اخبار اتریوماخبار بلاکچین

چرا هاردفورک اتریوم به تعویق افتاد؟

هارد فورک کنستانتیپول اتریوم که طبق نقشه راه اتریوم به زمان پیاده سازی رسیده بود و قرار بود در بلاک ۷۰۸۰۰۰۰ انجام شود، به تعویق افتاد. دلیل این تعویق پیدا شدن آسیب پذیری در این اپدیت اعلام شده است.

شرکت ChainSecurity که در زمنیه قرار دادهای هوشمند فعالیت میکند دیشب به وقت ایران اعلام کرد یکی از پروپزال های بهبود شبکه اتریوم که به EIP معروف است، مشکل امنیتی دارد و این موضوع می تواند در صورت پیاده شدن این EIP، به هکرها این امکان را می دهد تا دارایی کاربران را بدزدند. این پرووزال همان EIP 1283 است و بخاطر همین اپدیت، همه توسعه دهنده های بلاکچین اتریوم و توسعه دهنده کلاینت ها به اجماع رسیدند که این هاردفورک انجام نشود (حداقل فعلا انجام نشود.)

در بین کسانیکه با این موضوع موافقت میتوان نام ویتالیک بوترین، هادسون جیمسون، نیک جانسون، ایوان ون نس و مدیریت کلاینت پریتی (Parity) را مشاهده کرد. با توجه به این تعویق ایجاد شده، تیم اتریوم اعلام کرد که تاریخ جدید هاردفورک در نشستی که قرار است روز جمعه برگزار شود، مشخص خواهد شد.

توسعه دهندگان اعلام کردند این باگ در آپدیت EIP1283 بسیار جدی بوده و حتما نسبت به هاردفورک الویت دارد و باید اول این مشکل را برطرف کرد. این مشکل که به آن دوبار وارد شدن (Reenter) نیز می گویند، به مهاجم این اجازه را می دهد تا به یک اطلاعات مشخص چندین بار وارد شبکه شود. به گفته مدیر شرکت Amberdata، با این حمله هکر می تواند تا ابد یک مقدار پول را برداشت کند و این موضوع را تکرار کند. به گفته او این مشکل می تواند از جهاتی بسیار شبیه حمله DAO باشد.

هاردفورک کنستانتپول طبق برنامه نقشه راه اتریوم باید در ماه آخر سال ۲۰۱۸ انجام میشد که به دلیل مشکلات به وجود آمده روی شبکه آزمایشی راپستن به ژانویه سال ۲۰۱۹ موکول شد.و حالا که کمتر از ۱ روز تا هاردفورک، باز هم این موضوع به تعویق افتاد؟

نظر شما چیست؟ آیا این هاردفورک در همین ماه انجام خواهد شد یا باز هم به تعویق خواهد افتاد.

منبع
coindesk

ساناز وفی

از بچگی گیمر بودم و دنیای بازی برام جذاب بود. بزرگتر که شدم با همون نگرش دنیای فانتزی، مهندس هوافضا شدم و همیشه دنبال کشف دنیاهای جدید بودم. بر خلاف خیلی از اهالی کریپتو، سال ۲۰۱۶ با اتریوم وارد دنیای بلاکچین شدم و یکی از اصلی‌ترین مباحث مورد علاقه من اکوسیستم اتریوم، اتریوم و لایه‌دوم‌ها ست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا