اخبار اتریوماخبار بلاکچین

کارمزد تراکنش‌های اتر به ۱ دلار رسید!

از دیروز اتفاق عجیبی افتاده است که نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. کارمزد تراکنش‌های اتر به ۱ دلار رسیده است. این در حالی است که حجم معماملات اتر با رقم ۱.۲ میلیون تراکنش در روز از ژانویه همین امسال به رقم ۶۲۰هزار تراکنش در روز رسیده است. در این مدت اتر کاملا با دوران اوج خود فاصله گرفته است و افزایش این مقدار فی منطقی به نظر نمی‌رسد.

در حقیقت بالاترین مقدار gwei درخواست شده در تاریخ تراکنش‌های اتریوم در این مدت بوده است. gwei متغیری است که به انتخاب کاربر می‌تواند کم یا زیاد شود. این مولفه در تراکنش‌های اتریوم، مانند بایت در بیت کوین است. تقریبا از دیروز برای یک تراکنش اتریوم باید مقداری بین  ۶۰ تا ۱۰۰ gwei پرداخت کنید. خود gwei بر حسب یک واحد اتر محاسبه می‌شود. یعنی هر یک اتر مساوی است با ۱ بیلیون gwei است.

حالا سوال اینجاست که چه اتفاقی افتاده است؟ ظاهرا داستان از اینجا شروع شده است که یک سری اکسچنج‌های غیرمتمرکز که پروژه‌های آنها در چین استارت خورده، در یک نظرسنجی از مردم سوال کرده‌اند که چه کوینی را به لیست خود اضافه کنند. و آدرس حسابی که بیشترین رای را بیاورد، برنده این نظرسنجی خواهد بود. اما چیزی که در این اتفاق کمی احمقانه به نظر می‌رسد این است که با داشتن کمی دانش پایه می‌توان به راحتی متوجه شد که ساختن آدرس کاری بسیار ساده و بی معنی است و یک شخص می‌تواند هزاران آدرس را تولید کند و با آن به خودش رای بدهد.

از اثرات این موضوع می‌تواند افزایش gwei ماینرها باشد. طبق جدول زیر که برای دیروز است میبینیم که بعضی از ماینرها حداقل مقدار فی درخواستی خود را بالا برده‌اند و اینکار باعث می‌شود تا تراکنش‌های با فی پایین به کندی صورت گیرد و کاربر مجبور باشد با فی بالاتر تراکنش خود را انجام دهد.

کارمزد تراکنش های اتریوم

البته شاید دلیل دیگر این کار ماینرها، افت شدید قیمت‌ها در مدت اخیر باشد. به هرحال فاکتورهایی مانند هزینه سخت‌افزار، هزینه برق و البته قیمت ارز دیجیتال و نوسانات آن، از مهم ترین مولفه‌ها برای ماینرها می‌باشد. بنابراین این احتمال هم وجود دارد که برای درآمد بیشتر این کار را انجام داده‌اند.

امیدواریم این مشکل همانطور که همه ما می‌دانیم با آمدن الگوریتم PoS حل شود. بسیاری معتقدند با آمدن این پروتکل، این سبک از تایید تراکنش و گرفتن پاداش تغییر خواهد کرد و کسانیکه خودشان ذی نفع شبکه هستند مشارکت بیشتری در شبکه خواهند داشت.

نظر شما چیست؟ آیا فی بالای تراکنش برای اتریوم ادامه خواهد داشت؟

منبع
trustnodes

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا