مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ چرا زمان پیدا کردن پاسخ هر بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه است؟

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با زمان یافتن پاسخ هر بلاک بیت کوین در نظر گرفته شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

 

کاربران عادی و افراد حرفه‌ای زیادی که در حوزه ارزهای دیجیتال به فعالیت می‌پردازند، با آنتونی در ارتباط هستند و سوالات مهمی را با او مطرح می‌کنند. او که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، با دقت به این سوالات پاسخ می‌دهد و اطلاعات مفیدی در اختیار کابران سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

مدت زمان ۱۰ دقیقه برای یافتن پاسخ هر بلاک بیت کوین

در بخش اول این قسمت، از آنتونی سوال می‌کنند که چرا زمان پیدا کردن پاسخ هر بلاک بیت کوین ۱۰ دقیقه تعیین شده است؟

آنتونی پاسخ می‌دهد که در ابتدا شما باید بدانید که ماینرها ممکن است از هر نقطه دنیا باشند و همزمان بلاک‌ها را کشف کنند. اتصال به شبکه برای نودهای مختلف و در زمان‌های مختلف، ممکن است با سرعت‌های مختلفی صورت گیرد.

آنتونی یک مثال می‌زند: فرض کنید که یک ماینر در استرالیاست و یک ماینر دیگر در کانادا؛ هر دو ماینر به صورت همزمان و کاملا تصادفی یک بلاک جدید را کشف می‌کنند. سپس، بلاک‌‌های آنها شروع به تکثیر در تمام شبکه بیت کوین در سراسر جهان می‌کنند تا در نهایت به تمام شبکه منتقل شوند.

در بخشی از شبکه بیت کوین، نودها می‌فهمند که مثلا بلاکی که اول وارد می‌شود، از کاناداست و برخی نودهای دیگر نیز فرض می‌کنند که بلاک استرالیا زودتر کشف شده است. در این حالت، یک فورک معمولی و موقتی اتفاق می‌افتد که این نوع فورک‌ها به طور میانگین هفته ای یک بار در یک بلاک منشعب می‌شوند و توسط بلاک بعدی تثبیت می‌شوند.

حذف شدن یکی از دو بلاک بیت کوین که همزمان کشف شده‌اند

شانس این که دو نود همزمان یک بلاک را کشف کنند خیلی کم است؛ پس در بلاک بعدی، یک ماینر پاسخ بلاک جدید را کشف می‌کند و آن را انتقال می‌دهد.

اتفاقی که رخ می‌دهد این است که این بلاک بیت کوین جدید، بر روی هر کدام از بلاک‌های قبلی (کانادایی یا استرالیایی) که فکر می‌کنند جزو زنجیره بلاک‌ها شده است، ساخته می‌شود. بلاکی که به تصور نودها جزو زنجیره نیست، به همراه تمام تراکنش‌هایش بازیافت می‌شود و برای استفاده بلاک‌های بعدی کنار گذاشته می‌شود.

کاهش زمان برای یافتن پاسخ هر بلاک بیت کوین

حالا تصور کنید که زمان تعیین شده برای یافتن پاسخ بلاک‌ها کوتاه‌تر شود؛ مثلا ۵ دقیقه، ۱ دقیقه و یا ۳۰ ثانیه. بلاک چین‌ اتریوم مثال‌ خوبی است. اتریوم بلاک‌های ۱۵ و ۳۰ ثانیه‌ای دارد و از گواه اثبات کار (POW) استفاده می‌کند. اما در مورد اتریوم (به دلیل زمان کوتاه بلاک‌ها) اغلب اتفاق می‌افتد که الگوریتم اجماع، پیش بینی می‌کند که شما دارید به سمت تصاحب این بلاک‌های به اصطلاح یتیم حرکت می‌کنید.

اما الگوریتم اجماع بیت کوین طوری تنظیم شده که تعداد بلاک‌های یتیمی که به طور طبیعی به وجود می‌آیند را (به منظور جلوگیری از ارسال و همگرایی مجدد به شبکه) کاهش دهد. به همین دلیل، این اتفاق هفته‌ای یک بار می‌افتد.

اگر شما در هر ۵ دقیقه یک بلاک بیت کوین تولید کنید، هفته‌ای ۴ یا ۵ فورک خواهید داشت؛ و اگر هر ۱ دقیقه یک بلاک بیت کوین کشف کنید، روزی چندین بار فورک اتفاق می‌افتد.

چه تضمینی وجود دارد که در ۱۰ دقیقه پاسخ بلاک بیت کوین کشف شود؟

بخش دوم سوالی که از آنتونی پرسیدند این بود: چه تضمینی وجود دارد که در این مدت زمان (۱۰ دقیقه)، پاسخ بلاک پیدا شود؟ و با این به اصطلاح سختی کار مجدد چه باید بکنیم؟(سختی کاری که هر دو هفته یک بار اتفاق می‌افتد و الگوریتم اجماع بیت کوین، بر روی هر کدام از ۲۰۱۶ بلاک بیت کوین با دقت بیشتری تنظیم می‌شود)

آنتونی پاسخ می‌دهد: ۱۰ دقیقه زمان “زندگی” بیت کوین است و چیزی که در این بین تغییر می‌کند، سخت‌تر شدن هشینگ است.

اگر تعداد بیشتری ماینر شروع به هش کردن کنند، مدت زمانی کمی بیشتر از ۱۰ دقیقه برای ساختن هر بلاک بیت کوین صرف می‌شود؛ به همین دلیل، سختی کار در دو هفته بعدی بیشتر می‌شود تا شبکه بتواند خود را سازگار کند. پس چیزی که در زمان سختی کار تغییر می‌کند، زمان‌بندی است.

زمان زندگی هر بلاک بیت کوین، به طور میانگین و نسبت به کل بلاک‌ها، همیشه ۱۰ دقیقه را هدف می‌گیرد. پس زمانی که تعداد ماینرها زیاد می‌شود، سختی کار نیز افزایش می‌یابد تا زمانی‌که دوباره شبکه بتواند خود را با ۱۰ دقیقه سازگار کند.

منبع
wikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا