متوسط آموزشیکیف پول

با کیف پول سامورایی آشنا شوید؛ امنیت در کیف پول شما!

کیف پول سامورایی یک کیف پول موبایل مخصوص بیت کوین است که تقریبا تمام تمرکز خود را بر روی مسئله امنیت و حریم خصوصی کاربر قرار داده است. این کیف پول بسیار خلاقانه عمل کرده و ویژگی‌هایی ارائه می‌دهد که کیف پول‌های دیگر از آنها پشتیبانی نمی‌کنند. کیف پول سامورایی اساسا با اصول اولیه بیت کوین همسو است؛ غیرمتمرکز، با امنیت بالا، شفاف و قابل تبدیل. این کیف پول در حال حاضر برای گوشی‌های اندروید و آی‌او‌اس قابل دانلود و استفاده است.

در ویدئوی زیر سعی کردیم به توضیح تمام ویژگی‌های کیف پول سامورایی بپردازیم و نکاتی را بررسی کنیم که باعث متمایز شدن این کیف پول می‌شوند. در این ویدئو همچنین، نحوه نصب و استفاده از این کیف پول بر روی گوشی موبایل اندروید توضیح داده شده است.

این مقاله در تاریخ ۱۴ اسفند ۹۹ بروزرسانی شده است

 

همانطور که مشاهده کردید، کیف پول سامورایی از زمان عرضه تا به حال به طور مدام در حال ارتقای ویژگی‌ها و خدمات خود بوده است. تمرکز اصلی این کیف بر روی مسئله امنیت بوده و به همین خاطر، مسئله افزایش امنیت در تمام ویژگی‌های جدید ارائه شده توسط سامورایی قابل مشاهده است.

چه کسی باید از کیف پول سامورایی استفاده کند؟

چه کسی باید از کیف پول سامورایی استفاده کند؟

کیف پول سامورایی به وضوح مناسب افرادی است که اهمیت زیادی برای مسئله ناشناس بودن و امنیت در شبکه بیت کوین قائل هستند. این کیف پول توسط گروهی ناشناس متشکل از طرفداران امنیت و حریم خصوصی ساخته شده که آن را برای افرادی مثل خودشان ایجاد کرده‌اند. شاید فکر کنید این کیف پول برای مجرمان گزینه بسیار مناسبی است و می‌توانند از مسئله امنیت و غیرقابل‌ردیابی بودن تراکنش‌ها نهایت استفاده را ببرند؛ باید گفت که درست فکر می‌کنید. ولی مشخصا این کیف پول برای این هدف ساخته نشده است. این کیف برای ساکنان کشورهایی که مقامات آنها استفاده از بیت کوین را ممنوع کرده و برای استفاده از آن جریمه در نظر گرفته‌اند، گزینه‌ای عالی است.

کیف پول سامورایی مناسب افرادی است که می‌خواهند در زمینه مدیریت مسائل مالی خود کاملا آزادانه رفتار کنند. در یک کلام، این کیف پول مناسب تمام افرادی است که حریم خصوصی و آزادی مسائل مالی برایشان مهم است. سامورایی شاید برای افراد تازه‌کار بیش از حد پیشرفته باشد؛ ولی طراحی و رابط کاربری ساده آن، کار را برای تازه‌کارها هم راحت کرده است. چون کاربرها مجبور نیستند تا زمانی که کامل به تمام امکانات این کیف پول مسلط نشده‌اند، از یک یک آنها استفاده کنند. این کیف پول می‌تواند درست مثل هر کیف پول بیت کوین دیگری مورد استفاده قرار بگیرد و همچنان سطحی قوی از حریم خصوصی و ناشناس ماندن را برای کاربر فراهم کند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که کیف پول سامورایی یک کیف پول سخت‌افزاری نیست. بنابراین، کاربران نباید از آن برای ذخیره مقادیر زیاد بیت کوین استفاده کنند. در عوض، این کیف پول باید توسط افرادی استفاده شود که قصد دارند بیت کوین خود را به طور ناشناس انتقال دهند.

امکانات امنیتی کیف پول Samourai

امکانات امنیتی کیف پول Samourai

هنگامی که از محافظت از حریم خصوصی کاربران بیت کوین صحبت می‌شود، می‌توان گفت که طی سالیان گذشته کیف پول سامورایی والت (Samurai Wallet) در این زمینه پیشگام بوده است و ویژگی‌ها و بهبودهای جدیدی را به کاربران ارائه داده است تا از طریق Whirlpool (برنامه CoinJoin این کیف پول) به ناشناس بودن دست یابند و با ابزارهایی نظیر Stowaway، Stonewallx2، Ricochet و PayNyms، حریم خصوصی خود را حفظ کنند. سامورایی والت هم‌چنین تاکنون تنها کیف پولی است که BIP 47 را پیاده‌سازی کرده است.

به علاوه، این کیف پول اخیرا لایه ارتباطی مبتنی بر مرورگر تور (Tor) به اسم سوروبان (Soroban) را پیاده‌سازی کرده است. سوروبان بهبودهای پرشماری در زمینه تجربه کاربری برای کاربران به همراه دارد تا با چارچوب تراکنش جمعی این پروتکل به اسم Cahoots و ابزارهایی نظیر Stowaway و Stonewallx2 ارتباط برقرار کنند.

حفظ حریم خصوصی هنگام استفاده از بیت کوین، مستلزم دقت و توجه ویژه به نحوه ایجاد تراکنش‌ها است. کشف مالکیت ورودی رایج (CIOH) توسط شرکت‌های تحلیل زنجیره و بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بر عملکرد کاربران بیت کوین نظارت کنند. کشفیات مورد نظر، این فرض را به وجود می‌آورند که هنگامی که چندین ورودی برای یک تراکنش بیت کوین وجود دارد، تمام این ورودی‌ها متعلق به یک فرد حقیقی یا حقوقی است. می‌توان از روش‌هایی برای رد این فرضیه‌ها استفاده کرد. بنابراین، تلاش شرکت‌های تحلیل بلاک چین برای حفظ این فرضیه‌ها، غیر قابل دفاع و توجیه است.

یکی از روش‌های حفظ حریم خصوصی، ابزاری به اسم Stowaway است که سامورایی والت ارائه می‌دهد؛ هنگامی که کاربری می‌خواهد در ارسال بیت کوین، حریم خصوصی خود را ارتقا دهد، می‌تواند از Stowaway استفاده کند و مقدار بیتکوین ارسالی خود در تراکنش را پنهان سازد.

برای مثال، اگر باب می‌خواهد با استفاده از تراکنش Stowaway مقدار ۰.۰۱۵ بیت کوین به آلیس ارسال کند، هر دو با ارائه ورودی به تراکنش با یکدیگر همکاری می‌کنند. سپس، یک خروجی به باب به صورت باقی‌مانده تراکنش بر می‌گردد و خروجی دیگر به آلیس و به صورت مقدار پرداخت مورد نظر به آلیس بر می‌گردد. هر چند هیچکدام از ورودی و خروجی‌ها برابر با مقدار ۰.۰۱۵ بیت کوین نیست.

آلیس و باب باید زمانبندی تراکنش خود را مشخص کنند، یعنی در این مثال، باب با استفاده از روشی خارج از برنامه سامورایی والت نظیر تماس تلفنی، پیام رمزگذاری‌شده end-to-end، ایمیل امن یا سایر روش‌ها باید با آلیس ارتباط برقرار کرده باشد؛ از دید شخص سوم به تراکنش آلیس و باب، مقدار دقیق بیت کوین‌های ارسال شده مشخص نیست. شخص خارج از این تراکنش هم‌چنین نمی‌تواند مالک ورودی و خروجی تراکنش را تشخیص دهد.

تراکنش‌های Cahoots را می‌توان با استفاده از سوروبان بین دو فرد ایجاد کرد. گفتنی است Soroban این تراکنش را سریع‌تر و آسان‌تر می‌کند. تعاملات و ارتباطات سوروبان بر بستر مرورگر تور رخ می‌دهد؛ آلیس و باب با کنار گذاشتن فرض مالکیت ورودی رایج، حریم خصوصی خود را بهبود بخشیده‌اند. اکنون هر تراکنش با چند ورودی که توسط شرکت تحلیل زنجیره مورد بررسی قرار بگیرد، به عنوان یک تعامل Cahoots در نظر گرفته می‌شود.

جزییات بیشتر با GretasFury#

علاقه روزافزونی از جانب جامعه بیت کوین به ابزارهای ارتقای حریم خصوصی نظیر Stowaway، PayNyms و BIP 47 وجود دارد. در تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۱، گروهی از طرفداران حریم خصوصی بیت کوین، عملیاتی به اسم GretasFury اجرا کردند. این عملیات که با انجام تراکنشی به ارزش یک ساتوشی و با استفاده از Stowaway و به منظور دور زدن کشف مالکیت ورودی رایج (CIOH) طراحی شده بود، چندین کاربر از سراسر جهان را در کنار یکدیگر قرار داد. هر کاربر به طور ناشناس با استفاده از PayNyms خود در این تراکنش مشارکت کرد. همه تراکنش‌های Stowaway از ارتباطات سوروبان بر بستر مرورگر تور استفاده می‌کردند. این افراد زمانبندی تراکنش خود را خارج از ارتباطات برنامه سامورایی والت و در برنامه‌هایی نظیر تلگرام تعیین کردند.

عملیات GretasFury# توسط [email protected] سازماندهی شده که وبسایت bitcoinenemies.com را در اختیار دارد؛ این وبسایت به اشتراک‌گذاری منابع، پروژه‌ها و توافقات جامعه در خصوص حریم خصوصی بیت کوین می‌پردازد. عملیات GretasFury روش بسیار خوبی برای تشویق افراد به استفاده و امتحان کردن ابزارهای حریم خصوصی بود. در این عملیات، پشتیبانی بی‌نظیری از جانب جامعه وجود داشت و شرکت‌کنندگان مختلفی برای پاسخ به سوالات حضور داشتند.

در این طرح، اسپانسرهای مختلفی به ارائه جوایز مختلفی پرداختند تا حس رقابت دوستانه ایجاد شود. در این بین، چند سوال از [email protected] پرسیده شد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

چه چیزی باعث شد که عملیات GretasFury# را انجام دهید؟

ما اوقات بسیار خوبی با PayNym Torch داشتیم. BIP47 نیز تجربه کاربری بیت کوین را به طور قابل توجهی تغییر می‌دهد. هنگامی که سوروبان توسط کیف پول سامورایی عرضه شد، این فرصت به وجود آمد تا بدون انجام تراکنش، به انجام PayNym Torch بپردازیم.

سوروبان هم‌چنین جریان کاری کد QR را برای تراکنش‌های Stowaway و Stonewallx2 حذف کرد. این موضوع بسیار مهم‌تری بود. این تراکنش‌ها مفهوم و موضوع جدیدی نیستند، اما ناگهان کارمزد و هزینه بسیار زیادی که باید پرداخت می‌شد از میان رفت. بدون آن که بخواهم تمام دلایل شگفت‌انگیز بودن تراکنش‌های Cahoots را عنوان کنم، باید بگویم که دنبال کردن آن لازم بود. اگر فکر می‌کنید که PayNym جالب بود، صبر کنید تا آن را با Soroban و Cahoot و بدون نیاز به انجام تراکنش امتحان کنید.

اسپانسر شما چه کسانی بودند؟

این موضوع کاملا در Keybase در ماه دسامبر شفاف‌سازی شده است. این گروه اولین Stonewallx2 سوروبان خود را در آن زمان انجام داد و ایده torch اندکی پس از آن به وجود آمد. قبل از آن که توسعه‌دهنده سامورایی والت ما را با Stowaway یک ساتوشی آشنا کند، چند ایده را بررسی کردیم.

تا چند روز قبل از عرضه، با اسپانسرها تماس نگرفتیم. من مطمئن نبودم چه کمکی می‌توانیم دریافت کنیم؛ اما اسپانسرها بدون آن که سوالی بپرسند حمایت چشمگیری کردند. تاکنون ۱۵ اسپانسر مختلف در این طرح شرکت کرده‌اند. از Mamushi Mobile به خاطر Copperhead Pixel، از Ronin به خاطر نود جدید آن و از بنیاد به خاطر دو Passport جدید تشکر ویژه‌ای می‌کنم.

چند شرکت‌کننده و تراکنش انجام شده است؟

۳۳ شرکت‌کننده و ۸۳ تراکنش انجام شده است.

چرا مردم باید به CIOH اهمیت بدهند؟

روش‌های مختلفی در تحلیل زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرند تا مسئولان تصمیم بگیرند که با شما همکاری کنند و یا فعالیت‌های شما را به دولت اطلاع بدهند. این ابزارها برای دور زدن تحلیل‌های مورد نظر استفاده می‌شوند. عملیات GretasFury# به ما می‌آموزد که CIOH در خصوص شناسایی عوامل مخرب تا چه حد ناکارآمد است.

در پایان باید گفت که از این ابزارها استفاده کنید. منابع شگفت‌انگیزی برای بهبود چشمگیر حریم خصوصی و حفظ و دستیابی به ناشناس بودن وجود دارد. ایجاد عادت‌های خوب از ابتدای کار بسیار آسان‌تر است تا این که در میان مسیر به حذف عادت‌های بد بپردازیم. به شما توصیه می‌کنیم که در خصوص مزایای حفظ حریم خصوصی خود تلاش کنید.

میهن بلاکچین توصیه‌ای برای ساخت هیچ کیف پول خاصی ندارد و این مطالب صرفا معرفی و آموزش کار با کیف پول‌های رمز ارزهاست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

16 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا