اخبار خارجی

وضعیت بازار: پایان ترس شدید پس از ۷۳ روز، افزایش دامیننس اتریوم و کاهش سلطه بیت کوین

در روزهای اخیر و همزمان با رالی قیمتی اتریوم که منجر به رشد بیش از ۴۰٪ آن شده است، ارزش کل بازار اتر حدود ۵۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. این قضیه سلطه اتر بر بازار کریپتو (دامیننس اتر) را حدود ۳٪ افزایش داده است. این در حالی است که در مدت مشابه دامیننس بیت کوین حدود ۲٪ کاهش یافته است. در همین حال رشد کل بازار موجب شده است تا شاخص ترس و طمع بازار پس از ۷۳ روز برای اولین بار از ناحیه ترس شدید خارج شود. بسیاری از افراد اعتقاد دارند نزدیک شدن به رویداد مرج اتریوم موجب افزایش قیمت اتریوم و در درجه بعدی رشد بازار شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از newsbtc، قیمت اتریوم در تاریخ ۱۳ جولای (۲۳ تیر) در حوالی ۱۰۰۰ دلار بود و در کمتر از یک هفته اکنون به بالای سطح ۱۵۰۰ دلار رسیده است. این بدان معنا است که ارزش کل بازار آن نیز حدود ۵۰٪ رشد کرده است. اکنون اتریوم به عنوان دومین رمزارز بازار حدود ۵۰ میلیارد دلار به مارکت کپ خود در طول این ۶ روز اضافه کرده است و به ارزش بازار حدود ۱۸۵ میلیارد دلار رسیده است.

در همین مدت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها نیز رشدهایی را تجربه کردند اما خروجی کار به صورتی شد که اکنون سلطه بیت کوین بر بازار (دامیننس بیت کوین) از ۱۳ جولای حدود ۲٪ کاهش را تجربه کرده است. این در حالی است که دامیننس اتر در همین مدت ۳٪ افزایش یافته است و اکنون در محدوده ۱۸.۱۱٪ قرار دارد.

نمودار شکل زیر دامیننس اتر (خط آبی) را با دامیننس بیت کوین (خط قهوه‌ای) مقایسه می‌کند. همچنان بالاترین آمار ثبت شده برای اتریوم مربوط به سال ۲۰۱۷ با ۳۰٪ تسلط بر بازار بوده است.

نمودار مقایسه دامیننس‌های اتر و بیت کوین منبع: تریدینگ ویو
نمودار مقایسه دامیننس‌های اتر و بیت کوین منبع: تریدینگ ویو

قرار است در ماه سپتامبر (شهریور) آپدیت مرج (Merge) اتریوم در این شبکه به وقوع بپیوندد و طی آن این شبکه از الگوریتم اجماع گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) منتقل شود. این اتفاق توجهات زیادی را به سمت اتریوم جلب کرده است و عده زیادی اعتقاد دارند با نزدیک شدن به این رویداد می‌توانیم شاهد رشد قیمت اتر باشیم.

بالاخره بازار از ترس شدید خارج شد

از دیروز بالاخره پس از ۷۳ روز متوالی، شاخص ترس و طمع بازار رمزارزها از ناحیه ترس شدید خارج شد. این شاخص معیاری برای اندازه‌گیری احساسات حاکم بر بازار است که مقیاس ۰ تا ۱۰۰ دارد و ناحیه زیر سطح ۲۵ محدوده ترس شدید نام‌گذاری شده است.

امروز این شاخص با یک واحد افزایش نسبت به روز گذشته به ۳۱ رسیده و در ناحیه ترس قرار دارد.

وضعیت شاخص ترس و طمع بازار رمزارزها منبع: آلترنیتیو
وضعیت شاخص ترس و طمع بازار رمزارزها منبع: آلترنیتیو

در حال حاضر ارزش کل بازار رمزارزها مجددا از ۱ تریلیون دلار فراتر رفته است که همین موضوع می‌تواند یکی از دلایل افزایش خوش‌بینی به بازار باشد.

  • آیا کاهش دامیننس بیت کوین برای بازار خطرناک است؟

واقعیت این است که زمانی که سهم بیت کوین از بازار کمتر باشد برای افزایش قیمت آلت کوین‌ها نقدینگی بیشتری مورد نیاز است. در این صورت معمولا یا آلت کوین‌ها از افزایش قیمت بیت کوین جا می‌مانند و یا طی ریزش دوباره قیمت بیت کوین دامیننس آن افزایش می‌یابد.

منبع
newsbtccointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا