متوسط استخراج

همه چیز درباره استخراج کاسپا؛ آیا ماینینگ KAS منطقی است؟

 چند ماهی است که ماینرها یک گزینه جدید برای استخراج پیش روی خود می‌بینند. رشد شدید قیمت KAS موجب شده تا تقاضا برای استخراج آن بالا رود. اما نحوه استخراج کاسپا (KAS) چگونه است؟ درآمد فعلی آن چقدر است؟ ماینینگ KAS منطقی است؟ می‌توان آن را با کامپیوتر و کارت گرافیک ماین کرد؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات با میهن بلاکچین همراه باشید.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

ارز دیجیتال KAS توانست در سال ۲۰۲۳ عملکرد درخشانی از خود ثبت کند و با رشد ۱۳۰۰٪ از حدود ۱ سنت به اوج ۱۳ سنتی رسید و در حال حاضر در رتبه بیست و هشتم جدول برتین رمزارزها از لحاظ ارزش کل بازار رسیده است. همین موضوع باعث شد تا سودآوری ماینینگ کاسپا افزایش یابد و ماینرهای آن مورد توجه قرار گیرند.


کاسپا یک بلاکچین لایه یک است که از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند و تایید تراکنش‌ها در آن با سرعت و مقیاس پذیری بالایی انجام می‌شود. این شبکه از مکانیسم اجماعی شبیه به شبکه بیت کوین موسوم به مکانیسم ناکاموتو استفاده می‌کند. در این روش هر بلاک در مدت ۱ ثانیه ساخته می‌شود و کاسپا برای این کار از پروتکل GhostDAG/PHANTOM استفاده می‌کند.

ماینینگ کاسپا با کامپیوتر و کارت گرافیک ممکن است؟

در شبکه کاسپا استخراج ارز KAS هم توسط دستگاه‌های ایسیک (ASIC) ممکن است و هم توسط قدرت پردازشی GPU کارت‌های گرافیکی کامپیوترهای خانگی. قبل از اینکه قیمت KAS به این اندازه رشد کند، هش‌ریت کلی شبکه بسیار پایین بود.

در آن زمان ماین با کارت‌های گرافیک خانگی توجیه اقتصادی داشت اما پس از هجوم ماینرهای ایسیک به شبکه، در حال حاضر استخراج کاسپا با کامپیوترهای خانگی توجیه اقتصادی ندارد. ممکن است این سوال برایتان به وجود بیاید که با افزایش هش‌ریت قیمت KAS نیز افزایش داشته است پس چرا اکنون استخراج با کارت گرافیک به صرفه نیست؟ در جواب این سوال باید گفت که توان پردازشی ماینرهای ASIC چند ده برابر کامپیوترهای خانگی است و زمانی که تعداد این دستگاه‌ها در شبکه زیاد می‌شود، عملا رقابت با آن‌ها توسط کامپیوترهای خانگی غیرممکن می‌شود و چیزی برای آن‌ها از بابت پاداش استخراج باقی نمی‌ماند.

برای مثال می‌توان به کارت گرافیک گران قیمت RTX4090 اشاره کرد که در حال حاضر روزانه سودآوری کمتر از ۱ دلار دارد.

بررسی دستگاه‌ ماینرهای کاسپا

ویژگی اصلی ماینرهای کاسپا مصرف برق پایین‌تر آن‌ها نسبت به ماینرهای مشابه شبکه‌های بیت کوین و دوج کوین/ لایت کوین است. پر قدرت‌ترین آن‌ها محصول شرکت بیت مین، ۳۵۰۰ وات توان مصرفی دارد و در مورد دستگاه‌های کوچک خانگی این میزان در حد مصرف یک لامپ صد وات است.

در حال حاضر دستگاه‌های استخراج زیر برای ماینینگ کاسپا روانه بازار شده است که به جز مورد اول، بقیه در بازار ایران به راحتی قابل خریداری است:

 • Bitmain Antminer KS3 با قدرت پردازشی ۹.۴ تراهش بر ثانیه و توان ۳۵۰۰ وات
 • Iceriver KS3 با قدرت پردازشی ۸ تراهش بر ثانیه و توان ۳۲۰۰ وات
 • Iceriver KS2 با قدرت پردازشی ۲ تراهش بر ثانیه و توان ۱۲۰۰ وات
 • Iceriver KS1 با قدرت پردازشی ۱ تراهش بر ثانیه و توان ۶۰۰ وات
 • Iceriver KS0 Pro با قدرت پردازشی ۰.۲ تراهش بر ثانیه و توان ۱۰۰ وات

بررسی میزان سودآوری استخراج کاسپا

خب پس از معرفی دستکاه‌ها به سراغ میزان سودآوری آن‌ها می‌رویم. مهم‌ترین شاخص برای این کار مدت زمان بازگشت سرمایه اولیه است. به عنوان مثال برای دستگاهی که ۱۰۰۰ دلار هزینه خرید آن کرده اید و روزانه ۱۰ دلار برای شما سودآوری دارد، ۱۰۰ روز زمان لازم است تا هزینه اولیه آن جبران شود. جدول زیر این پارامترها را بررسی کرده است.

مدت زمان بازگشت سرمایه اولیهقیمت دستگاه در ایرانسودآوری روزانه (تومان)سودآوری روزانه (دلار) توان مصرفی (وات)هش‌ریترمزارز (الگوریتم استخراج)نام دستگاه
۴۰۶ روز۶۵۰ میلیون تومان۱,۶۰۰,۰۰۰۳۳۱۲۰۰2TH/sکاسپا (KHeavyHash)IceRiver KS2
۴۳۳ روز۳۵۰ میلیون تومان۸۰۸,۰۰۰۱۶۶۰۰1TH/sکاسپا (KHeavyHash)IceRiver KS1
۳۳۱ روز۵۰ میلیون تومان۱۵۱,۰۰۰۳۱۰۰200GH/sکاسپا (KHeavyHash)IceRiver KS0 pro
میزان سودآوری و بازگشت دستگاه‌های استخراج کاسپا

برای مقایسه در جدول زیر ۲ مدل ماینر شبکه‌های بیت کوین و دوج کوین/ لایت کوین را نیز آورده‌ایم که بتوانید آن را با سودآوری ماینرهای کاسپا مقایسه کنید.

مدت زمان بازگشت سرمایه اولیهقیمت دستگاه در ایرانسودآوری روزانه (تومان)سودآوری روزانه (دلار) توان مصرفی (وات)هش‌ریترمزارز (الگوریتم استخراج)نام دستگاه
۲۱۰ روز۱۲۵ میلیون تومان۵۹۵,۰۰۰۱۱.۸۳۲۵۰۱۱۰TH/sبیت کوین (SHA-256)Bitmain Antminer S19 pro
۳۳۳ روز۳۲۰ میلیون تومان۹۶۰,۰۰۰۱۹۳۴۲۵۹.۵GH/sدوج کوین/لایت کوین (Scrypt)Bitmain Antminer L7 
میزان سودآوری و بازگشت استخراج ماینرهای بیت کوین و دوج کوین در حال حاضر

آیا استخراج کاسپا منطقی است؟

همان‌طور که از بخش قبل مشخص است، سودآوری استخراج کاسپا در حال حاضر در نزدیکی دوج کوین و لایت کوین و پس از بیت کوین قرار دارد. این نکته را باید مد نظر قرار داد که کمتر از ۴ ماه دیگر رویداد هاوینگ بیت کوین در پیش است و پاداش استخراج هر بلاک در شبکه نصف خواهد شد.

به صورت کلی چون ماینینگ یک ارز کاری مستمر است، بهتر است شبکه‌ای را انتخاب کنید که تغییرات قیمتی کوین آن دارای حمایت باشد. از این نظر شبکه بیت کوین بهترین گزینه است اما خب به دلیل رویداد هاوینگ شرایط سال‌های آینده غیرقابل پیش‌بینی است.

در مورد شبکه کاسپا به دلیل رشد نجومی قیمت آن، بیم آن می رود که در آینده با اصلاح قیمتی عمیق مواجه شود و خب استخراج آن دیگر به صرفه نباشد. بنابراین به سوال بالا اینطور می‌توان پاسخ داد که ماینینگ کاسپا در حال حاضر به صرفه است اما نمی‌توان به آینده آن مطمئن بود.

در حال حاضر شاخص‌های این شبکه برای استخراج مطابق شکل زیر است.

وضعیت فعلی شبکه کاسپا منبع: kaspa.org
وضعیت فعلی شبکه کاسپا منبع: kaspa.org

بهترین استخر برای استخراج ارز کاسپا

در حال حاضر استخرهای زیر خدمات ماینینگ کاسپا را ارائه می‌دهند:

 • ANTPOOL
 • F2POOL
 • KASPA-POOL
 • ViaBTC
 • Humpool
 • HIVEON
 • WOOLYPOOLY
 • HASHPOOL
 • KRYPTEX
 • ACC-POOL
 • HEROMINERS
 • P1POOL
 • 2 MINERS
 • OKMINER

در این بین f2pool با در اختیار داشتن ۳۷.۸PH/s مهم‌ترین استخر استخراج کاسپا است و پس از آن HumPool با ۱۷.۲PH/s و Kaspa Pool با ۸.۶PH/s قرار دارند. لازم به ذکر است که هش‌ریت کلی شبکه کاسپا در حال حاضر برابر ۹۴PH/s است.

به نظر می‌رسد f2pool همچنان بهترین گزینه کاربران برای استخراج KAS باشد.

بهترین کیف پول و صرافی برای ذخیره و فروش KAS

کاسپا کیف پول اختصاصی خود را با نام Kaspa wallet عرضه کرده است که بهترین گزینه برای نگهداری KASهای استخراج شده است. همچنین برای فروش KAS صرافی‌های کوکوین، گیت، مکسی، بای بیت و … این رمزارز را لیست کرده‌اند که با توجه به قانون احراز هویت اجباری کاربران بهتر است از صرافی MEXC برای نقد کردن دارایی خود استفاده کنند.

در مورد صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ استخر نقدینگی بزرگی برای KAS در حال حاضر موجود نیست پس پیشنهاد می‌شود برای خرید و فروش کاسپا از آن‌ها استفاده نکنید.

جمع‌بندی

با رشد نجومی قیمت KAS ماینینگ کاسپا مورد توجه قرار گرفته است و مصرفی نسبی پایین برق دستگاه‌های استخراج آن، این کار را جذاب تر نیز کرده است. کاسپا یک شبکه لایه ۱ با الگوریتم اجماع شبیه به شبکه بیت کوین است. در حال حاضر با متوسط زمان ۴۰۰ روز در ایران می‌توانید هزینه خرید تجهیزات استخراج آن را برگردانید. باید توجه داشت که به دلیل نوسانات بالای این ارز، امکان ریزش عمیق قیمت KAS در آینده وجود دارد که می‌تواند امتیازی منفی برای انتخاب ماینرهای کاسپا باشد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ
میزان سودآوری استخراج کاسپا (KAS) چقدر است؟

در حال حاضر با سرمایه حداقل ۵۰ میلیون تومان می‌توان یک دستگاه استخراج کاسپا تهیه کرد که درامد روزانه ۱۵۰ هزار تومان خواهد داشت و در حدود ۳۴۰ روز بعد هزینه خرید آن جبران خواهد شد.

آیا استخراج ارز دیجیتال کاسپا به صرفه است؟

در حال حاضر به دلیل میزان پایین مصرف برق ماینرهای کاسپا و دوره بازگشت سرمایه اولیه منطقی آن، ماینینگ KAS کاری به صرفه محسوب می‌شود اما به دلیل آینده نامشخص قیمت KAS ریسک این کار بالا خواهد بود.

ماینینگ کاسپا با کامپیوتر و کارت گرافیک ممکن است؟

بله امکان‌پذیر است اما باید توجه داشت که با هجوم ماینرهای ایسسیک به این شبکه، این کار دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

منبع
kaspa.org

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا