رمزارز در ایران

🔴ابلاغیه شاپرک: خدمات الکترونیکی خرید و فروش رمز ارز را قطع کنید

ابلاغیه جدیدی از شاپرک، شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت به شرکت های پرداخت یاری منتشر شده است که خبر از قطع درگاه های پرداختی صرافی های رمز ارز را می دهد. طبق این ابلاغیه هر گونه خدمات الکترونیکی مربوط به خرید و فروش رمز ارز قطع می شود.

شرکت‌های پرداخت یاری به شرکت‌هایی گفته می‌شود که پس از دریافت مجوز از بانک مرکزی ایران، با همکاری شرکت شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت) درگاه‌های پرداخت ایترنتی را راه‌اندازی می‌کنند. این شرکت‌ها وظیفه دارند سرویس‌های پرداخت را برای افراد و کسب‌وکارها فراهم آورند.

بر اساس قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های پرداخت یار می‌توانند سرویس‌های پرداختی و دارای ارزش افزوده را در فضای اینترنت که نیازی به ارائه فیزیکی کارت بانکی نمی‌باشد ارائه دهند.

در این نامه آمده است پس دریافت این نامه نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیکی به پذیرندگان پشتیبانی شده که کالا یا خدمات مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران و الزامات و قوانین بانک مرکزی ارائه می دهند (مانند و نه محدود به فروش رمز ارز، فروش VPN، سایت های شرط بندی و قمار و …) اقدام نمایند.

قطع درگاه پرداختی صرافی

رییس بانک مرکزی طی این گذشته اعلام کرد که در حال ایجاد مقررات برای صرافی های رمز ارز هستند. وی بیان کرد:

در حال آماده سازی مقررات آن هستیم و به زودی چند صرافی را مشخص خواهیم کرد تا کسانی که رمز ارز استخراج کرده‌اند بتوانند از این طریق ارز مورد نیاز برای واردات را تامین کنند.

با رشد قیمت بیت کوین و افزایش علاقه افراد زیادی به این حوزه، تبلیغات منفی زیادی در این خصوص منتشر شده است. اگرچه کلاهبرداری در این حوزه زیاد است اما با آگاهی رسانی و قانون گذاری درست می توان به راحتی مانع از چنین کلاهبرداری هایی شد.

فرصت های جدیدی که حورزه رمز ارزها و تکنولوژی بلاکچین ایجاد می کنند بسیار زیاد است و زمانی که اکثر کشورها در حال پذیرش این حوزه و مقبولیت آن هستند و در حال استفاده از مزایای آن هستند، هنوز وضعیت این حوزه و قوانین آن در کشورمان مشخص نیست. وضعیت قانون گذاری نیز به حدی کند پیش می رود که حتی می تواند باعث ورشکستگی بسیاری از کسب و کارها شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا