اخبار خارجی

سقوط شدید قیمت اتریوم تا ۷۰۰ دلار در صرافی کراکن؛ اصلاح بازار یا دستکاری قیمت؟

اصلاح قیمت بازار رمز ارزها در روز گذشته یکی از بزرگ‌ترین اصلاحاتی بود که در تاریخ معاملات ارزهای دیجیتال دیده شده است. با این حال طی اتفاقی باور نکردنی قیمت اتریوم در صرافی کراکن با افت ۶۳٪ تا ۷۰۰ دلار پایین آمد.

صرافی کراکن یکی از بزرگ‌ترین اکسچنج‌های ارزهای دیجیتال است که در آمریکا مستقر است. در ساعات اولیه صبح روز سه‌شنبه قیمت ETH در یک کندل یک ساعته از قیمت حدود ۱۷۲۳ دلار  تا ۷۰۰ دلار پایین آمد. حجم معاملات صورت گرفته در این ساعت نیز قابل توجه است. حدود ۷۵،۵۰۰ ETH معادل ۱۳۱.۵ میلیون دلار در یک ساعت جابجا شد.

سایه ۶۳٪ قیمت اتریوم.jpg در صرافی کراکن

طبق معمول بعد از اتفاق‌های این‌چنینی که در دنیای تریدینگ به آنها سایه زدن نمودار گفته می‌شود، قیمت به حالت قبلی و نرمال خود بازگشت.

سایه زدن (Shadow) چیست؟

همانطور که از اسم آن پیداست سایه زدن به این معنی است که نمودار قیمت، معمولا در عرض چند لحظه مقدار قابل توجهی به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند و دوباره به حالت عادی خود باز می‌گردد. سایه‌های ایجاد شده در نمودار هر ارزی منجر به لیکویید شدن قراردادهای آتی تریدرهایی می‌شود که پیش‌بینی کرده بودند قیمت آن ارز در جهت مخالف حرکت می‌کند.

با این حال این اتفاق به سود کسانی است که سفارش بازی برای خرید در قیمت پایین‌تر ثبت کرده‌اند.

آموزش مفاهیم ترید و تحلیل تکنیکال در وبسایت میهن بلاکچین

اما سایه زدن این بار اتریوم بزرگ‌ترین مورد آن بود. در نوامبر ۲۰۱۹ نمودار اتریوم در عرض چند ثانیه شاهد سایه‌ای ۲۰٪ در چند صرافی بود. نمودار بیت کوین هم در ماه می سال گذشته میلادی، سایه‌ای به طول ۶۰۰ دلار را تجربه کرد که البته آن زمان با توجه به قیمت لحظه‌ای آن، این تغییرات قیمت زیاد محسوب میشد.

تقاضای کاربران صرافی کراکن برای بازگرداندن سرمایه‌ آنها

کاربران صرافی کراکن در پی افت ۶۳٪ قیمت اتریوم خواستار جبران خسارت وارد شده شدند. روز ۲۲ فوریه (۴ اسفند) نمودارهای بیت کوین و اتریوم بزرگ‌ترین میزان تغییرات روزانه خود را تجربه کردند. قیمت BTC به میزان ۹۵۰۰ دلار و ETH به میزان ۴۰۰ دلار در یک کندل روزانه جابجا شدند.

به نظر می‌رسد همزمان با حمایت ضعیف خریداران، حجم بالای قراردادهای لیکویید شده باعث شد تا تریدرهای صرافی Kraken ضرر سنگینی را متحمل شوند. در یک ساعت قیمت بیت کوین ۲۲٪ کاهش پیدا کرد و تا ۴۵۰۰۰ دلار پایین آمد و از طرفی دیگر قیمت ETH نیز با سقوط ۶۳٪ به قیمت ۷۰۰ دلار رسید.

اکثر تریدرهایی که در این اتفاق، سرمایه خود را از دست داده‌اند در حساب کاربری شبکه رددیت صرافی کراکن نظرات خود را بیان کرده‌اند. تعدادی از آنها تهدید کرده‌اند که اقدامات قانونی برای شکایت از این صرافی را شروع می‌کنند. یکی از این کاربران نوشته است:

من بخش زیادی از سپرده زندگی خودم را در این اتفاق از دست دادم و حتی یک نفر هم به من پیامی نداده است. آنها باید خسارت ما را پرداخت کنند در غیر اینصورت مشتریان خود را از دست خواهند داد. بسیار ناراحت هستم و به پرونده شکایت علیه آنها ملحق می‌شوم و مدارک زیادی برای ارائه تحویل می‌دهم.

علاوه بر این بسیاری نیز اعلام کرده‌اند که بعد از سایه زدن قیمت اتریوم علاوه بر از دست دادن سرمایه خود، هم‌اکنون به این صرافی بدهکار هم شده‌اند. یکی در اینباره نوشته است که من الان ۱۲۰ دلار به صرافی بدهکارم! چطور می‌شود که حساب یک نفر منفی شود؟

علی‌رغم درخواست جبران خسارت از سوی کاربران، طبق ادعای کاربرانی که با پشتیبانی صرافی کراکن صحبت کرده‌اند، به نظر می‌رسد هیچ بازپرداختی صورت نمی‌گیرد.

اعتراض کاربران به صرافی کراکن

برای پیشگیری از لیکویید شدن قراردادهای موجود، بسیاری از صرافی‌ها مانند بایننس از قیمت شاخص بازار استفاده می‌کنند. کاربران صرافی Nexo نیز در جریان سایه زدن نمودار اتریوم متحمل خسارت شدند. اما Nexo در توییتر عنوان کرده است که خسارت وارد شده به کاربران به آنها بازگردانده می‌شود.

جبران خسارت لیکویید کاربران nexo

منبع
cryptopotatocointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا