تحلیل آنچین

کارمزد اتریوم و درآمد ماینرهای بیت کوین به کف رسیده است!

میانگین کارمزد در شبکه اصلی اتریوم روز شنبه به زیر ۳gwei سقوط کرد. این سطحی است که از سال ۲۰۲۰ مشاهده نشده و احتمالا نشان می‌دهد که شبکه‌های لایه ۲ اتریوم در واقع به کاهش هزینه ارسال تراکنش در اتریوم کمک می‌کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، از طرفی، وضعیت درآمد ماینرهای بیت کوین تعریفی ندارد و پس از هاوینگ در ۲۱ آوریل با کاهش روبرو شده است.

کاهش کارمزدهای اتریوم

یک سال پیش، میانگین کارمزد تراکنش اتریوم در حدود ۱۵ تا ۲۰gwei بود که اکنون کاهش قابل توجهی داشته است. بر اساس داشبورد دون آنالیتیکس (Dune)، اوج کارمزد در سال ۲۰۲۴ در ماه مارس بود که به ۸۳gwei رسید.

با این حال، پس از اینکه ارتقای Dencun اتریوم در ۱۳ مارس اجرا شد و بلاب (blob) را به اتریوم اضافه کرد و هزینه ارسال تراکنش‌ها در شبکه‌های لایه ۲ را کاهش داد، میانگین کارمزد به طور پیوسته کاهش یافته است. 

اتریوم سوزانده شده پس از EIP-1559 (روزانه) - منبع: دبلاک
اتریوم سوزانده شده پس از EIP-1559 (روزانه) – منبع: دبلاک

طبق داده‌های دبلاک، کارمزد پایین باعث شده است که نرخ توکن‌سوزی اتریوم به پایین‌ترین حد ۱۲ ماهه برسد. طبق داده‌های ultrasound.money، با نرخ توکن سوزی پایین، اتریوم در حال حاضر اندکی تورمی شده و متوسط ​​رشد عرضه هفت روزه آن به ۰.۵۶٪ در سال رسیده است. 

درآمد پایین ماینرهای بیت کوین

طبق داده‌های دبلاک، در پی هاوینگ بیت کوین و نصف شدن پاداش پیدا کردن بلاک در ۲۰ آوریل، درآمد ماینرها به ازای هر تراهش بر ثانیه به کف دو ماهه خود رسیده است.

به غیر از هاوینگ، یکی از دلایل احتمالی سودآوری پایین می‌تواند تعداد کم کیف پول‌های جدید وارد شده به اکوسیستم بیت کوین باشد. میانگین هفت روزه کیف‌پول‌های جدید بیت‌کوین در حال حاضر به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۸، یعنی شش سال پیش رسیده است. 

با این حال، شرکت‌های استخراج مانند کلین‌اسپارک (CleanSpark) همچنان عملکرد خوبی دارند و عملکرد مالی آن، بیش از قیمت بیت کوین در مدت مشابه افزایش یافته است. طبق داده‌های دبلاک، بیت فارمز (Bitfarms) و کورساینتیفیک (Scientific) نیز نسبت به قیمت بیت کوین از سال تا به امروز بهتر عمل کرده‌اند، اگرچه شرکت‌های استخراج کوچکتر با مشکل مواجه شده‌اند. 

قابل ذکر است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، با نمایندگان صنعت استخراج بیت کوین در ایالات متحده ملاقات کرده و در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی نوامبر، از ماینرها حمایت خواهد کرد. 

منبع
دبلاک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا