مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ استخر ماینینگ چگونه کار می‌کند؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با استخر ماینینگ و نحوه عملکرد آنها در نظر گرفته شده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

توجیه اقتصادی استخر ماینینگ (Mining Pool) چیست؟

در این قسمت، کاربران می پرسند که توجیه اقتصادی استخر ماینینگ چیست؟ این استخرها چقدر می‌توانند سودآوری داشته باشند؟ آیا ممکن است برخی از کیف پول‌هایی که با استخر ماینینگ شراکت می‌کنند، زودتر از بقیه تکثیر شوند؟

سوال درباره یک استخر ماینینگ معروف به نام f2 pool است که تنها در یک روز، توانسته بود ۱۸ بلاک را ماین کند و ۱.۸ میلیون دلار سود ناخالص به‌دست بیاورد.

آنتونی در پاسخ به این سوال می‌گوید: سود خالص این ۱۸ بلاک، بستگی به هزینه برق و کارکرد دستگاه‌ها، و قیمت خودِ دستگاه‌های ماینرهای شریک در استخر ماینینگ دارد.

نکته بسیار مهم: استخر ماینینگ، ماینر نیست؛ بلکه واسطه‌ای است که ماینرهای مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند و ماینرها به‌صورت مشترک بلاک‌ها را ماین می‌کنند

نمی‌توان به صورت دقیق گفت که سود خالص ماینینگ چقدر است؛ میزان سود در برخی مواقع “صفر” است (چون تعدادی از این بلاک ها سودآور نیستند) و برخی دیگر نیز ۳۰٪ یا بیشتر سود می‌رسانند. حاشیه سود در صورتی بیش‌تر از ۳۰٪ می‌شود، که هزینه برق کم است، قیمت بیت کوین بالاست و هش ریت (Hash Rate) دستگاه ماینر نیز بالاست. در این حالت، ماینر می‌تواند بلاک‌های بیشتری ماین کند و اگر کارمزد تراکنش‌ها نیز زیاد باشد، ماینر حتی از این هم بیشتر سود خواهد کرد.

البته تمام این موارد برای هر ماینر متفاوت است؛ چرا که هر ماینر حاشیه سود و هزینه‌های متفاوتی تولید می‌کند.

ارسال مستقیم تراکنش‌ها به ممپول (Mempool)

سوال دیگری که در این ویدیو مطرح شده این است که، آیا امکان دارد که برخی از کیف پول‌هایی که در یک استخر ماینینگ مشخص شریک‌اند، به صورت پنهانی تراکنش‌ها را مستقیما و زودتر از بقیه ماینرها به ممپول (تراکنش‌های تایید نشده) این استخرها بفرستند؟ و به این ترتیب به الباقی کیف پول‌ها شانس کمی برای ایجاد بلاک ایده‌آل و یا دریافت کارمزد بالاتر بدهند؟

پاسخ آنتونی به این سوال مثبت است و می‌گوید نه تنها این کار ممکن است، بلکه در گذشته نیز اتفاق افتاده است.

در شبکه، وقت‌هایی هست که ماینرها، تراکنش‌هایی با کارمزد بالا ایجاد می‌کنند که آنها را مستقیما به ممپول استخر ماینینگ تزریق می‌کند. این باعث می‌شود که آن ممپول، تراکنش‌های زیادی با کارمزد بالا داشته باشد و این بر روی تمامی کاربران دیگری که می‌خواهند تراکنش‌های خود را به منظور افزایش کارمزد به ممپول ارائه دهند، تاثیر می‌گذارد و مسیر این کارمزدها به ممپول را مسدود می‌کند.

این یک استراتژی بسیار خطرناک است؛ چرا که اگر یک ماینر با چنین کیف پول‌هایی در یک استخر ماینینگ همکاری کند و نتواند این تراکنش‌های با کارمزد بالا را ماین کند، سیستم به طور خودکار کارمزدهای این ماینر را به یک ماینر دیگر که توانسته این تراکنش‌ها را با موفقیت ماین کند، منتقل می‌کند.

پس این استراتژی تنها برای ماینرهایی کاربرد دارد که از هش ریت خیلی بالایی استفاده می‌کنند. این ماینرها می‌توانند مقداری از کارمزدی که برای مسدود کردن بازار پرداخت کرده‌اند را جبران کنند.

استراتژی خطرناک برای ماینرهای عادی شریک در استخر ماینینگ

به یاد داشته باشید: اگر شما در یک استخر ماینینگ شراکت دارید و متوجه می‌شوید که همکاران شما مسیر ممپول را با همین روش مسدود می‌کنند، عقب بنشینید و چیزی را پرداخت نکنید؛ به آنها اجازه دهید که کارمزدهایی را افزایش دهند که شما با ماین کردن به دست می آورید. بدین ترتیب، شما تراکنش‌هایتان را از خطر ماین شدن توسط یک ماینر دیگر، در امان نگاه می‌دارید.

این روش (مسدود کردن مسیر ممپول)، تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که همکاری گسترده‌ای بین تعداد زیادی ماینر با قدرت هش بالا، و در زمان زیاد بودن کارمزدها شکل بگیرد.

در چنین شرایطی، مابین طرفین مبارزاتی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، پس از هارد فورک شدن بیت کوین کش، مردم شروع به بحث و نزاع درباره بی نقص بودن این سیستم کردند.

این اتفاق ممکن است هر از گاهی رخ دهد؛ ماینرهای فتنه‌گر به راحتی می‌توانند تمام سودها را بدون پرداخت هزینه‌های مربوط به آن جمع‌آوری کنند و ماینرهای عادی، تنها می‌توانند در برابر این اتفاقات مقاومت کنند، که این شرایط برای ماینرها بسیار خطرناک و ریسکی است.

منبع
wikipedia

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا