متوسط مقالات

کدام یک ارزش سرمایه‌گذاری بیشتری دارد ، اتریوم یا ایاس ؟

اتریوم (ETH) و ایاس (EOS) در میان بلاک چین‌های (blockchain) عمومی بسیار مورد توجه هستند و اغلب با همدیگر مقایسه می‌شوند. اتریوم پیشگام قرارداد‌های هوشمند است و دومین ارز دیجیتال برتر بازار است. ایاس نیز ستاره‌ای نوظهور و رقیب ETH است که عملکرد خوبی داشته است. در این نوشتار به بررسی شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو ارز دیجیتال پرداخته می‌شود و نظرات نویسنده در مورد اینکه کدام یک ارزش بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارد، بیان خواهد شد.

مقایسه عملکرد اتریوم و ایاس

اتریوم

اتریوم مفهوم قرارداد‌های هوشمند را ایجاد کرد و می‌توان بر روی بلاک چین آن توکن (token) صادر کرد. در سال ۲۰۱۷، توکن‌های زیادی بر روی بلاک چین ETH صادر شدند و بسیاری بازار صعودی آن زمان را به اتریوم مرتبط می‌دانند؛ حتی EOS نیز در ابتدا بر روی بلاک چین اتریوم صادر شد و بعد‌ها به شبکه اصلی خود انتقال یافت.

با این وجود، ETH از مکانیسم (mechanism) اجماع گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و نود‌های (node) آن در سراسر جهان به تایید تراکنش‌ها می‌پردازند. این امر باعث شده که اتریوم بسیار غیر متمرکز باشد اما از طرف دیگر، این ارز دیجیتال نمی‌تواند تراکنش‌های زیادی را در ثانیه پردازش کند و این توسعه و کاربرد اتریوم را محدود کرده است.

در ETH نسل دوم، مقیاس‌پذیری این ارز دیجیتال بیشتر خواهد شد زیرا این ارز از اجماع گواه اثبات سهام (PoS) استفاده خواهد کرد. به این ترتیب، اتریوم نسل دوم می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه پردازش کند و برنامه‌هایی با عملکرد آنی بالا‌تر را می‌توان روی این شبکه راه‌اندازی کرد.

ایاس در مقایسه با ETH دارای عملکرد بهتری است و تعداد تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه می‌تواند پردازش کند. این ارز دیجیتال از این لحاظ بسیار سریع‌تر از ارز‌های رقیب است و دلیل این امر هم به معماری منحصر به فرد آن برمی‌گردد. EOS در ساختار خود تنها ۲۱ نود برتر دارد و به همین دلیل، سرعت تایید تراکنش نسبتا زیاد است و عملکرد ایاس از این منظر برای برنامه‌های تجاری بسیار مناسب است.

سیستم اکانت

اتریوم و ایاس بر خلاف مدل UTXO بیت کوین (bitcoin)، هر دو دارای مدل موجودی اکانت (account) هستند. این مدل در ETH آدرس و در EOS اکانت نام دارد. آدرس ETH بدون هزینه ایجاد می‌شود و متشکل از رشته‌های بی‌قاعده زیادی است. اکانت EOS را می‌توان بر طبق نیاز خود سفارشی کرد. اکانت ایاس از ۱۲ کاراکتر (character) تشکیل شده است و اکانتی که کمتر از ۱۲ رقم داشته باشد را اکانت کوتاه می‌نامند.

سیستم اکانت ایاس بسیار به کاربرد‌های امروزی نزدیک است و مانند اکانت وی چت (WeChat) راحت و مناسب است. سیستم اکانت EOS برای انتقال پول هم بسیار مناسب است. سیستم اکانت ایاس در مقایسه با آدرس اتریوم بسیار پیچیده‌تر است و دارای انعطاف‌پذیری بیشتری نیز است. به عنوان مثال، چند اعتبار‌سنج با همدیگر می‌توانند یک اکانت را راه‌اندازی کرده و به مدیریت آن بپردازند. از آنجا که EOS دارای مکانیسم اجماع DPOS است، دارندگان ایاس از طریق اکانت خود می‌توانند به نود‌های برتر رای دهند. ۲۱ نود برتری که بیشترین رای را می‌آورند، نود‌های تولید‌کننده بلاک (block) ایاس خواهند بود.

توسعه محیطی برنامه غیر متمرکز زنجیره عمومی

اکوسیستم (ecosystem) برنامه غیر متمرکز ETH بهتر از EOS است و برنامه‌های بیشتری بر روی اتریوم توسعه داده شده‌اند. به عنوان مثال، امروزه برنامه‌های محبوب دی‌فای (DeFi) بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند. علاوه بر این، بسیاری معتقدند که امنیت اتریوم برای ایجاد این برنامه‌ها بسیار بیشتر از ایاس است؛ بنابراین پروژه‌های بیشتری مایل به ساختن برنامه غیر متمرکز خود بر روی بلاک چین ETH هستند.

EOS در زمینه برنامه‌های غیر متمرکز خیلی موفق عمل نکرده است و برنامه‌های دی‌فای زیادی بر روی آن ایجاد نشده است. برنامه‌های موجود بر روی بلاک چین ایاس از منظر کمیت و حجم ورود و خروج پول قابل مقایسه با اتریوم نیست. از لحاظ توسعه‌دهنده نیز جامعه ETH موفق‌تر عمل کرده است، هر چند که EOS نیز مدام در حال توسعه است.

به نظر می‌رسد که هر دو ارز ایاس و اتریوم دارای فرآیند توسعه خوبی باشند و در آینده بیشتر از آنها بشنویم. اما فراموش نکنیم که اتریوم نسل دوم دارای بهبود‌های زیادی است و این می‌تواند معادلات را تغییر دهد. البته توسعه‌دهندگانی نیز هستند که بر روی ایاس کار می‌کنند و اگر مشکلات آن حل شود، قیمت آن بسیار بالا‌تر خواهد رفت. در حال حاضر، ETH و EOS ارزان هستند و ورود به آنها به نظر خوب می‌رسد. نظر شما چیست؟ شما در کدام یک سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا