اخبار اتریوماخبار بلاکچین

پروپوزال جدید EIP-7540 اتریوم؛ بهبود و توسعه استاندارد موجود در حوزه دیفای

توسعه‌دهندگان اتریوم پروپوزال جدیدی را تحت عنوان «EIP-7540» معرفی کرده‌اند که به جریان‌های واریز و بازخرید ناهمزمان می‌پردازد و برای توسعه و گسترش استاندارد ERC-4626 فعلی ارائه شده است. این پروپوزال مخصوصا برای بهره‌مندی پروتکل‌هایی موثر است که با دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) سروکار دارند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از بلاک ورکز، ERC-4626 استانداردی است که پارامترهایی را برای صندوق‌های سودده اجرا می‌کند. این صندوق‌ها در اصل پلتفرم‌های قرارداد هوشمندی هستند که یک سری استراتژی خاص را اجرا کرده و به سپرده‌گذاران توکن‌ها پاداش‌ می‌دهند.

این استاندارد برای این منظور ایجاد شده است تا اطمینان حاصل شود این صندوق‌ها تغییرناپذیر یا اتمیک (Atomic) باشند، به این معنی که سواپ‌ها محدودیت واریز و بازخرید دارند. برای توضیح بیشتر، صندوق‌های اتمیک بر مفهوم «همه یا هیچ چیز» استوار هستند؛ یعنی اگر X اتفاق بیفتد، Y باید در همان زمان اتفاق بیفتد.

اسد خان (Asad Khan)، یکی از کارشناسان دیفایِ پلتفرم سانتریفیوژ (Centrifuge)، اعلام کرد با وجود تراکنش‌های اتمیک، کاربران بعد از سپرده‌گذاری سرمایه‌گذاری خود (برای قرض دادن آن)، فورا توکنی را دریافت خواهند کرد که نشان‌دهنده همان سرمایه‌ای است که به اشتراک گذاشته‌اند.

وظیفه پروپوزال EIP-7540 هم این است که مطمئن شود انجام سپرده‌گذاری و بازخرید به طور ناهمزمان، امکان‌پذیر باشد. ناهمزمان بودن نشان می‌دهد که دیگر نیازی نیست فرآیند سپرده‌گذاری یا بازخرید به صورت آنی اتفاق بیفتد و می‌تواند با تاخیر انجام شود.

به گفته خان، از این EIP می‌توان در پروتکل‌هایی استفاده کرد که با دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)، وام‌دهی کراس چین (Cross Chain) و لیکویید استیکینگ سروکار دارند. او ادامه داده است:

درخواست ناهمزمان این است که شما یک توکن را واریز می‌کنید و تا زمانی که درخواست تکمیل نشود، آن را پس نمی‌گیرید. این مسئله به پارامترهایی بستگی دارد.

به عبارت دیگر، درخواست ناهمزمان یعنی اگر X اتفاق بیفتد، Y فقط می‌تواند تحت شرایطی اتفاق بیفتد که Z برآورده شود. در این مورد، X می‌تواند وام‌دهنده‌ای باشد که وثیقه را در یک استخر سپرده‌گذاری کرده است. Y هم سهمی است که وام‌دهنده تنها زماین ان را دریافت می‌کند که Z (وام‌گیرنده) عملا از استخر استقراض کند.

خان خاطر نشان کرد پروتکل‌های RWA مجبورند با فرآینده‌های آفچین منحصربه‌فرد خود سروکار داشته باشند. هدف EIP-7540 هم این است که چگونگی مدیریت تراکنش‌های آنچین و آفچین توسط پروتکل‌ها را استاندارد کند. به این ترتیب، EIP-7540 امکان تعامل یکپارچه‌تر بین کاربرانی که دارایی‌ها را سپرده‌گذاری کرده و توکن‌هایی را در ازای آن دریافت می‌کنند فراهم کرده و تجربه کاربرپسندتری ایجاد می‌کند.

با این حال، تراکنش‌های ناهمزمان می‌توانند به طور بالقوه مشکلات امنیتی بیشتری را هم در پی داشته باشند. صندوق‌های ERC-4626 برای این منظور به صورت اتمیک طراحی شده‌اند که از کنترل همزمان چند دارایی توسط یک شخص جلوگیری کنند.

یوروئن آفرنجز (Jeroen Offerijns)، مدیر ارشد فناوری سانتریفیوژ و یکی از نویسندگان EIP-7540، اعلام کرده است جریان‌های سپرده‌گذاری و بازخرید ناهمزمان به دلیل تغییر حالت (State) بیشتری که نیاز دارند، ذاتا پیچیده‌تر از جریان‌های اتمیک هستند. او تاکید کرد:

باید بیشتر به آزمایش‌های گسترده جریان‌ها و حسابرسی اجرای صندوق‌های ناهمزمان توجه کنیم. استاردسازی با توسعه مجموعه تست‌های دارایی‌‌های کاربردی در پروژه‌های مختلف (مانند آنچه برای ERC-4626 انجام شد)، می‌تواند موثر باشد.

طبق گفته‌های آفرنجز، جریان‌های ناهمزمان به پروتکل‌هایی فشار وارد می‌کنند که باید از اجرای عادلانه درخواست‌ها مطمئن شوند.

جزییات EIP-7540 در پلتفرم جادوگران اتریوم (Ethereum Magicians) در دسترس است و شامل اطلاعات اولیه در مورد این پروپزال جدید بود. نویسندگان EIP-7540 عبارتند از: ویکرام آرون (Vikram Arun)، الینا سینلنیکوا (Alina Sinelnikova)، ایرون آفرینز (Jeroen Offerijns) و جویی سناتورو (Joey Santoro). این نویسندگان پیش‌نویس این پروپوزال را در ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر)، به عنوان پروتکل دنباله استاندارد ERC-4626 ارائه کردند.

گفتنی است EIP-7540 هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و ابتدا باید در انجمن جادوگران اتریوم (Ethereum Magicians) تایید شود. اگر این اتفاق بیفتد، پروپوزال مذکور سپس در بخش‌های دیگر بررسی خواهد شد تا در صورت امکان به تایید نهایی برسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا