مبتدی مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا پرداخت دوره ای با ارز دیجیتال امکان‌پذیر است؟

آیا راه‌حلی برای پرداخت حق عضویت باشگاه یا هر مجموعه دیگر با ارزهای دیجیتال وجود دارد؟ شاید در ابتدا با خود بگویید که پرداخت حق عضویت با ارزهای دیجیتال بسیار راحت است. اگر شما هم این‌گونه فکر می‌کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید. آندرس آنتونوپولوس یکی از متخصصان با تجربه در حوزه کریپتوکارنسی در مورد مشکلات مطرح شده برای پرداخت دوره ای با ارزهای دیجیتال در ویدئوی زیر توضیح می‌دهد. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

پرداخت دوره ای با ارزهای دیجیتال

آیا پرداخت‌ها دوره‌ای مانند حق عضویت باشگاه، هزینه اشتراک ماه‌نامه و موارد بسیار دیگر با ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر است؟ قبل از پاسخ به این سوال باید بگویم که منظور از پرداخت‌ها دوره‌ای چیست؟ منظور از پرداخت دوره‌ای این است که هر ماه هزینه‌ای بدون دخالت صاحب حساب به حساب فرد دیگری ارسال شود.

شما با سیستم بانکی به راحتی می‌توانید بدون هیچ فعالیتی هر ماه حق عضویت خود را پرداخت کنید، اما در فضای کریپتوکارنسی این موضوع کمی دشوار خواهد بود. شما در فضا کریپتو برای هر پرداخت یا تراکنش نیاز به تایید دارید و این موضوع باعث خواهد شد که هر ماه برای پرداخت حق عضویت با ارز دیجیتال، یک تایید ارسال کنید. مشکل اصلی در نوع مکانیسم ارزهای دیجیتال است. ارزهای رمزنگاری شده از مکانیسم Push و سیستم بانکی از مکانیسم Pull استفاده می‌کنند.

در مکانیسم Push شما برای هر تراکنش نیاز به تایید دارید، اما در سیستم‌ها Pull این‌گونه نیست. از مشکلات اساسی در سیستم‌ها Pull این است که شما به افرادی که اجازه دسترسی به حسابتان دارند، کنترلی ندارید. شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که از خدمات بانک استفاده نکنید، اما هر ماه مبلغی بابت این خدمات از شما دریافت شود. این یک نمونه آشکار از عدم کنترل بر دارایی در سیستم‌های Pull است.

راه‌حل‌هایی برای انجام پرداخت‌های دوره‌ای با رمزارزها

برای حل این مشکل ما نیاز به داشتن یک کیف پول ارز دیجیتال داریم که هر ماه مقدار مشخصی به حسابی خاص ارسال کند. این کیف برای انجام این کار باید دو ویژگی داشته باشد.

  • حضانتی باشد (مدیریت کلید خصوصی با صاحب کیف پول نباشد).
  • آنلاین (هات والت) باشد.
این دو ویژگی مشکلاتی مانند خطر هک شدن و از دست رفتن دارایی را به همراه خواهد داشت. با فرض برطرف شدن این خطرات، می‌توان مشکل پرداخت‌های دوره‌ای با ارزهای دیجیتال را با کمک قراردادها هوشمند حل کرد.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا