متوسط هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ نحوه عملکرد آدرس‌ها در کیف پول ‌های چندامضایی

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با تولید آدرس‌ها در کیف پول‌ چند امضایی در نظر گرفته شده است.

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

آدرس‌ها در کیف پول چند امضایی چطور ساخته می‌شوند؟

سوال پرسیده شده از آنتونی این است که:

برای ساخت کیف پول چند امضایی ۲ از ۲ باید کلیدهای عمومی را در اختیار داشته باشید. میشه توضیح بدید که یک کیف پول نرم‌افزاری مثلا الکتروم، چگونه آدرس‌ها را برای کیف پول چند امضایی می‌سازد؟ آیا ۲ کلید عمومی را ترکیب می‌کند و از آن‌ها یک کلید جدید بدست می‌آورد؟

پاسخ آنتونی این است که:

نحوه عملکرد فرآیند چند امضایی به این صورت است که پروسه چند امضایی در بیت کوین ویژگی‌های امنیتی خیلی جذابی دارد و علتش هم استفاده از کلیدهایی است که بطور کاملا مجزا و مستقل تولید شدند. در حقیقت کنترل تفکیک‌شده در کد بیت کوین قرار گرفته است. در بیت کوین زمانی که یک اسکریپت چندامضایی ۲ از ۲ نوشته می‌شود تا به عنوان کلید عمومی برای تایید یک تراکنش مورد استفاده قرار بگیرند، سیستم بیت کوین حتما به آن دو امضای مرتبط با دو کلید عمومی نیاز دارد. در حقیقت سیستم  نمی‌داند که شما کلیدهای عمومی را چطور تولید کرده‌اید و یا آن‌ها را کجا نگهداری می‌کنید و این مسائل برای سیستم اهمیتی ندارد.

مفهوم کیف پول چند امضایی چیست و طرز کار این کیف پول‌ها چگونه است؟

کیف پول چند امضایی یا Multisig از قابلیتی استفاده می‌کند که انجام یک تراکنش را به اجازه بیش از یک نفر وابسته می‌کند. در این فناوری به امضای دیجیتالی دوم و یا بیشتری نیاز است تا تراکنش بتواند معتبر شناخته شود و اجازه اضافه شدن به بلوک را داشته باشد. تراکنش‌های پایه یا استاندارد در بیت کوین فقط به یک امضای دیجیتالی نیاز دارند؛ اما این شبکه قابلیت‌های بسیار جالب‌تری هم دارد. یعنی می‌توانید چندین امضای دیجیتال برای کیف پول خود تعریف کنید که به آن‌ها کیف پول چند امضایی M از N‌ می‌گویند. بطور مثال می‌توان  یک کیف پول ۳ امضایی ایجاد کرد و تعیین کرد که برای انجام تراکنش به ۲ امضا نیاز باشد. در اینصورت به آن کیف پول چند امضایی ۲ از ۳ گفته می‌شود.

بهترین راه برای ساخت یک کیف پول چند امضایی

از آنجایی که یک کیف پول توانایی ساخت عبارات یادآور و ساخت کلیدهای خصوصی و عمومی را دارد، بهترین روش برای ساخت یک کیف پول چند امضایی، ساختن یک عبارت یادآور و کیف پول امن سلسله مراتبی برای طرف اول و ساخت یک عبارت یادآور کاملا متفاوت برای طرف دوم است و شما بهتر است این کار را با استفاده از دو کیف پول سخت‌افزاری متفاوت انجام دهید که بتوانند آن عبارت را بسازند و ذخیره کنند و شما با کمک آن بتوانید امضاهای مرتبط با کلیدهای عمومی را ایجاد کنید.

چند توصیه خیلی مهم که باید به آن‌ها دقت کنید

آنتونی پیشنهاد می‌کند که بهتر است دو کیف پول مختلف ایجاد کنید که هر دو می‌توانند سخت افزاری یا موبایلی باشد یا بصورت ترکیبی از هر دو باشند و آدرس چند امضایی خود را از طریق آنها ایجاد کنید. یعنی فقط از یک کیف پول استفاده نشود و تعدادش بیشتر از یکی باشد.

یک توصیه خیلی مهم دیگر اینکه آنتونی این است که کیف پول‌های چند امضایی ۲ از ۲ نسازید. بخاطر اینکه اگر یکی از کلیدها را گم کنید، کارتان تمام است و سرمایه شما برای همیشه از بین می‌رود. حتی اگر بهترین پروسه بکاپ‌گیری را هم رعایت کرده باشید، باز هم خیلی مواقع اتفاق می‌افتد که امکان دسترسی به یکی از آن‌ها را از دست می‌دهید. ولی وقتی از سیستم چند امضایی ۲ از ۳ استفاده کنید و براحتی می‌توانید از ۲ امضای اصلی در کارهای معمولی‌تان استفاده کنید. حالا یک عبارت یادآور دیگر هم دارید که قادر است کلید عمومی سوم را تولید کند و سعی کنید از آن بعنوان زاپاس در یک جای امن نگهداری کنید.

آنتونی توضیحات خود را با این جمله تمام می‌کند و می‌گوید:

من هیچ وقت از سیستم چند امضایی ۲ از ۲ استفاده نمی‌کنم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا