اخبار خارجی

آیا اتریوم ۲ تا پایان سال ۲۰۲۰ عرضه می شود؟!

بر اساس گفته های اندرو کیز (Andrew Keys) موسس کانسنسیس، به روزرسانی سرنیتی اتریوم تا پایان سال جاری عرضه خواهد شد. با در نظر گرفتن شرایط پیشرفت این به روزرسانی، افراد کمی با گفته وی موافقت کرده اند.

در تاریخ ۷ ژانویه، اندرو کیز پیش بینی های خود برای سال ۲۰۲۰ را در سایت کانسنسیس منتشر کرد. کیز یکی از موسسان کانسنسیس بود و از آن زمان به شریک مدیریتی شرکت DARMA Capital تبدیل شده است.

اگرچه پیش بینی های کیز به مسائل مختلفی از اقتصاد جهان تا حقوق بشر معطوف بوده است، اما دو پیش بینی او قابل توجه است.

طبق سخنان کیز، سال ۲۰۲۰ شاهد عبور اتریوم از فاز صفر اتریوم ۲.۰ به فاز ۱ و عرضه زنجیره های شارد خواهیم بود.

به علاوه، اگرچه توسعه سرنیتی ادامه دارد، اما کیز معتقد است که راهکارهای لایه دوم به اتریوم سرعت مضاعفی خواهند داد و آن را به سمت سطوح ۲.۰ مقیاس پذیری خواهد برد.

شرایط فناوری لایه دوم

هاردفورک اخیر استانبول، آخرین مرحله در اتریوم ۱.۰ بود و چندین بهینه سازی و اصلاحات معرفی کرد. بعضی از پروپوزال های بهبود اتریوم اصلی (EIP ها) که در این به روزرسانی وجود داشتند به زیکش نیز مرتبط بودند. EIP-152 قابلیت همکاری و مشارکت با بلاک چین زی کش را بهبود بخشیده است، در حالی که EIP-1108 با استفاده از پروژه هایی نظیر آزتک (Aztec) و ZEther، بهینه سازی هایی را برای مسیر رمزنگاری ایجاد کرده است.

هدف پروتکل آزتک ارائه تراکنش های محرمانه در بلاک چین اتریوم با استفاده از فناوری دانش صفر SNARK است، یعنی دقیقا همان فناوری که تراکنش های محافظت شده زیکش از آن استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر، شرکت Matter Labs در حال تلاش برای استفاده از SNARK ها به منظور ارائه مقیاس پذیری است. در سطح مقدماتی، فناوری Zk Sync، سبک کردن بخش عمده ای از محاسبات تراکنشی خارج از زنجیره را با استفاده از گواه اثبات دانش صفر برای تضمین اجرای صحیح آنها، امکان پذیر می‌سازد.

در آخر، پلاسما بر ایجاد زنجیره های جانبی برای کاربردهای خاص معطوف است. جوزف لوبین مدیرعامل کانسنسیس طی مصاحبه ای با کوین تلگراف در سال ۲۰۱۹ بیان کرد:

پلاسما از آن دسته فناوری هایی است که به شما امکان می‌دهد تا پلتفرم های غیرمتمرکز کمتری بر بستر لایه دوم در اکوسیستم اتریوم داشته باشید و می‌توانند شما را از اعتماد کامل بهره مند سازند. اما اگر با دقت متصل شوند می‌توانند از اعتماد کامل لایه اصلی اعتماد بهره مند شوند و از مزایای هر دو استفاده کنید.

هرچند این فناوری ها هنوز فعال نشده اند. فقط به نظر می‌رسد که فقط آزتک آماده عرضه موتور رمزنگاری خود در ماه جاری است.

شرکت Matter Labs در پست بلاگ خود بیان کرده است که چارچوب قرارداد هوشمند، و نه فناوری مقیاس پذیری کامل، در ماه جاری عرضه خواهد کرد. نمایندگان Matter Labs از بیان جدول زمانبندی دقیق اجتناب کردند.

گروه پلاسما که یک گروه تحقیقاتی غیرانتفاعی است اخیرا اعلام کرده اند که اقدام تئوری آنها بر روی این فناوری کامل شده است، اما از بیان نسخه های مختلف و نحوه پیاده سازی دقیق آنها اجتناب کردند.

آفری شوئدن (Afri Schoeden) یکی از توسعه دهندگان سابق شرکت فناوری های پریتی نظرات خود در این خصوص را به کوین تلگراف بیان کرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال ۲۰۲۰ شاهد راهکارهای زنجیره های جانبی خواهیم بود یا خیر گفت:

خیر. ما شاهد بالغ و کامل شدن COSMOS، عرضه احتمالی پولکادوت و بالاخره شکل گیری اتریوم ۲.۰ خواهیم بود. اما با راهکارهای ماندگاری که جوابگو باشند فاصله بسیار زیادی داریم.

نقشه راه سرنیتی

اگرچه استانبول آخرین مرحله قبل از معرفی فناوری اتریوم ۲.۰ بود، اما مشخص نیست که مرحله بعدی چه زمانی پیاده سازی و اجرا خواهد شد.

بر اساس نقشه راهی که اواسط سال ۲۰۱۹ توسط کانسنسیس منتشر شد، قرار بود که فاز صفر سرنیتی تا پایان سال پیاده سازی شود. این فاز، زنجیره بیکن (Beacon Chain) را معرفی خواهد کرد که اولین زنجیره بر بستر تایید کننده گواه اثبات سهام است.

اگرچه کیز خاطرنشان کرده است که مرورگر بلاک برای زنجیره بیکن عرضه شده است، اما با نسخه شبکه آزمایشی متفاوت است. وی در ادامه افزود:

توسعه دهندگان اتریوم قابلیت خود برای ایجاد ویژگی های شگفت انگیز را ثابت کرده اند و این موضوع که تیم غیرمتمرکز اتریوم در مسیر دستیابی به اهداف بلندپروازانه نقشه راه خود است بهترین نشانه برای موفقیت های آینده است.

شوئدن این چنین خوش بین نیست. وی گفت:

به نظر من، شاید بتوانیم در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ منتظر عرضه فاز صفر اتریوم ۲.۰ باشیم.

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا