رمزارز در ایران

سایت‌های خرید و فروش رمزارز، بدون دریافت «ای نماد» درگاه پرداخت می‌گیرند

معاون مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام کرد کسب‌وکار‌های فعال در حوزه‌های مالی جدید از جمله رمزارزها، می‌توانند در صورت تایید بانک مرکزی (شاپرک) بدون دریافت ای نماد، درگاه پرداخت دریافت کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد جواد هادی، معاون تسهیل تجاری مرکز توسعه تجارت الکترونیک، اظهار داشت به علت عدم قانون‌گذاری در حوزه رمز ارز‌ها، به این نوع کسب و کار ای نماد داده نمی‌شود.

محمد جواد هادی گفت:

برای حوزه‌های مقررات‌گذاری نشده مانند رمز ارز‌ها سازوکاری را با همکاری بانک مرکزی و بخش خصوصی تحت عنوان «سایر حوزه‌های مالی» طراحی کرده‌ایم، که هنوز برای آن قانون‌گذاری صورت نگرفته است. اما از ارائه درگاه پرداخت به آن‌ها جلوگیری نمی‌کنیم، بلکه وضع موجود را حفظ و در این حوزه نقشی خنثی ایفا می‌کنیم.

معاون توسعه تجارت الکترنیکی تاکید کرد:

با نظر بانک مرکزی امکان دریافت درگاه پرداخت برای این نوع کسب‌وکارها وجود دارد. به این صورت که افراد در داخل سامانه ای نماد «سایر حوزه‌های مالی» را انتخاب می‌کنند و سازمان تجارت الکترونیک بعد از طی فرآیند و ثبت اطلاعات، اطلاعات آن‌ها را بدون گرفتن تعرفه از فرد درخواست‌کننده به بانک ارجاع می‌دهد. اگر بانک مرکزی تایید کند این افراد می‌توانند درگاه پرداخت بگیرند. در گذشته بانک مرکزی و شاپرک این اختیار را داشته‌اند.

بر اساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸ خرید و فروش رمزارز‌ها در کشور ممنوع است. یک روز پس از تصویب این مصوبه در هیئت دولت، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت شاپرک، به شرکت‌های پرداخت‌یاری ابلاغیه‌ای ارسال کرد که بر اساس آن، ارائه خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی شده که خدمات فروش رمزارز ارائه می‌دهند ممنوع اعلام شد. اما اکنون طبق گفته روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، کسب‌وکار‌های فعال در حوزه‌های مالی جدید می‌توانند، در صورت تایید بانک مرکزی (شاپرک) بدون دریافت ای نماد درگاه پرداخت دریافت کنند.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا