اخبار خارجی

۱.۵ میلیارد دلار از قراردادهای آپشن اتریوم در ۴ تیر منقضی می‌شود

هم گاوها و هم خرس‌های بازار در خصوص منقضی شدن قراردادهای آپشن (Options) اتریوم به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار در تاریخ ۲۵ ژوئن نگران هستند. در این تاریخ (۴ تیر) ارز دیجیتال ETH با بزرگ‌ترین حجم از قراردادهای اختیار تسویه نشده در سال ۲۰۲۱ روبرو می‌شود.

این رقم ۳۰٪ از انقضای ۲۶ مارس بیشتر است که پس از آن قیمت رمزارز اتر در مدت ۵ روز، حدود ۱۷٪ کاهش یافت و به ۱,۵۵۰ دلار رسید. اگرچه که پس از آن اتریوم با ۵۶٪ رشد در مدت سه هفته به قیمت ۲,۵۰۰ دلار رسید.

این روند حرکت هیچ ارتباطی با قیمت بیت کوین ندارد. بنابراین لازم است بررسی کنیم که آیا ممکن است ساختار مشابهی در ۴ تیر نیز در بازار شکل بگیرد؟

قراردادهای آپشن اتریوم

در ۱۱ ماه مارس، ماینرهای اتریوم گروهی برای مقابله با EIP-1559 که درآمد آنها را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد، تشکیل دادند. شرایط در حالی در ۲۲ مارس بدتر شد که Coinmetrics گزارشی در مورد گس اتریوم منتشر کرد و در آن عنوان کرده بود که به‌روزرسانی EIP-1559 ممکن است مشکل گس شبکه را حل نکند.

اما در ۲۹ مارس، ویزا اعلام کرد که برای انجام تراکنش‌های ارزهای فیات، قصد دارد از بلاکچین اتریوم استفاده کند و در ۱۵ آپریل، به‌روزرسانی برلین با موفقیت اجرا شد. بنابر گزارشات منتشر شده، پس از این آپدیت، میانگین قیمت گس شبکه کاهش یافت.

قبل از اینکه عجولانه به سراغ نتیجه گیری برویم که قیمت رمزارز ETH پس از منقضی شدن قراردادهای آپشن اتریوم روند گاوی در پیش می‌گیرد یا روند خرسی، بهتر است ابتدا وضعیت تریدرهای بزرگ را بررسی کنیم.

نمودار قراردادهای آپشن خرید و فروش اتریوم

در نمودار بالا، حجم معاملات Options یا اختیار خرید و فروش اتریوم نمایش داده شده است. به این نکته توجه کنید که حجم مرتبط با تاریخ ۴ تیر حدود ۶۳۸۰۰۰ اتر است، که در مجموع ۴۵٪ از تمام ۳.۴ میلیارد دلار قرارداد تسویه نشده ETH است.

برخلاف قراردادهای آتی، قراردادهای اختیار به دو دسته call و Put تقسیم می‌شوند. Call یا قراردادهای اختیار خرید، کاربر امکان خرید اتریوم با یک قیمت از پیش تعیین شده در تاریخ انقضا را فراهم می‌کند. معمولا از این قراردادها در شرایط خنثی آربیتراژ و یا استراتژی‌های گاوی استفاده می‌شوند.

از سوی دیگر قراردادهای Put یا اختیار فروش به منظور پوشش ریسک در برابر تغییرات قیمتی منفی استفاده می‌شود. نمودار زیر داده‌های مرتبط با قراردادهای Optios اتریوم در تاریخ ۲۵ ژوئن را نمایش می‌دهد.

قراردادهای اختیار خرید و فروش Oprions اتریوم در ۴ تیر

وضعیت قراردادهای آپشن اتریوم

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، حجم قراردادهای Call Options یا اختیار خرید اتریوم در ۲۲۰۰ دلار و قیمت‌های اعمال بالاتر، بسیار بیشتر است. این بدان معناست که اگر در ۴ تیر، قیمت اتریوم پایین‌تر از این سطح قرار داشته باشد، ۷۳٪ از قراردادهای خنثی و گاوی مطرح شده بی‌ارزش خواهند شد. ۹۵۰۰۰ قرارداد آپشن خرید تسویه نشده باقیمانده، حدودا ۲۲۸ میلیون دلار ارزش خواهند داشت.

از طرف دیگر، قراردادهای فروش پوششی مطرح در قیمت‌هایی نزدیک به ۲۱۰۰ دلار شروع می‌شوند. در نتیجه اگر قیمت ارز دیجیتال ETH بالاتر از این سطح قرار بگیرد، ۷۴٪ از قراردادهای خنثی و خرسی مطرح شده بی‌ ارزش خواهند شد. بنابراین ۷۳۷۰۰ قرارداد آپشن فروش تسویه نشده باقیمانده، حدودا ۱۷۷ میلیون دلار ارزش خواهند داشت.

برای اینکه بتوانیم بگوییم چه کسی برنده این رقابت خواهد بود بسیار زود است، اما با توجه به قیمت ۲،۳۲۹ دلاری اتریوم در زمان نگارش این خبر، شرایط هر دو سمت قراردادهای آپشن آن منطقی به نظر می‌رسند. با این حال تریدرها باید به این تاریخ توجه کافی داشته باشند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا