اخبار خارجی

رتبه بندی بهترین شبکه های بلاکچین؛ جایگاه نه چندان خوب اتریوم و EOS!

با ایجاد رقابت در صنعت بلاکچین، سرمایه گذاران و کاربران وظیفه سنگین ارزیابی این نکته را بر عهده دارند که کدام بلاکچین ها دارای رشد فاندامنتال بهتری هستند. اتریوم مدت هاست که مطلوب کاربران و توسعه دهندگان است اما طی سه سال گذشته رقبای بسیار زیادی به وجود آمده اند که تشخیص بهترین بلاکچین را دشوار می‌سازد.

گزارش اخیر کوین متریکس (Coin Metrics) ارزیابی جامعی از شبکه های بلاکچین مختلف با تمرکز بر عملکرد نودهای این شبکه ها ارائه می‌دهد. این گروه تحقیقاتی عوامل مختلفی را ارزیابی کردند و به اتریوم رتبه B و به EOS و بایننس چین رتبه F اعطا کردند.

رتبه بندی عملکرد نودها: اتریوم پشت سر بیت کوین، لایت کوین و سایر شبکه ها

در گزارش اخیر کوین متریکس به اسم “شرایط شبکه ها”، این شرکت تحقیقاتی و تحلیلی ۱۰ شبکه بلاکچین برتر از لحاظ ارزش بازار را با تمرکز بر عملکرد نودها رتبه بندی کرده است.

کوین متریکس در این رتبه بندی خاطرنشان کرده است که نودهای کامل را بر اساس سهولت در همسان سازی (synchronization)، به روزرسانی ها و حفظ و نگهداری در سطوح A، B، C و F رتبه بندی کرده است. ذکر این نکته مهم است که XRP و XLM رتبه بندی نشده اند زیرا اطلاعات آنها متکی به بنیاد استلار و ریپل است.

در این رتبه بندی، شبکه های بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین SV و لایت کوین رتبه A دریافت کردند و کوین متریکس هیچ نقصی در این شبکه های گواه اثبات کار بیان نکرد.

این رتبه بندی از آنجایی مهم است که نودها ستون فقرات شبکه های بلاکچین هستند و بلاکچین را اجرا و بررسی می‌کنند و شبکه همتا به همتا را امکان پذیر می‌سازند.

دلیل رتبه پایین اتریوم و سایر شبکه ها

اتریوم که یکی از محبوب ترین بلاکچین ها برای توسعه دهندگان است، در عین تعجب رتبه B را از کوین متریکس دریافت کرد. این رتبه به آن دلیل است که کاربران شبکه اتریوم باید یک نود ردیاب اجرا کنند تا در حسابرسی دفترکل وارد شوند.

همسان سازی این نوع نود زمان زیادی طول می‌کشد و به همین دلیل است که شبکه اتریوم رتبه B را دریافت کرده است.

نکته جالب این است که فقط دو بلاکچین رتبه F را دریافت کردند: EOS و بایننس چین.

دلیل رتبه کم EOS مربوط به پیچیدگی استخراج اطلاعات مورد نیاز برای انجام حسابرسی است. دلیل رتبه پایین بایننس چین نیز برنامه زمانبندی پیچیده کارمزد این شبکه برای صرافی غیرمتمرکز و شبکه متن بسته آن است.

با رقابتی تر شدن بازار و توجه بیشتر سرمایه گذاران و توسعه دهندگان به نکات جزیی شبکه های مختلف، سهولت در اجرا، حسابرسی و همسان سازی نودها به بخش مهم تزی از رشد آینده شبکه های مختلف تبدیل خواهد شد.

منبع
newsbtc

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا