اخبار خارجی

آخرین تغییرات طرح میکا چه تبعاتی برای استیبل کوین‌ها و سایر رمزارزها دارد؟

مقامات اتحادیه اروپا در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته جلساتی تشکیل دادند که برای حوزه رمزارزها بسیار سرنوشت‌ساز بود. در این جلسات مقامات اتحادیه اروپا درخصوص قوانین ضد پولشویی و احراز هویت در انتقال رمزارزها به توافق رسیدند. در مورد طرح میکا نیز توافق‌هایی انجام شد که به موجب آن قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای استیبل‌کوین‌ها وضع شد اما زمزمه‌های ممنوعیت گواه اثبات کار (PoW) خاتمه یافت و توافق نهایی POW را ممنوع نمی‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، مقامات اتحادیه اروپا به توافق‌هایی رسیده‌اند که شرایط را برای صادرکنندگان کریپتو و ارا‌ئه‌دهندگان خدمات رمزارز با وضع قوانینی جدید سخت‌تر می‌کند. استفان برگر (Stefan Berger)، عضو پارلمان اروپا و گزارش‌گر مقررات میکا، این خبر را در توییتر منتشر کرد و گفت یک توافق متعادل انجام شد و اتحادیه اروپا را به اولین قاره‌ای تبدیل کرد که برای رمزارزها مقررات وضع کرده است.

سه‌گانه میکا: اروپا اولین قاره‌ای است که برای رمزارزها مقررات دارد. پارلمان، کمیسیون و شورا روی طرح میکا توافق کرده‌اند. برای من به عنوان یک خبرنگار، مهم بود که فناوری‌هایی مانند گواه اثبات کار ممنوع نشده‌اند.

توییت استفن برگر در مورد نیکا
منبع: توییتر

برگر همچنین در توییت دیگری گفت:

ما یک رویکرد فناوری باز خواهیم داشت: در آینده ارائه‌دهندگان دارایی رمزارزی باید مصرف انرژی و تاثیر آن دارایی‌ها بر محیط زیست را بررسی و اعلام کنند. مبنای این امر استانداردهای فنی نظارتی (RTS) خواهد بود.

به گفته شورای اروپا، این توافقنامه موقت که به چارچوب بازارهای دارایی‌های رمزنگاری (MICA) معروف است، شامل قوانینی است که صادرکنندگان رمزارزهای بدون پشتوانه، استیبل کوین‌ها، پلتفرم‌های معاملاتی و کیف پول‌ ارز دیجیتال را در بر می‌گیرد.

تکلیف استیبل کوین‌ها چه می‌شود؟

در پی سقوط ترا، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت تا با مقررات میکا صادرکنندگان استیبل کوین‌ها را ملزم به ایجاد ذخایر نقدینگی کافی کند و به این ترتیب از دارایی‌های کاربران محافظت به عمل آورد.

برخی از کاربران توییتر اجرای این مقررات را غیرقابل اجرا می‌دانند و به حجم بسیار زیاد استیبل‌‌کوین‌ها اشاره می‌کنند. بر اساس داده‌های میهن بلاکچین، حجم ۲۴ ساعته تتر (USDT) ۵۰.۴ میلیارد دلار معادل ۴۸.۱۳ میلیارد یورو و حجم USDC برابر ۵.۶۶ میلیارد دلار معادل ۵.۴ میلیارد یورو است.

همچنین اجرای این قوانین برای استیبل کوین‌های غیرمتمرکز مانند دای (DAI) مشکل خواهد بود.

پلتفرم‌های رمزارز در برابر سرمایه کاربران مسئول هستند

ارائه‌دهندگان خدمات رمزارزها (CASP) ملزم به رعایت الزامات سختگیرانه با هدف حفاظت از مصرف‌کنندگان هستند و همچنین در صورت از دست رفتن دارایی‌های سرمایه‌گذاران باید پاسخگو باشند.

پلتفرم‌های معاملاتی ملزم به ارائه وایت‌ پیپر برای کوین و توکن‌هایی مانند بیت کوین هستند که صادرکننده مشخصی ندارند. این پلتفرم‌ها در صورت درج اطلاعات گمراه‌کننده در وایت پیپرها مسئول تلقی می‌شوند.

بر اساس بیانیه شورای اروپا، دستکاری بازار و معاملات داخلی نیز ممنوع است:

میکا هر نوع سوءاستفاده از بازار به ویژه «دستکاری بازار و معاملات داخلی» را پوشش خواهد داد.

سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا بر پلتفرم‌های رمزارز نظارت می‌کند

در توافق موقت همچنین ارائه‌دهندگان خدمات رمزارزها برای فعالیت در اتحادیه اروپا به مجوز نیاز دارند و مجموعه‌های بزرگ توسط سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA) نظارت می‌شوند.

قانون جدید، ممنوعیت فناوری‌های گواه اثبات کار (PoW) یا توکن‌های بی‌همتا (NFT) را شامل نمی‌شود.

با این حال، در رابطه با NFTها، کمیسیون اروپا اعلام کرد در ۱۸ ماه آینده این موضوع را بررسی خواهد کرد و در صورت لزوم یک طرح قانونی مناسب برای رسیدگی به ریسک‌های نوظهور بازار تدارک خواهد دید.

موافقت‌نامه موقت فعلا فقط به تایید شورا و پارلمان اروپا رسیده و به تصویب رسمی نرسیده است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا