اخبار آلتکویناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

قطع دسترسی بانک‌های روسیه به سوئیفت؛ برد یا باخت برای رمز ارزها؟

اتحادیه اروپا تصمیم دارد تا با قطع دسترسی برخی بانک‌های روسی از سوئیفت (SWIFT)، ارتباط روسیه را با سیستم مالی بین‌المللی محدود کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، اتحادیه اروپا با قطع دسترسی روسیه به سوئیفت، امکان انجام هرگونه تراکنش بین بانکی با نهادهای غیر روسی را برای شرکت‌های روس از بین می‌برد و عملا ارتباط آن را با سیستم مالی جهان قطع خواهد کرد. این تصمیم اتحادیه اروپا در حالی اتخاذ می‌شود که روسیه در چند روز گذشته حملاتی را در خاک اوکراین انجام داده است.

دسترسی روسیه به سوئیفت قطع خواهد شد

ایتالیا، مجارستان و قبرس ابتدا با این تصمیم مخالف بودند با این حال روز جمعه و شنبه حمایت خود را از آن ابراز کردند. این در حالی است که آلمان طرفدار اعمال محدودیت‌های «هدفمند و کاربردی» روسیه است.

کمیسیون اروپا روز شنبه در بیانیه‌ای عمومی منتسب به اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و آمریکا حمایت خود را از این تصمیم اعلام کرد.

در این بیانیه آمده است:

ما متعهد می‌شویم که بانک‌های منتخب روسیه از سیستم پیام‌رسانی سوئیفت حذف شوند. این اطمینان حاصل می‌کند که این بانک‌ها از سیستم بین‌المللی جدا شده‌اند و به آنها برای فعالیت در سطح جهانی آسیب می‌رساند.

اتحادیه اروپا همچنین متعهد شد ذخایر بین‌المللی بانک مرکزی روسیه را مسدود کرده و از خرید پاسپورت توسط الیگارشی‌های روسیه در سایر کشورها برای ورود مجدد به سیستم مالی جهانی و فعالیت دوباره در آن جلوگیری کند.

همچنین در این بیانیه آمده است مقامات اتحادیه اروپا همچنین قصد دارند با شناسایی و مسدودسازی دارایی‌های افراد و شرکت‌های تحریم‌شده، یک گروه ویژه برای اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، ژاپن، کانادا، کره جنوبی و چندین کشور دیگر راه‌اندازی کنند. علاوه بر این، ممکن است تحریم‌های بیشتری بر روسیه اعمال شود.

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان و رابرت هابک، معاون صدراعظم آلمان روز شنبه در بیانیه‌ای در رابطه با روسیه گفتند:

ما به طور مستقیم در حال کار برچگونگی قطع دسترسی روسیه از سوئیفت هستیم به طوری که بر افراد درست تاثیر خود را بگذارد.

شایان ذکر است مقامات کشورهای اروپایی امروز در رابطه با شروع کار بر این روند دیدار خواهند کرد. با توجه به اینکه سوئیفت در بلژیک مستقر است، حمایت تمامی کشورهای اروپایی برای قطع دسترسی کشوری مانند روسیه بسیار حائز اهمیت بود.

در همین حال، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی برای حمایت علنی از تصمیم سران اروپایی برای حذف روسیه از سیستم سوئیفت است. روز جمعه، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید طی یک نشست خبری اعلام کرد که این دولت قطع دسترسی روسیه از سوئیفت را از روی میز حذف نکرده است. وی در این رابطه گفت:

بحث مداومی در رابطه با آن وجود دارد. همانطور که می‌دانید سوئیفت یک سرویس پیام‌رسانی است که ۱۱،۰۰۰ بانک را به هم متصل می‌کند. اگرچه بسیاری معتقدند روسیه به مرور می‌تواند این محدودیت را دور بزند، اما همچنان گزینه‌ای بر روی میز است.

آیا رمزارزها قربانی تحریم‌های روسیه می‌شوند؟

الکس کروگر، اقتصاددان مطرح معتقد است در صورتی که روسیه برای فرار از تحریم‌ها به بیت کوین و رمز ارزها روی بیاورد، بر این دارایی‌ها اثر منفی خواهد گذاشت.

به گفته کروگر، استفاده از رمز ارزها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا با واکنش شدید قانون‎گذاران آمریکا مواجه خواهد شد. کروگر در این رابطه گفت:

اگر روسیه از رمز ارزها برای دور زدن تحریم‌ها استفاده کند به طرز وحشتناکی تاثیر منفی بر بازار خواهد گذاشت. انتظار وقوع آن را نداشته باشید اما مراقب باشید. قانون‌گذاران آمریکا تحت فشار قرار خواهند گرفت تا این صنعت را به عنوان یک موضوع امنیت ملی برطرف نمایند.

آمریکا و سایر متحدانش پس از حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌های مختلفی را علیه این کشور اعمال کردند. این تحریم شامل قطع ارتباط موسسات مالی روسی از اقتصاد جهانی است.

کروگر معتقد است رمزارزها و دارایی‌های چون سهام و کالا پس از سقوط اخیر ناشی از درگیری روسیه و اوکراین اکنون به کف خود رسیده است.

وی در این رابطه گفت:

به کف قیمتی برای سهام و رمز ارزها رسیده‌ایم و شاهد رشد فلزات گرانبها هستیم. بازار این را به شما می‌گوید.

با این حال وی معتقد است در صورت تشدید درگیری و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای ممکن است وضعیت قیمت‌ها دوباره حالت نزولی به خود بگیرد.

وی افزود:

چطور ممکن است اوضاع بدتر شود؟ حمله چین به تایوان، حمله روسیه به کشورهای بیشتر و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای. در غیر این صورت بازار سناریوهای نزولی خود را کنار گذاشته است.

وی ادامه داد:

این ممکن است هر درگیری مسلحانه‌ای رخ دهد، اما این درگیری ها می‌تواند متفاوت باشد چراکه بزرگتر از همه جنگ‌ها در دهه گذشته خواهد بود.

در زمان نگارش این خبر، قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها در ۲۴ ساعت اندکی کاهش یافته‌اند اما دیروز بازار رمزارزها به خصوص آلتکوین ها با رشد قیمت همراه بودند.

منبع
coindeskdailyhodl

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا