هر هفته با آنتونی؛ امنیت در تراکنش‌ها چگونه به دست می‌آید؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با امنیت (Privacy) در زمان انجام تراکنش‌ها در نظر گرفته شده است.

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

خطراتی که در تراکنش‌ها وجود دارند

فردی از آنتونی می‌پرسد: اگر ما ID تراکنش خود را به شخصی نشان دهیم، او می‌تواند تمام تراکنش‌های ما را ببیند. این چطور امنیت ما را تامین می‌کند؟

آنتونی پاسخ می‌دهد: این امنیت شما را تامین نمی‌کند؛ در واقع، هر وقت که شما ID تراکنش خود را به کسی نشان دهید، او می‌تواند تمام آدرس‌هایی که درگیر این تراکنش بودند را مشاهده کند؛ یعنی شما چه فرستنده و چه گیرنده باشید، او می‌تواند آدرس فرستنده یا گیرنده دیگر را ببیند.

با مشاهده ID تراکنش، فرد می‌تواند آدرسی که متعلق به شماست را پیدا کند و تراکنش‌های دیگری که آدرس شما در آنهاست را دنبال کند. با این کار او متوجه می‌شود که شما به چه کسانی تراکنش انجام داده‌اید یا آنها به شما مبلغ انتقال داده‌اند.

امنیت در تراکنش‌ها

بهترین کار برای داشتن امنیت در تراکنش‌ها این است که به هر آدرس، یک تراکنش انجام دهید و از یک آدرس دو بار استفاده نکنید. برای این کار، شما نیاز به کیف پولی دارید که برای هر تراکنش، یک آدرس جدید تولید کند؛ همچنین این کیف پول باید این قابلیت را داشته باشد که یک آدرس را با دیگری ترکیب نکند.

استفاده همزمان از دو آدرس در یک تراکنش ، آنها را به هم مرتبط می‌کند و به دیگران نشان می‌دهد که هر دوی این آدرس‌ها متعلق به یک نفر هستند، که این برای امنیت به هیچ عنوان خوب نیست.

برای همین، در انتخاب کیف پول، باید با دقت بیشتری به کارایی آن در ایجاد تراکنش‌ها نگاه کنید.

کدام کیف پول‌ها امنیت بیشتری دارند؟

در گذشته، یک وب‌سایت نقد و بررسی و یک جامعه آماری سالانه در زمینه امنیت کیف پول‌ها به نام open bitcoin privacy project وجود داشت، که هر سال کیف پول‌های مختلف را بررسی می‌کرد و به میزان امنیتی که به کاربران ارائه می‌دادند، به آنها امتیاز می‌داد؛ این امتیازدهی بر اساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شد؛ مثل:

  • آیا این کیف پول آدرس‌ها را با هم ترکیب می‌کند؟
  • این کیف پول تغییر آدرس‌ها را چگونه انجام می‌دهد؟
  • این کیف پول خروجی‌های داخل تراکنش‌ها را چگونه مرتب می‌کند تا تشخیص این که کدام خروجی یک آدرس تغییر یافته است، مشکل باشد؟
  • آیا این کیف پول امضاهای مختلف در داخل تراکنش‌ها قرار می‌دهد، تا بتواند تشخیص دهد که کدام کیف پول استفاده شده است؟ 

پس برخی کیف پول‌ها، امنیت بیشتری برای کاربران ایجاد می‌کنند. مثلا کیف پول سامورایی از نظر امنیت بسیار مناسب است. البته کیف پول‌های دیگری که امنیت بالایی دارند نیز وجود دارند، که می‌توانید از آنها استفاده کنید.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر