اخبار خارجی

توسعه دهندگان اتریوم به روز رسانی جدیدی را جهت کاهش کارمزد شبکه پیشنهاد دادند

هزینه استفاده از اتریوم از ماه آوریل تاکنون تقریبا ۵۰۰ درصد افزایش یافته است. این موضوع برای افرادی که بر بستر این شبکه برنامه های خود را اجرا می‌کنند مفید نیست.

اگرچه میانگین کارمزد گس در بالاترین سطح خود طی ماه جولای ۲۰۱۸ نیست، اما اگر قرار است که برنامه های غیرمتمرکز بتوانند بر روی بلاک چین اتریوم به طور مطمئن اجرا شوند، این مشکل باید برطرف شود.

یکی از راه حل های فنی اتریوم ۲.۰ یا Rollup ها نیز نیست، آخرین راهکار مقیاس پذیری موجود است.

این به روزرسانی پیشنهادی که پروپوزال بهبود اتریوم (EIP 1559) نام دارد در صدد این است تا با بازبینی بازار کارمزد شبکه، هزینه تراکنش ها را کاهش دهد. یکی از تحلیلگران مستقل به اسم هاسو (Hasu) این پروپوزال را بزرگترین تغییر در تمام بلاک چین ها خوانده است.

بعضی از کلاینت ها و تیم های اتریوم هم اکنون بر روی نسخه های مختلف آن کار می‌کنند.

پروپوزال EIP 1559

پروپوزال EIP 1559 که در ماه آوریل ۲۰۱۹ معرفی شده است اولین بار در مقاله ماه آگوست ۲۰۱۸ در خصوص مدل قیمتی اتریوم به نوشته ویتالیک بوترین بیان شد. این EIP توسط بوترین و توسعه دهندگان اتریوم نظیر اریک کانر (Eric Connor)، ریک دادلی (Rick Dudley)، متیو اسلیپر (Matthew Slipper) و یان نوردن (Ian Norden) نوشته شده است.

طبق گفته بارنابی مونو (Barnabé Monnot) محقق بنیاد اتریوم، پروپوزال EIP 1559 در صدد این است تا فشار کارمزد اعمال شده توسط پیاده سازی “افزایش الگوریتمی قیمت” را برطرف کند.

این EIP با تغییر پویای حجم بلاک ها بر اساس تعداد تراکنش های در انتظار بین دو آستانه و با کنار گذاشتن کاربران خاص در هنگام افزایش تقاضا، دو مشکل را یکجا برطرف می‌کند.

این موضوع طی دو بخش انجام می‌شود: کارمزد مبتنی بر سوزاندن (BASEFEE) و انعام به ماینرها.

کارمزد مبنا بر روی سطح مشخص شده و بر اساس شرایط شبکه انباشت می‌شود، در حالی که انعام به ماینرها، هزینه و کار آنها را جبران می‌کند و می‌تواند افزایش یابد تا صف تراکنش ها سریعتر جلو برود. این ویژگی بسیار خوبی است که از ازدحام شبکه جلوگیری می‌کند.

این EIP همانند یک بزرگراه است که در صورت لزوم، مسیرهای عبوری را باز و بسته می‌کند. به علاوه، یک مسیر تندرو وجود دارد که افراد می‌توانند برای امور اضطراری، هزینه بپردازند و از آن عبور کنند.

این تنظیمات و شرایط هم چنین در شرایط ازدحام که انجام تراکنش تقریبا غیرممکن است به شبکه کمک می‌کند. تاکنون این موضوع دو بار رخ داده است: یکبار با ظهور کریپتوکیتی ها در سال ۲۰۱۷ و بار دیگر در پنج شنبه سیاه (۱۲ مارس ۲۰۲۰) کم قیمت اتر طی ۲۴ ساعت بیش از ۳۰ درصد کاهش یافت.

سازوکار پروپوزال EIP 1559

اتریوم مشکل کارمزد دارد، اما این موضوع بدان معنا نیست که باید مدل کنونی را به طور کامل دور انداخت.

پروپوزال EIP 2593 که توسط دن فینلی (Dan Finlay) توسعه دهنده متامسک نوشته شده است، یک “الگوریتم تعدیل کننده” را پیشنهاد می‌دهد که به کاربران امکان می‌دهد تا ساختار کارمزد را بر اساس نیازهای خود تغییر دهند. به طور خلاصه، این EIP به کاربر امکان می‌دهد تا با کاهش کارمزد تراکنش به حدی که ماینر راضی به وارد کردن آن به بلاک شود، کارمزد تراکنش را در کمترین حد ممکن تنظیم کند.

توسعه دهندگان اتریوم این ایده را پسندیدند. در واقع از این EIP در EIP 1559 به عنوان ویژگی انعام دادن استفاده شده است. در تاریخ ۲۴ ژوئن، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند تا یک شبکه آزمایشی عرضه کنند و تاثیرات EIP 1559 و سایر اقدامات فرعی بر روی شبکه را مشاهده کنند.

مدل اقتصادی اتریوم

همانطور که هاسو بیان کرده است، این تاثیرات می‌توانند دور از دسترس باشند.

اگرچه در حال حاضر ماینرها به ازای پردازش تراکنش ها، کارمزد به صورت اتر دریافت می‌کنند، اما هیچ چیزی نحوه پرداخت این کارمزد را مشخص نمی‌کند. برای مثال، یک تیم می‌تواند به استخر ماینینگ دسترسی یابد و به آنها ارز سنتی بدهد تا ابتدا سفارش های آنها را انجام دهند.

نکته قابل ذکر این است که EIP 1559 تراکنش های اتریوم را مجبور می‌کند تا به صورت توکن های اصلی بلاک چین اتریوم هزینه دریافت کنند. کارمزد مبنا به صورت اتر و به شبکه پرداخت شده و پس از انجام تراکنش سوزانده می‌شود. این موضوع در بلندمدت، موجودی اتر را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

پس از آن، سوزاندن توکن ها یک فشار ضدتورمی بر روی مدل اقتصادی اتریوم ایجاد می‌کند. بعضی از افراد اذعان کرده‌اند که این فشار در بلندمدت باعث ارزشمندتر شدن شبکه خواهد شد.

دیوید هافمن (David Hoffman) مدیر ارشد اجرایی شرکت سرمایه گذاری اتریوم RealT گفته است:

سوزاندن BASEFEE یک فشار ضدتورمی بر روی اتر است. این موضوع، کمیاب بودن اتر را بهبود می‌بخشد و آن را به رشد اقتصاد اتریوم متصل می‌کند. صدور اتر ابتدا ارزش خود اتر را افزایش می‌دهد. اگر BASEFEE اترهای بسیار زیادی را بسوزاند، ارزش اتر افزایش می‌یابد زیرا اتر کمیاب تر می‌شود.

مشوق های ماینینگ

ماینرها شاید بیشترین ضرر را از این پروپوزال ببینند. وقوع کارمزدهای هنگفت تحت این سیستم جدید بعید است.

کوسالا هماچاندرا (Kosala Hemachandra) موسس و مدیرعامل مای اتر والت در این خصوص گفته است:

این پروپوزال به نفع کاربران است زیرا کارمزد مبنا ثابت خواهد شد و کاربران دیگر نگران این موضوع نخواهند بود که پس از ارسال تراکنش آیا شبکه دارای ازدحام است یا چه زمانی تراکنش آنها استخراج خواهد شد.این پروپوزال به نفع کاربران است زیرا کارمزد مبنا ثابت خواهد شد و کاربران دیگر نگران این موضوع نخواهند بود که پس از ارسال تراکنش آیا شبکه دارای ازدحام است یا چه زمانی تراکنش آنها استخراج خواهد شد.

ژین ژو (Xin Xu) مدیرعامل استخر SparkPool گفته است طراحی مدل کارمزد بهتر برای شبکه اتریوم مورد نیاز است و این استخر از EIP 1559 پشتیبانی می‌کند.

وی گفت:

به حداکثر رساندن پاداش بلاک برای استخرهای ماینینگ بسیار مهم است. هرچند به نظرم بهبود شبکه اتریوم نسبت به افزایش پاداش بلاک اولویت دارد.

 

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا