اخبار خارجی

کارمزد شبکه اتریوم با افزایش قیمت اوج گرفت

اتریوم دومین رمز ارز برتر از نظر ارزش بازار، در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱ (۷ آبان ۱۴۰۰) به بالاترین قیمت تاریخی خود یعنی ۴۴۶۷ دلار رسید. در همین حال پس از شروع به‌روزرسانی آلت‌ایر (Altair) شبکه اتریوم، کارمزد گس این شبکه به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به‌نقل از Bitcoin.com دو رمزارز پیشرو بازار از نظر ارزش بازار، سال‌ها است که با مساله کارمزد انتقال بالا روبه‌رو هستند؛ اما کارمزد شبکه اتریوم به‌شکل ملموسی در این ماه از بیت کوین بیشتر شده است. با توجه به داده‌های bitinfocharts.com میانگین کارمزد شبکه بیت کوین در روز شنبه ۳۰ اکتبر (۸ آبان) حدود ۰.۰۰۰۰۰۰۱۵ بیت کوین در هر بایت یا ۳.۱۵ دلار برای هر تراکنش بود.

کارمزد شبکه اتریوم
نمودار کارمزد انجام تراکنش روی شبکه اتریوم باتوجه به داده‌های Bitinfocharts

این سایت که هزینه گس اتریوم را نیز رصد می‌کند، به این نکته اشاره کرده است که برای جابه‌جایی مقداری اتر باید حدود ۰.۰۱۲ اتر یا ۵۰.۵۲ دلار بابت هر تراکنش، کارمزد پرداخت کرد. داده‌ها نشان می‌دهد که در تاریخ مذکور، کارمزد شبکه اتریوم ۱۵۰۴٪ بیشتر از کارمزد بیت کوین بوده است. سایت دیگری با نام l2fees.info نیز هزینه کارمزد تراکنش‌ها را رصد می‌کند. این سایت که معیارهای متفاوتی نسبت bitinfocharts استفاده می‌کند، هزینه هر تراکنش روی شبکه اتریوم را ۱۸.۵۴ دلار عنوان کرده است.

کارمزد شبکه اتریوم
داده‌ّای مربوط به کارمزد تراکنش و و سواپ توکن روی شبکه اتریوم با توجه به داده‌های l2fees

علاوه‌بر انتقال اتر، هزینه انتقال توکن‌های مبتنی بر اتریوم و تبادل یا سواپ توکن‌ها از طریق قراردادهای هوشمند نیز بسیار بالاتر است. طبق اطلاعات l2fees در روز شنبه، کارمزد انتقال توکن‌های مبتنی بر اتریوم معادل ۴۳.۱۳ دلار برای هر تراکنش و برای تبادل توکن‌ها از طریق قراردادهای هوشمند برابر با ۹۴ دلار بوده است. کمترین کارمزد تراکنش اتر با ۱۸.۴۵ دلار، همچنان ۴۸۵٪ بیشتر از میانگین کارمزد بیت کوین است.

آیا لایه دوم اتریوم می‌تواند راه حل مناسبی برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها باشد؟

انتقال اتریوم به وسیله برنامه‌های لایه دوم مانند آربیتروم (Arbitrum) یا پالیگان هرمز (Polygon Hermez) بسیار ارزان‌تر از انجام تراکنش روی زنجیره در شبکه اصلی است. در زمان ترجمه این خبر کارمزد هر تراکنش اتر با استفاده از پالیگان هرمز، حدود ۰.۲۵ دلار هزینه دارد. این در حالی‌ست که کارمزد پرداختی در پلت‍فرم Loopring با راه‌حل لایه دوم Zkrollup در حدود ۰.۷۴ دلار است. علاوه‌بر این انجام تراکنش در Zksync حدود ۱.۰۳ دلار و در آربیتروم وان (Arbitrum One) ۴.۲۱ دلار هزینه دارد. همچنین انجام تراکنش با استفاده از اپتمیسم (Optimism) که یک رول‌آپ متناسب با ماشین مجازی اتریوم است، حدود ۴.۳۱ دلار هزینه دارد.

اگر میانگین کارمزد انجام تراکنش‌ها روی شبکه اصلی اتریوم را ۹۴ دلار در نظر بگیریم، استفاده از Loopring برای مبادله توکن‌ها بسیار ارزان‌تر خواهد بود. هزینه تبادل توکن‌ها در لوپرینگ برابر با ۱.۰۷ دلار است. این هزینه با توجه به اطلاعات l2fees در پلتفرم‌های اپتمیسم ۵.۵۴ دلار و در آربیتروم ۷.۲۹ دلار است. بعد از رسیدن اتریوم به سقف تاریخی جدید و ارتقاء Altair و حرکت به سمت گواه اثبات سهام (PoS) کارمزدهای آن‌چین از حد معمول فراتر رفته‌اند.

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین، کارمزدهای پرداخت شده در اتریوم از اواخر شهریور تا ۲۵ مهر ماه از مرز ۱ میلیارد دلار عبور کرده است.

نظر شما در مورد افزایش کارمزد تراکنش اتریوم در چند وقت اخیر چیست؟ آیا این مساله به رقابت این شبکه با شبکه‌های رقیب آن لطمه می‌زند؟

منبع
news.bitcoin.com

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا