اخبار خارجی

🔴 ۱۵ ساعت تا هاردفورک اتریوم ؛ ما چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

ارتقای شبکه اتریوم (Ethereum) در بلاک (block) شماره ۹۰۶۹۰۰۰ روی می دهد و پیش بینی می شود که تاریخ این ارتقا در شنبه ۷ دسامبر ۲۰۱۹ باشد. تاریخ دقیق به دلیل زمان های مختلف برای ایجاد هر بلاک متغیر خواهد بود اما حدودا این هاردفورک ۱۵ ساعت دیگر و ۳:۳۰ بامداد به وقت ایران اجرا خواهد شد. شما باید نود (node) خود را از روز ۱ دسامبر ۲۰۱۹ (یکشنبه گذشته) ارتقا میدادید تا بتوانید پاسخگوی زمان های مختلف بلاک باشید و با بلاک چین (blockchain) جدید همگام شوید.

Ethernodes.org آمار هاردفورک استانبول را به خوبی فراهم کرده است و یک تایمر شمارش معکوس نیز در ethernodes.org قرار داده است. یک تایمر شمارش معکوس نیز در etherscan.io فراهم شده است.

استانبول (Istanbul) چیست؟ 

اتریوم

استانبول نامی است که به این آپدیت شبکه داده شده است. ارتقا های دیگر شبکه اتریوم، نام های دیگری مانند کنستانتینوپل (Constantinople)، اسپیوریس دراگون (Spurious Dragon) و بیزانتیم (Byzantium) داشته اند.

آیا لازم است که به عنوان یک کاربر و یا نگهدارنده اتریوم چیزی انجام دهید؟

اگر از صرافی، سرویس کیف پول وب، سرویس کیف پول موبایلی و یا یک کیف پول سخت افزاری استفاده می کنید، لازم نیست چیزی انجام دهید، مگر اینکه از طرف صرافی یا کیف پول به شما اطلاع داده شود که اقداماتی اضافی را انجام دهید.

به عنوان یک نود یا ماینر (miner) لازم است چکار کنید؟

آخرین نسخه از کلاینت اتریوم را از طریق لینک های زیر دانلود کنید:

توجه داشته باشید که (Harmony (ethereumJ حالا یک کلاینت منسوخ است و استانبول را پشتیبانی نخواهد کرد. Besu یک کلاینت اتریوم سازگار شبکه اصلی است که به زبان جاوا نوشته شده است.

چه اتفاقی برای ماینر و یا متصدی نودی می افتد که در این ارتقا شرکت نکند؟

اگر شما از یک کلاینت اتریوم استفاده کنید که به آخرین نسخه به روز رسانی نشده باشد، کلاینت شما بعد از ارتقا با بلاک چین قبل از فورک (fork) همگام می شود. شما در یک زنجیره ناسازگار فعالیت خواهید کرد که از قوانین قدیمی تبعیت می کند و قادر به ارسال اتر و یا فعالیت در این شبکه جدید نخواهید بود.

منظور از ارتقای شبکه اتریوم چیست؟

ارتقای شبکه در واقع تغییر به سمت پروتکل زیربنای اتریوم و ایجاد قوانین جدید برای بهبود سیستم می باشد. ماهیت غیر متمرکز سیستم های بلاک چینی، ارتقای شبکه را دشوار تر می کند. ارتقای شبکه در بلاک چین نیازمند همکاری و ارتباط با جامعه درگیر می باشد و همچنین برای انجام خوب و موثر این امر، باید با توسعه دهنده های کلاینت های مختلف اتریوم نیز ارتباطات خوبی داشت.

در خلال ارتقای شبکه، چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اینکه جامعه در مورد تغییراتی که باید صورت گیرد، توافق کردند، تغییرات پروتکل در کلاینت های مختلفی مانند geth، Parity و Nethermind نوشته خواهد شد. این تغییرات پروتکل در شماره بلاک خاصی فعال می شوند. هر نودی که به قوانین جدید ارتقا داده شده باشد، زنجیره قبلی را که هنوز قوانین قدیمی در آن موجود است، رها می کند.

استانبول چه تغییراتی را به ارمغان خواهد آورد؟

تغییراتی که در استانبول اعمال خواهند شد، با استفاده از EIP ها (پیشنهاد های بهبود اتریوم) تعریف می شوند. این پیشنهاد ها، استاندارد هایی را برای پلتفرم اتریوم توصیف می کنند. این آپدیت شبکه اتریوم یکی از بزرگترین فورک های این شبکه از زمان پیدایش آن میباشد که قرار است حدود ۳۰ مورد از EIP های ارائه شده پیاده سازی شوند. میتوان از EIP های ۱۶۷۹، ۱۵۲، ۱۱۰۸، ۱۳۴۴، ۱۸۸۴، ۲۰۲۸ و ۲۲۰۰ به عنوان مهمترین EIP ها در این آپدیت نام برد. از طریق این لینک می توانید به خلاصه ای از این تغییرات پی ببرید.

سلب مسئولیت

فضای بلاک چین و ارز دیجیتال بسیار تکنیکی و نوظهور می باشد. اگر شما اقدام به مشارکت در این فضا و شرکت در چنین ارتقا هایی کنید، باید بدانید که این فضا بسیار پر ریسک می باشد. توصیه هایی که در این نوشتار داده شده است چیزی را ضمانت نمی کند و مسئولیت همه اقداماتی که انجام می دهید با شخص خودتان می باشد. زمانی هم که اقدام به مشارکت در این فضا می کنید، این مشارکت بدین معنی است که همه خطرات و ریسک های موجود را پذیرفته اید.

منبع
blog.ethereum

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا