اخبار آلتکوین

بازدهی ۲۷.۶٪ استیکینگ استیبل کوین USDe؛ آیا داستان UST و پروتکل انکر تکرار خواهد شد؟

تیم توسعه استیبل کوین USDe روز گذشته از راه‌اندازی این پروژه در شبکه اصلی عمومی خبر داد. بر اساس وب‌سایت رسمی این پروژه، کاربران می‌توانند با استیک (سپرده‌گذاری) این استیبل کوین، سالانه ۲۷.۶٪ سود دریافت کنند. وعده‌ای که نگرانی زیادی از تکرار اتفاقات اکوسیستم ترا و پروتکل انکر ایجاد کرده است.

به نقل از کوین تلگراف، استیبل کوین USDe یک استیبل کوین دلاری مبتنی بر شبکه اتریوم است که توسط اتنا لبز (Ethena Labs) راه‌اندازی شده و به تازگی، در سری جدید تامین سرمایه خود، بیش از ۱۴ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران مختلفی از جمله شرکت فرانکلین تمپلتون (Franklin Templeton) و گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) جمع‌آوری کرده است.

اگر سری به وب‌سایت رسمی این پروژه بزنید می‌بینید در قبال استیک استیبل کوین USDe، بازدهی سالانه ۲۷.۶٪ به سرمایه‌گذاران وعده داده شده است که به طور قابل توجهی بالاتر از بازدهی ۲۰٪ پروتکل انکر بر روی استیبل کوین الگوریتمی UST پیش از فروپاشی اکوسیستم ترا در ماه می سال ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) است.

بازدهی ۲۷.۶٪ استیکینگ استیبل کوین USDe - منبع: ethena.fi
بازدهی ۲۷.۶٪ استیکینگ استیبل کوین USDe – منبع: ethena.fi

بازدهی بالای استیبل کوین USDe نگرانی‌های گسترده‌ای را در جامعه رمزارزها ایجاد کرده است. یکی از توسعه‌دهندگان پلتفرم دیفای لاما (DefiLlama) که با نام مستعار 0xngmi فعالیت می‌کند معتقد است به جای بازدهی بالای استیبل کوین USDe باید نگران معکوس شدن بازدهی (Yield Inversion) بود. وی در این رابطه خاطرنشان کرد:

در زمان معکوس شدن بازدهی، شروع به از دست دادن پول می‌کنید و هرچه استیبل کوین بزرگتر باشد، پول بیشتری از دست می‌دهید. پروژه‌های قبلی سعی داشتند زمانی که بازدهی منفی می‌شد، پوزیشن‌های شورت را ببندند. با این حال، باز و بسته کردن پوزیشن‌ها هزینه دارد و این باعث می‌شد بازدهی کاهش یابد.

این توسعه‌دهنده معتقد است پروتکل انکر، یک پروژه پانزی بوده و پروژه اتنا کاملا با آن متفاوت است.

ایتان کاتز (Eitan Katz)، مدیرعامل پروتکل کیما (Kima) معتقد است حفظ چنین بازدهی بالایی در بازار نزولی برای پروژه اتنا دشوار خواهد بود، اتفاقی که می‌تواند آنها را به کاهش بازدهی در آینده مجبور کند. وی در گفتگویی در این رابطه گفت:

پایداری USDe بیشتر به رشد مستمر بازار و توانایی آن در مدیریت موثر ریسک‌ها بستگی دارد و اگر به درستی انجام شود، می‌توانند ثبات ایجاد کند. هرچند در صنعت کریپتو چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد.

بر اساس آمار ارائه شده در صفحه اصلی وب‌سایت اتنا، در زمان نگارش این مطلب، ارزش کل قفل شده این مطلب از ۳۰۸.۱ میلیون دلار فراتر رفته و تعداد کاربران آن به بیش از ۴۴۶۰ نفر رسیده است. علاوه بر این، بر اساس داده‌های وب‌سایت دیفای لاما، مارکت کپ استیبل کوین USDe در ۲۴ ساعت اخیر از ۳۰۳ میلیون دلار عبور کرده است.

مارکت کپ استیبل کوین USDe - منبع: defillama
مارکت کپ استیبل کوین USDe – منبع: defillama

آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، بنیانگذار شرکت دیلی گوای (The Daily Gwei) اما معتقد است نگرانی گسترده سرمایه‌گذاران در مورد بازدهی بالای پروژه اتنا نشانه‌ خوبی برای صنعت رمزارزهاست. وی در توییتی در این رابطه نوشته است:

این نسبت به چرخه قبلی که تعداد کمی طرح‌های پانزی مثل ترا، پروتکل انکر و استیبل کوین UST را زیر سوال می‌بردند متفاوت است. اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از افراد در رابطه با بازدهی بالای پروژه‌هایی مثل اتنا سوال می‌پرسند و خطرات آن را بررسی می‌کنند دلگرم کننده است.

شرکت اتنا لبز ۴ روز پیش اعلام کرد با حمایت شرکت سرمایه‌گذاری درگن فلای (Dragonfly) ۱۴ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کرده است. این شرکت همچنین در سال گذشته ۶ میلیون دلار سرمایه با مشارکت بایننس لبز، صرافی جمنای، صرافی بای‌بیت، صرافی دریبیت و اوکی اکسچنج جمع‌آوری کرده بود.

با توجه به بازدهی بالای استیکینگ استیبل کوین USDe و نگرانی گسترده بازار در مورد پروتکل اتنا، توصیه می‌کنیم فعلا تا مشخص شدن وضعیت این پروتکل و انتشار گزارش کارشناسان کریپتو، از سرمایه‌گذاری در آن خودداری کنید.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا