اخبار اتریوم

تمام نگاه‌ها به ارتقای دنکن اتریوم؛ رصد زنده اخبار Dencun

با اجرای ارتقای دنکن (Dencun)، پروپوزال EIP-4844 در شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این پروپوزال تحت عنوان پروتو دنک شاردینگ (Proto Danksharding) نیز نشاخته می‌شود و با معرفی تراکنش‌های نوع ۳ یا بلاب‌ها (Blob) فرصت‌ها و پیچیدگی‌های جدیدی را برای شبکه‌های لایه ۲ به ارمغان می‌آورد تا نحوه استقرار آن‌ها در لایه پایه را بهینه کند. در این مطلب به رصد لحظه‌ای این آپدیت و اتفاقات پیرامون آن می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

ارتقای دنکن دقیقا چه زمانی اجرا می‌شود؟

به‌روزرسانی دنکن در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۴ (۲۳ اسفند) ساعت ۱۷:۲۵:۳۵ به وقت تهران انجام می‌شود. به عبارت دقیق‌تر این به‌روزرسانی در «Epoch» یا دوره زمانی ۲۶۹۵۶۸ شبکه بیکن (Beacon) یا به عبارت دیگر، در «Slot» یا اسلات ۸۶۲۶۱۷۶ اجرا می‌شود.

در شبکه اتریوم، Epoch به معنای یک دوره زمانی خاص است که توسط پروتکل استفاده می‌شود. این دوره‌ها معمولاً به صورت بلاک‌های متوالی در شبکه تعریف می‌شوند. هر Epoch شامل تعدادی از بلاک‌های متوالی است که به طور مشخص در زنجیره بلاک قرار گرفته‌اند.

مفهوم اسلات هم در این شبکه به واحد زمانی اشاره دارد که برای تولید بلاک‌ها و انجام فعالیت‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. هر اسلات معمولا مدت زمان کوتاهی است که در آن فعالیت‌هایی مثل اجرای تراکنش‌ها، ارسال پیغام‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند انجام می‌شود. اسلات‌های بیکن به لایه بیکن چین (Beacon Chain) مربوط می‌شود که وظیفه مدیریت شبکه را بر عهده داشته و اطلاعات اصلی را (از نظر تایید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند) در اختیار دارند.

ارتقای دنکن اتریوم چه تاثیری روی هولدرهای ETH می‌گذارد؟

کاربران برای آماده شدن برای ارتقای دنکن نیاز به انجام هیچ کاری ندارند. این ارتقا به طور یکپارچه اجرا می‌شود و کاربران مجبور نخواهند بود تعامل خود با اتریوم یا هر یک از شبکه‌های لایه ۲ آن را تغییر دهند.

یکی از تاثیرات مثبت ارتقای مذکور برای کاربران این است که پس از تکمیل آن، کارمزد و هزینه گس راهکارهای لایه ۲ کاهش می‌یابد. به طور کلی راهکارهای لایه ۲ به تدریج از پروتو دنک شاردینگ استفاده می‌کنند و کارمزد آن‌ها کاهش می‌یابد. در این مورد برای مثال می‌توان به شبکه بیس (Base) اشاره کرد که قبلا اعلام کرده بود پشتیبانی از ارتقای دنکن را از همان ابتدا شروع می‌کند.

مراقب کلاهبرداران باشید!

در به‌روزرسانی دنکن هیچ فورکی انجام نشده و توکن جدیدی راه‌اندازی نمی‌شود. این به‌روزرسانی صرفا زیرساخت‌های شبکه اتریوم را بهبود می‌دهد، اما کاربران نیازی به به‌روزرسانی کیف پول خود ندارد.

به عبارت دیگر ارتقای مذکور ساختار داخلی شبکه اتریوم را متحول می‌کند و برای مثال نحوه ذخیره‌سازی داده‌ها را بهبود می‌بخشد. در نتیجه ارتقای دنکن روی توکن‌های ETH یا کیف پول‌های کاربران تاثیر نمی‌گذارد. این به‌روزرسانی بیشتر به منظور بهبود عملکرد و کارایی بلاکچین اتریوم انجام می‌شود و کاربران می‌توانند بدون نگرانی به فعالیت خود در این شبکه ادامه دهند.

از طريق
بلاک نیتیو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا