اخبار خارجی

هش‌ریت شبکه اتریوم به اوج خود رسید؛ دلیل آن چیست؟

هش‌ریت یا قدرت محاسباتی شبکه اتریوم پس از سقوط ناشی از تحریم‌های دولت چین، دوباره اوج گرفت و اکنون به رکورد جدیدی دست یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، هش‌ریت شبکه اتریوم روز یکشنبه به اوج جدیدی دست یافته است که این موضوع نشان می‌دهد اثرات تحریم دولت چین علیه صنعت استخراج رمز ارز از بین رفته است. هش‌ریت یا قدرت محاسباتی شبکه، مجموع سرعت عملکرد تمام ماینرهای شبکه است.

داده‌های اتر اسکن نشان می‌دهد که هش‌ریت شبکه اتریوم در روز یکشنبه ۲۱ شهریور ماه معادل ۷۱۵.۴ تراهش بر ثانیه بوده است. در حالیکه داده‌های OKLink این مقدار را معادل ۶۷۷.۹ تراهش برثانیه نشان می‌دهد. البته هر دو این مقدارها رکوردهای جدیدی از هش‌ریت شبکه هستند.

رکورد جدید هش ریت شبکه اتریوم Ethereum Hah rate
نمودار هش‌ریت شبکه اتریوم از ابتدای سال ۲۰۲۱

میزان قدرت محاسباتی شبکه Ethereum از پایان ماه ژوئن در یک روند صعودی قرار داشته است. بالاترین میزان هش‌ریت شبکه اتریوم تا قبل از این، در تاریخ ۱۹ می ۲۰۲۱ ثبت شده بود. اتر اسکن رکورد قبلی را معادل ۶۳۲.۸ TH/S و اوکی‌لینک این مقدار را معادل ۶۰۴.۵ TH/S گزارش کرده بودند.

دولت چین در ۲۱ می ۲۰۲۱ به شهرها و استان‌های این کشور دستور داد که استخراج کنندگان بیت کوین و اتریوم فعالیت خود را متوقف کنند. در پی آن هش‌ریت این شبکه‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. حال بسیاری از این ماینرها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

علاوه بر آن ادی ونگ (Eddie Wang) یک محقق در اوکی‌لینک، کاهش هش‌ریت شبکه اتریوم را به توقعاات ماینرها نیز نسبت داده است. او معتقد است بسیاری از ماینرها انتظار داشتند که با اجرا شدن هارد فورک لندن اتریوم در تاریخ ۵ آگوست، درآمد استخراج کنندگان کاهش یابد.

ونگ در ادامه اضافه کرد تقاضای بالا در شبکه برای انجام فعالیت‌هایی مانند صادر کردن توکن‌های NFT که به کارمزد بالایی نیاز دارد، درآمد ماینرها را بالا نگه داشته است. از آنجا که استخراج اتریوم بعد از هارد فورک لندن همچنان درآمدزا است، ماینرهای بیشتری در شبکه نیز فعال شده‌اند.

از زمان پیاده‌سازی هارد فورک لندن تاکنون بیش از ۲۸۴،۲۰۰ ETH در فرآیند توکن‌سوزی کارمزدهای اتریوم سوزانده شده است. پلتفرم OpenSea که پلتفرمی برای ایجاد توکن‌های غیر قابل تعویض NFT است از زمان تاکنون در رتبه اول توکن‌سوزی اتریوم قرار دارد.

به نظر شما افزایش نرخ هش شبکه اتریوم چه تاثیری بر قیمت رمز ارز ETH خواهد داشت؟

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا