اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

طرح ممنوعیت رمزارزهای مبتنی بر گواه اثبات کار، روی میز پارلمان اروپا بازگشت

اتحادیه اروپا همچنان به دنبال اعمال محدودیت بر پروژه‌های رمزارز مبتنی بر گواه اثبات کار است. آخرین پیش‌نویس چارچوب قانونی پیشنهادی این اتحادیه برای قانون‌گذاری رمزارزها که میکا (MiCA) نام دارد، همچنان حاوی قوانینی است که می‌تواند استفاده از ارزهایی چون بیت کوین را محدود کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، الگوریتم اجماع اثبات کار الگوریتمی بسیار انرژی‌بر است که پروژه‌های بزرگی چون بیت کوین و اتریوم از آن استفاده می‌کنند. همواره انتقادات بسیاری مبنی بر آثار مخرب زیست محیطی این الگوریتم مطرح می‌شود و این بار، به دلیل نگرانی‌های گسترده، در تیررس قانون‌گذاران اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

پیش‌نویس قبلی MiCA حاوی بندی بود که از ژانویه سال ۲۰۲۵، خدمات رمزارزهای مبتنی بر مکانیسم‌های اجماع ناپایدار و مضر برای محیط زیست را ممنوع می‌کرد. بر اساس گزارش پیشین میهن بلاکچین، این بند یک بار به دنبال واکنش شدید افراد فعال در حوزه رمزارز حذف شد.

دکتر استفن برگر، نماینده پارلمان اتحادیه اروپا که مسئول چارچوب قانونی MiCA است در آن زمان خاطرنشان کرد بند مورد بحث حذف شد اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

اکنون نسخه‌های جدیدی از پیش‌نویس MiCA به اشتراک گذاشته شده که دارای قوانین مشابهی است، البته، سرسخت بودن آن به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است. بر اساس پیش‌نویس جدید، دارایی‌های دیجیتال باید پیش از صدور، عرضه یا پذیرش برای تجارت در اتحادیه اروپا، حداقل استانداردهای مربوط به پایداری زیست محیطی را با توجه به مکانیسم اجماع مورد استفاده خود برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها داشته باشند.

البته در صورتی که مکانیسم اجماع اثبات کار (pow) یک پروژه در مقیاس کوچک باشد، از رعایت استانداردهای پایداری زیست محیطی معاف خواهد بود. البته هنوز چیزی برای مشخص کردن این مقیاس کوچک مشخص نشده است.

علاوه بر این، در این پیش‌نویس آمده است پروژه‌هایی که از قبل و پیش از اجرایی شدن این قانونی در اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید برنامه‌ای را ترتیب دهند تا از انطباق با چنین الزاماتی اطمینان حاصل شود.

نسخه دیگری از این پیش‌نویس وجود دارد که کمی لحن آن نرم‌تر شده است. با این حال، بسیاری معتقدند نسخه قبلی که کمی سرسخت‌تر است حمایت نمایندگان اتحادیه را پشت خود دارد.

اتریوم چندین سال است که از برنامه‌های خود برای مهاجرت به اجماع اثبات سهام خبر می‌دهد و احتمالا این مهاجرت در سال آینده اجرایی خواهد شد، با این حال، هنوز مشخص نیست که بیت کوین، بزرگترین رمزارز جهان چگونه می‌خواهد الگوریتم اجماع خود را تغییر دهد. در طول یک سال اخیر، فشار زیادی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین وجود داشت و بخشی از استخراج نیز به همین خاطر با انرژی پاک صورت می‌گیرد، اما هنوز هم این صنعت بسیار به منابع انرژی سنتی وابسته است و همین آن را در برابر قانون‌گذاری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

جامعه رمزارز خیلی سریع به این پیش‌نویس‌ها واکنش نشان داده است و برخی، از شهروندان اروپا خواسته‌اند تا اعتراض خود را به نمایندگان پارلمان این اتحادیه اعلام کنند.

شرکت لجر، ارائه‌دهنده کیف پول‌های سخت‌افزاری در واکنش به این تصمیم بیانیه‌ای صادر کرد. در بیانیه لجر آمده است:

افراد و سازمان‌ها باید در انتخاب مناسب‌ترین فناوری متناسب با نیازهای خود آزاد باشند. سیاست‌گذاران نباید به نفع یک فناوری خاص تحمیل یا تبعیض قائل شوند. این بسیار نگران‌کننده است و عواقب جدی برای اروپا به همراه خواهد داشت.

پیر پرسون، عضو کمیسیون حقوقی در واکنش به این پیش‌نویس در رشته توییتی اعتراض خود را اعلام کرد و خاطرنشان کرد چنین مقرراتی بر رقابت‌پذیری اروپا در فضای رو به رشد کریپتو تاثیر می‌گذارد.

توییت پیر پرسون

پارلمان اتحادیه اروپا قرار است ۱۴ مارس (۲۳ اسفند) در رابطه با آخرین پیش‌نویس چارچوب قانونی MiCA رای‌گیری کند.

منبع
coindesk

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا