیز وجود دارد. توکن های ERC223 همانند توکن های ERC-20، دارای بلاک چین اختصاصی نیستند و بر بستر بلاک چین اتریوم فعال هستند. بنابراین در انتقال توکن های ERC223، به مقداری اتریوم به عنوان گس (GAS) نیاز است.

انگیزه های ایجاد استاندارد جدید توکن

انگیزه این امر، ایجاد بهبودهای مستمر می‌باشد. در ادامه به اهداف این استاندارد اشاره می‌کنیم.

۱- به منظور جلوگیری از گم شدن و از دست رفتن توکن ها

تا انتهای سال ۲۰۱۷ توکن های زیر با ذکر معادل دلاری آنها از دست رفته اند:

  • توکن QTUM به ارزش ۱,۲۰۴,۲۷۳ دلار از دست رفته است.
  • توکن EOS به ارزش ۱,۰۱۵,۱۳۱ دلار از دست رفته است.
  • توکن GNT به ارزش ۲۴۹,۶۲۷ دلار از دست رفته است.
  • توکن STORJ به ارزش ۲۱۷,۴۷۷ دلار از دست رفته است.
  • توکن Tronix به ارزش ۲۰۱,۲۳۲ دلار از دست رفته است.
  • توکن DGD به ارزش ۱۵۱,۸۲۶ دلار از دست رفته است.
  • توکن OMG به ارزش ۱۴۹,۹۴۱ دلار از دست رفته است.

۲- به منظور مشابه کردن مکانیزم انتقال توکن به انتقال اتر

۳- به منظور برطرف کردن عدم قابلیت مدیریت تراکنش های ورودی برای توکن های پشتیبانی نشده

۴- به منظور حذف یک مرحله از فرآیند دو مرحله ای تراکنش هایی که در انتقال توکن رخ می‌دهند

مزایای استاندارد توکن ERC223

موارد زیر، ۳ مزیت مهم و کلیدی به روزرسانی به استاندارد ERC223 است:

۱- حذف مشکل توکن های از دست رفته که طی انتقال توکن های ERC-20 به یک قرارداد رخ می‌دهد (هنگامی که کاربران از دستورالعمل های ارسال توکن به کیف پول به طور اشتباه استفاده می‌کنند). استاندارد ERC223 به کاربران امکان می‌دهد تا توکن های خود را با استفاده از یک عملکرد انتقال، به کیف پول یا قرارداد ارسال کنند، در نتیجه احتمال سردرگمی و از دست رفتن توکن ها دیگر وجود ندارد.

۲- به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا تراکنش های ورودی را مدیریت کنند و توکن های پشتیبانی نشده را نپذیرند. در این مورد، توکن ها از دست نمی‌رود زیرا با کسر گس، به حساب شما برخواهد گشت. این ویژگی در استاندارد ERC-20 وجود ندارد.

۳- صرفه جویی در مصرف انرژی: انتقال توکن های ERC223 به قرارداد، به جای فرآیند دو مرحله ای (که در استاندارد ERC-20 وجود دارد) یک فرآیند تک مرحله ای است. این موضوع بدان معنا است که نیمی از گس مصرف می‌شود و ازدحام اضافه ای در بلاک چین رخ نمی‌دهد. در نتیجه، این امر منجر به کاهش کارمزد تراکنش ها برای انتقال توکن ها می‌شود.
مشاهده کردید که به روزرسانی به استاندارد ERC223 از لحاظ پرداخت کارمزد کمتر و از دست نرفتن توکن ناشی از خطاهای انسانی یا کدی چه مزایایی دارد.

نتیجه گیری

توکن های ERC223 از توکن های ERC-20 پشتیبانی می‌کند. این موضوع بدان معنا است که ERC223 از تمام عملکردهای ERC-20 پشتیبانی می‌کند و قراردادها و خدماتی که با توکن های ERC-20 کار می‌کنند، با توکن های ERC223 نیز کار خواهند کرد.

تاکنون پذیرش ERC223 به طور گسترده اتفاق نیافتاده است که ممکن است به دلیل عدم آگاهی و عدم زیرساخت مالی برای ذخیره سازی ایمن آنها باشد. هم چنین هیچ دلیل موجهی برای جایگزینی ERC-20 با ERC223 وجود ندارد.

هرچند این روند به زودی و با افزایش آگاهی و ایجاد زیرساخت های مناسب برای ذخیره ERC223، تغییر خواهد کرد.

در حال حاضر کیف پول های زیادی به طور مستقیم از ERC223 پشتیبانی نمی‌کنند اما تراست والت (Trust Wallet) یکی از کیف پول هایی است که می‌توانید در این خصوص از آن استفاده کنید. هم چنان با پشتیبانی کیف پول های فیزیکی نظیر لجر نانو اس (Ledger Nano S) از ERC223 فاصله زیادی داریم.

منبع
coinsutra

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا