اخبار عمومی

اروپا قصد عرضه بازار ارزهای دیجیتال را دارد

کمیسیون اروپا چارچوب نوآورانه‌ای پیشنهاد داده است که موانعی برای پذیرش فناوری‌های جدید ایجاد نمی‌کند. در سندی ۱۰ صفحه‌ای، کل عرصه ارز های دیجیتال با تعدادی اهداف پوشش داده شده‌اند.

هدف اول، قطعیت قانونی است که برای ارز های دیجیتال که تحت پوشش قوانین موجود خدمات مالی اروپا نیستند و هم‌چنین توکنیزه کردن ابزارهای مالی سنتی مورد نیاز است.

هدف دوم پشتیبانی از نوآوری است. به منظور ارتقای فناوری DLT و توسعه ارز های دیجیتال و خدمات آن، ایجاد یک چارچوب منطقی و صحیح بسیار مهم است.

هدف سوم، اطمینان حاصل کردن از سطح مناسبی از محافظت از مشتریان و سرمایه‌گذاران و یکپارچگی بازار است. هدف چهارم نیز اطمینان از ثبات مالی است.

انتظار می‌رود پیش‌نویس این قانون در سه ماهه سوم ارائه شود، اما نسخه تأییدنشده به اعضای کمیسیون اروپا ارسال شده است.

اعضای کمیسیون در این خصوص گفته‌اند:

قانونگذاری ارزهای دیجیتال باید از عملکرد اقتصادی آن پیروی کند. توکن‌های اوراق بهادار باید تحت قانون MiFID II قانونگذاری و نظارت شوند.

به منظور شفافسازی این موضوع و اطمینان از ساماندهی کامل این رویکرد، باید تغییر و اصلاح ماهیت ابزار مالی مورد لحاظ قرار بگیرد تا از صدور آنها در دفترکل دیجیتال اطمینان حاصل شود.

دسته‌بندی دوم اشاره‌شده، توکن‌های هیبرید است. اعضای کمیسیون مشخص نکردند که توکن‌های هیبرید دقیقا چه توکن‌هایی هستند اما اصول قانون جدید، این توکن‌ها را نیز پوشش می‌دهد.

در نتیجه، این قانون هرچیزی که اوراق بهادار نباشد و در دسته‌بندی MiCA قرار بگیرد را پوشش می‌دهد. اعضای کمیسیون گفته‌اند:

پیش‌نیاز اصلی MiCA در خصوص صادرکنندگان، انتشار یک وایت پیپر یا سند اطلاعات منظم به همراه صدور ارز دیجیتال در اروپا مطابق با قوانین است.

معافیت‌های خاص برای این وایت پیپر برای ارائه ارز های دیجیتال کوچک پیاده‌سازی خواهد شد.

نکته جالب درباره پیش‌نیاز وایت پیپر این است که به تایید نهاد NCA نیاز ندارد، اما این نهاد باید از وایت پیپر مطلع شود و از این موضوع مطابقت نکند، این نهاد می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد.

هم‌چنین پیش‌نیازها و الزاماتی نیز برای تصدی ارزهای دیجیتال و ارائه‌دهندگان خدمات، پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌ها بیان شده است که نکات منطقی هستند.

در خصوص ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین‌ها با پشتوانه دارایی‌ها، قوانینی در رابطه با تعارض علایق، الزامات سرمایه و به طور کل موارد قابل انتظار وضع شده است.

به علاوه، زیرساخت بازار DLT نیز معرفی شد که مشابه با رویکرد سندباکس است. این موضوع به حاضرین و قانونگذاران بازار امکان تا در خصوص استفاده از DLT تجربه کسب کنند که به سود این فناوری و ریسک‌های ایجاد شده است.

سندباکس‌ها ابزاری بسیار موثر هستند، اما دشوارترین وظیفه، نحوه برخورد آنها با این توکن‌ها، سهام و نحوه پذیرش چارچوب جذب سرمایه است.

این برنامه جایگزین چارچوب کنونی است برای ارزهای دیجیتال است که قوانین کنونی خدمات مالی اروپا را پوشش نمی‌دهد.

به علاوه، سهام الکترونیکی می‌تواند روشی برای تبادل بورس قاره‌ای با بازار بورس اروپا باشد که نمی‌تواند با بازار بورس نیویورک رقابت کند. بنابراین همه افراد تمایل به حضور در بازار بورس نیویورک دارند، زیرا بازار بزرگتری است اما اگر معادلی در اروپا وجود داشته باشد، مردم می‌توانند از بین این دو انتخاب کنند.

منبع
trustnodes

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا