اخبار کوتاه

اطلاعیه صرافی‌های رمزارز در خصوص شبکه سولانا؛ چهارشنبه ۱۲ مرداد

در حالی که بازار رمزارز چند هفته‌ای است که دوباره جان گرفته خبر هک کیف پول‌های شبکه سولانا دوباره ترس را وارد فضای کریپتو کرده است. در چند ساعت اخیر خبرگزاری‌ها از یک اکسپلویت در شبکه سولانا خبر دادند که طی آن کاربران کیف پول‌های سولانا نظیر فانتوم، تراست ولت و Slope دارایی‌های خود را از دست داده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نودهای RPC شبکه سولانا تحت حملات DDoS قرار گرفته‌اند و از این رو به اجبار آفلاین شده‌اند. به نظر می‌رسد این اقدام برای کاهش سرعت هک رخ داده انجام شده باشد؛ بنابراین ممکن است اکسپلورر یا کیف پولی که از آن استفاده می‌کنید قادر به انجام فعالیت نباشد. صرافی‌ها هم دست به کار شده‌اند و برای حفاظت از دارایی کاربران امکان استفاده از شبکه سولانا را به حالت تعلیق درآورده‌اند؛ چرا که این حمله همچنان در جریان است و ادامه دارد.

در ادامه به اقدامات صرافی‌های رمزارز پس از اتفاقات سولانا می‌پردازیم. اگر در اطلاعیه‌های زیر، نام صرافی که از آن استفاده می‌کنید وجود ندارد، می‌توانید در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا در صورت به‌روزرسانی این پست، اطلاعیه‌های آن صرافی نیز پیگیری شود.

این مطلب با انتشار اعلامیه‌های جدید به‌روز رسانی می‌شود.

صرافی نوبیتکس

 • [به روز رسانی پنجشنبه ۱۳:۴۰] امکان برداشت دارایی‌ها روی شبکه سولانا مجددا فعال شد
 • با توجه به اخبار تکمیلی در مورد علت تخلیه و هک برخی از کیف پول‌ها که مربوط به آسیب‌پذیری یکی از کیف پول‌های شبکه سولانا به نام اسلوپ (slope) بوده است، امکان برداشت بر روی شبکه اصلی سولانا از دیشب برای کاربران محترم مجددا فراهم شده است. توصیه می شود در صورتی که قبلا با این کیف پول فعالیتی داشتید به هیچ وجه از آن در شبکه سولانا یا هر شبکه دیگر برای نگهداری دارایی استفاده نکنید.
 • امکان برداشت دارایی‌ها روی شبکه سولانا تا اطلاع ثانویه وجود ندارد.
 • صرافی نوبیتکس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به اخبار نشت اطلاعاتی و دسترسی‌های غیرمجاز به برخی از کیف پول‌های شبکه‌ سولانا، امکان برداشت رمزارزهایی که روی شبکه سولانا قرار دارند وجود ندارد. در این اطلاعیه از کاربران درخواست شده به نکات زیر توجه کنند:
  • احتمال اختلال در شبکه سولانا و همینطور تغییرات گسترده منجر به فورک در این شبکه وجود دارد.
  • با توجه به ساختار کیف پول‌های نوبیتکس و ذخیره سازی کاملا سرد، دارایی کاربران کاملا امن است و جای هیچ نگرانی نیست. واریز به نوبیتکس هم اکنون بدون مشکل در حال انجام است. برداشت روی این شبکه، تا زمان رفع مشکل یا ارائه اطلاعات بیشتر متوقف خواهد بود.
 • در حال حاضر توصیه اکید می‌شود دارایی‌های روی شبکه سولانای خود را روی کیف پول‌های نرم‌افزاری (به ویژه کیف پول‌هایی که در سامانه‌های مرتبط با دیفای دسترسی داده شده‌اند) نگه‌داری نکنید.
 • در حال حاضر گزارشی از نشت اطلاعاتی مرتبط با کیف پول‌های سخت افزاری وجود نداشته است؛ لذا این کیف پول‌ها می‌توانند یکی از انتخاب‌های امن برای نگهداری دارایی نزد خود کاربر تلقی شوند.
 • خاطر نشان می‌گردد مکانیسم نگهداری به شکل کاملا سرد که در نوبیتکس پیاده‌سازی و تضمین امنیت شده است، متفاوت از کیف ‌پول‌های سخت افزاری با استاندارد امنیتی بالاتر که در آن حتی امضاء تراکنش برخلاف کیف‌پول‌های سخت افزاری آفلاین است.

صرافی Gate.io

 • صرافی گیت واریز رمز ارز SOL را به حالت تعلیق درآورد.

صرافی گیت اعلام کرد با توجه به اکسپلویت گسترده‌ای که در شبکه سولانا اتفاق افتاده است واریز رمزارز سولانا (SOL) را به حالت تعلیق درآورده است.

صرافی کوکوین

صرافی کوکوین نیز ساعاتی قبل واریز بر بستر شبکه Solana را به حالت تعلیق درآورد. این محدودیت لحظاتی قبل برطرف شد.

صرافی بای بیت

 • صرافی بای بیت واریز و برداشت SOL را به حالت تعلیق درآورد.

صرافی بای بیت اعلام کرد به منظور بالابردن امنیت دارایی‌های کاربران، واریز و برداشت دارایی‌ها در بستر بلاکچین سولانا از جمله رمزارز SOL را به حالت تعلیق درآورده است.

با توجه به اکسپلویت اتفاق افتاده برای شبکه سولانا توصیه می‌کنیم دارایی‌های خود را در کیف‌پول‌های نرم‌افزاری نگه ندارید و آن‌ها را به کیف پول‌های سخت‌افزاری منتقل کنید.

 • ماجرای هک کیف پول‌های سولانا چیست؟

برخی کیف پول‌های سولانا مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت و هزاران کیف پول متصل به این شبکه دارایی‌های خود را از دست دادند. هنوز مشخص نیست چه باگی و در کجا وجود داشته که این اکسپلویت رخ داده است. در این زمینه گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد از جمله؛ حمله به زنجیره تامین (Supply chain attack) که در این مورد بیشترین احتمال را دارد.

 • آیا نگهداری رمزارزها در صرافی‌ها امن است؟

با توجه به اتفاقات پیش آمده برای کیف پول‌های سولانا، اولین توصیه این است که با استفاده از یک کیف پول سرد مانند ولت‌های سخت افزاری، عبارات بازیابی جدیدی تهیه کنید و دارایی‌ها را به کیف پول جدید منتقل کنید. راه دیگه‌ای که غالبا توسط صرافی‌ها پیشنهاد شده است انتقال دارایی و استفاده از کیف پول صرافی‌های متمرکز است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا