اخبار خارجی

نسخه دوم راهکار zkSync در شبکه آزمایشی اتریوم راه‌اندازی شد

طبق بیانیه رسمی توسعه‌دهندگان Matter Labs، نسخه دوم راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم اتریوم zkSync در شبکه آزمایشی اتریوم اجرا شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بیت کوینیست، نسخه دوم zkSync اولین ZK Rollup سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که وارد این فاز می‌شود و به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی، برنامه‌های غیرمتمرکز را در محیط لایه دوم به شدت مقیاس‌پذیر و با کارمزد کم ایجاد و اجرا کنند.

این راهکار مقیاس‌پذیری بدون آنکه امنیت کاربران خود را به خطر بیاندازد، عوامل انسانی برای تایید تراکنش‌ها را حذف خواهد کرد. متر لبز مدعی است این راهکار پیرو شعار اتریوم است و توسط جامعه اجرا و اداره می‌شود، در نتیجه کاملا غیرمتمرکز است.

تیم توسعه‌دهنده راهکار مقیاس‌پذیری zkSync 2.0 مدعی است که کاربران از بهبود تجربه کاربری در این شبکه بهره‌مند خواهند شد. یکی از مسائل اصلی در خصوص تراکنش‌های اتریوم، میزان کارمزد بالای آن است. این موضوع باعث شده است که کاربران بسیار زیادی به بلاکچین‌هایی با هزینه و کارمزد مقرون به‌صرفه منتقل شوند.

معرفی رول‌آپ ZK مقیاس‌پذیری کاملا سازگار با EVM نظیر zkSync 2.0 می‌تواند سرانجام این مسأله را پایان دهد و دوران جدیدی برای اتریوم رقم بزند. متر لبز در این خصوص گفته است:

بسیاری از افراد پیش‌بینی کرده بودند که ارائه ZK Rollup که بتواند محاسبات رایج و معمول را انجام دهد، مولفه مهم و کلیدی در پایان دادن به مسأله مقیاس‌پذیری است، اما یک سال قبل بسیاری از افراد و متخصصان برتر این عرصه معتقد بودند که سال‌ها طول می‌کشد تا به این موضوع دست یابیم. امروز ما یکی از این راهکارها را به صورت عمومی در شبکه آزمایشی اتریوم عرضه می‌کنیم.

طبق این بیانیه، نسخه دوم راهکار مقیاس‌پذیری zkSync هم‌اکنون زیرساخت مهمی را توسعه داده است که پذیرش خود در این اکوسیستم را تضمین می‌کند. پس از آنکه zkSync در شبکه اصلی عرضه شود، متر لبز می‌تواند چشم‌انداز بالقوه‌ای را برای آینده شبکه اتریوم ترسیم کند.

آیا چشم‌انداز Endgame اتریوم با راهکار مقیاس‌پذیری zkSync 2.0 امکان‌پذیر می‌شود؟

در میان محصولات فهرست‌شده، اسامی بنکسا (Banxa)، رمپ نتورک (Ramp Network)، UTORG و راهکار مون‌پی (MoonPay) به چشم می‌خورد که مستقیما با zkSync تراکنش انجام داده و به کاربران امکان می‌دهند که از کارمزدهای موجود در لایه اول اتریوم اجتناب کنند. این محصول توسط صرافی‌های مهم رمزارز نظیر Crypto.com، بای‌بیت، هیوبی، OKEx و سایر صرافی‌ها پیاده‌سازی می‌شود.

بدین ترتیب، در ماه‌های آتی، کاربران می‌توانند بدون پرداخت کارمزدهای بسیار زیاد، به ارسال و برداشت اتر بپردازند. به علاوه، این راهکار مقیاس‌پذیری توسط چین‌لینک برای سرویس‌های اوراکل خود و همچنین در چندین پروتکل بین زنجیره‌ای یا همان «پل‌ها» نظیر پلی نتورک (PolyNetwork)، نومد (Nomad)، deBridge، زیگزاگ (ZigZag) و بسیاری از پل‌های دیگر پیاده‌سازی و اجرا می‌شود.

کیف پول‌هایی که از اتر پشتیبانی می‌کنند و در اکوسیستم دیفای نقش مهمی ایفا می‌کنند (نظیر متامسک، آرجنت، 1inch، MyKey و غیره) از این راهکار مقیاس‌پذیری بهره خواهند برد. متر لبز به سایر کاربردهای مهم اشاره کرده و هم‌چنین نگرانی‌های کاربران را نیز شفاف‌سازی کرده است. متر لبز در این خصوص گفته است:

نسخه کنونی zkSync 2.0 نیاز به اکثر برنامه‌های موجود در اتریوم را از بین می‌برد و با توجه به ویژگی‌های بیشتری که برای عرضه در آینده نزدیک برنامه‌ریزی شده است، این راهکار مقیاس‌پذیری، محیطی را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد داد تا به آزمایش برنامه‌هایی بپردازند که تاکنون در اتریوم موجود نبوده است.

این راهکار مقیاس‌پذیری، پیاده‌سازی بسیاری از به‌روزرسانی‌های اکوسیستم را امکان‌پذیر می‌سازد و می‌تواند گام بسیار بزرگی در مسیر بهبود تجربه کاربری و غیرمتمرکزسازی توسعه برنامه‌ها باشد.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا