هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۱۷ تا ۲۴ فروردین)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

با اعلام تورم ایالات متحده، سطح نگرانی در بازار افزایش یافته است. تورم ایالات متحده با ۸.۵ درصد، به بیش‌ترین میزان در طی ۴۰ سال گذشته رسید. بازار نگران شدت واکنش فدرال رزرو در پی این وضعیت است. از سوی دیگر در درون شبکه، خریدهای بازیگران بزرگ (همچون بنیاد حافظ لونا) یکی از عوامل حفظ ثبات نسبی قیمت در طی هفته گذشته بوده است. در ادامه این مطلب با بررسی دقیق‌تر بازار رمزارزها طی هفته گذشته همراه شما هستیم.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۱۷ تا ۲۴ فروردین ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، سی‌ و سومین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. پس از شکست مقاومت ۴۵,۰۰۰ دلار توسط بیت کوین اکثر تحلیل‌گران انتظار رشد قیمتی بیت کوین تا حدود ۵۱,۰۰۰ دلار را داشتند؛ اما این هفته بیت کوین پس از نوسان در محدوده ۴۲ تا ۴۴ هزار دلار، نتوانست از این سطح به سمت بالا حرکت کند و سرانجام با شکست قیمت به سمت پایین، ریزشی تا سطح ۳۹,۰۰۰ دلار را متحمل شد.

بسیاری از تحلیل‌گران ریزش اخیر بیت کوین را در نتیجه اعلام نرخ تورم آمریکا می‌دانند. اعلام نرخ تورم در آمریکا باعث می‌شود تا کاربران به نقد کردن دارایی‌های دیجیتال خود و استفاده از آن برای جبران تاثیر افزایش قیمت‌‌ها بر زندگی خود استفاده کنند. همچنین بحران جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت نفت جهانی تاثیر گذاشته و باعث شده تا قیمت سوخت در ایالات متحده حدودا ۲۵ درصد افزایش یابد.  همچنین خروج سرمایه از صندوق‌های سرمایه گذاری به بیشترین میزان خود در سال ۲۰۲۲ رسیده که این موضوع را می‌توان به عنوان یکی دیگر از دلایل ریزش اخیر بیت کوین تلقی کرد.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

این هفته ارزش کل بازار رمز‌ارزها حدودا ۲۴۰ میلیارد دلار کاهش یافت، که نشان‌دهنده افت ۱۳ درصدی آن نسبت به هفته گذشته است. هم‌اکنون ارزش کل بازار کریپتو ۱.۸۴ تریلیون دلار است.

این هفته سلطه اتریوم بر بازار تغییرات چندانی نداشت و دامیننس آن در حال حاضر ۱۹.۶ درصد است. پس از کاهش قیمت بیت کوین، سایر رمزارزها نیز با کاهش چشم‌گیری روبرو شدند و دامیننس بیت کوین نیز در طول هفته گذشته حدودا ۰.۵ درصد کاهش داشت. در حال حاضر سلطه بیتکوین بر بازار رمزارزها ۴۰.۹ درصد است.

دامیننس بیت کوین

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار نهنگ های بیتکوین
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، تعداد کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است، این هفته و با کاهش قیمت بیت کوین افزایش یافته است، که این نشان‌دهنده خرید بیت کوین توسط نهنگ‌های بازار است. این هفته حدودا تعداد بیت کوین‌های کیف پول این نهنگ‌ها ۵۰,۰۰۰ واحد افزایش داشته است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرها در برابر تریدرها

معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار شمعی، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) هستیم. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های خرسی و گاوی از خود نشان داده است.

تحلیل نمودار: شاخص MVRV همچنان در محدوده‌ پایین‌تر از صفر قرار دارد، که نشان می‌دهد تریدرهای کوتاه مدت نسبت به هولدرها در سود بیشتری هستند.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۵ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: روند خروج بیت کوین از کیف پول ماینرها این هفته نیز ادامه داشته و به نظر می‌رسد ماینرها مشغول به نقد کردن بیت کوین‌های خود هستند. این هفته حدودا ۱۰۰۰ واحد بیت کوین از کیف پول ماینرها خارج و به صرافی‌ها انتقال داده شده است.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثی‌گذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۹۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: موجودی کیف پول صرافی‌ها نسبت به هفته گذشته تغییرات عمده‌ای نداشته است و پس از افزایش اندک ورود بیت کوین به صرافی‌ها در زمان ریزش بازار، تقریبا به سطح قبلی خود بازگشته است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در حال حاضر حدودا ۹۹۴ هزار آدرس فعال در شبکه بیت کوین وجود دارد. نکته قابل توجه‌ای که می‌توان با دقت به تعداد آدرس‌های فعال روزانه و قیمت بیت کوین به آن پی‌برد، کاهش محسوس تعداد آدرس‌های فعال در هنگام ریزش بازار است، که می‌تواند نشان‌دهنده عدم اقبال کاربران شبکه بیت کوین به استفاده از ولت‌های خود در هنگام ریزش‌ها باشد.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران در مواجه با اخبار و مسائل پیرامون بیت کوین است.

بررسی شاخص Inflation
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «تورم–Inflation» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: یکی از موضوعاتی که همواره تاثیر قابل توجه‌ای بر قیمت بیت کوین می‌گذارد، نرخ تورم در ایالات متحده آمریکا است. همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد این هفته نیز با اعلام میزان تورم در آمریکا بازار کریپتو تحت تاثیر قرار گرفت و به صورت یکدست مورد ریزش واقع شد. همانطور که در نمودار مشخص است، با افزایش جستجوی کلمه تورم، قیمت بیت کوین نیز ریزش داشته است.

بخش دوم – اتریوم

قیمت اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم پس از چندین کندل هفتگی سبز رنگ، بالاخره رنگ اصلاح را به خود دید. سطح ۳۰۰۰ دلار تاکنون در برابر افت قیمت مقاومت خوبی را نشان داده است و در ابتدای هفته (میلادی)، توانست در برابر سنتیمنت منفی سد محکمی باشد.

با توجه به کاهش برابری اتر در برابر دلار، میزان سرمایه قفل شده راهکارهای لایه دو کاهشی ۱۴ درصدی به خود دید. اما در نمودار اتری، میزان توکن‌های مستقر در این راهکارها کاهش خاصی نداشت. با توجه به سرمایه‌گذاری هنگفت صندوق‌ها در پروتکل‌های بریج و لایه دو، به نظر می‌رسد روند جذب سرمایه راهکارهای افزایش مقیاس‌پذیری ادامه داشته باشد. خبرهایی از انتشار قریب الوقوع توکن یکی از این راهکارها نیز به گوش می‌رسد.

در نمودار زیر می‌توانید هزینه متوسط انتقال اتر (ستون وسط) و دیگر توکن‌های ERC-20 (ستون راست) را در برخی از شبکه‌های لایه دو و شبکه اصلی اتریوم مشاهده کنید. در جدول این هفته هزینه تراکنش‌ها، شبکه متیس کمترین هزینه انتقال را بین دیگر راهکارها به خود اختصاص داد.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

میزان اتر قفل شده در قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ همچنان صعودی است. ۱۱.۳۵ میلیون عدد اتر تاکنون، برای محافظت از امنیت این شبکه قفل شده‌اند. با توجه به اینکه حتی پس از ادغام، به خاطر صف خروج تعریف شده برای خروج ولیدیتورها و فرصت حداقل شش ماهه انتقال اتر به لایه اجرا (Execution Layer)، در بخش عرضه شاهد کاهش فشار فروش هستیم (اترهای جدیدی که به اعتبارسنج‌ها خواهد رسید)، شاید بتوان پس از ادغام انتظار رشد قیمت اتر را داشت.

در جدول بالا، میزان هزینه تراکنش پرداختی کاربران در شبکه‌های لایه یک بزرگ را مشاهده می‌کنید. مطابق انتظار اتریوم با فاصله در صدر قرار دارد. نکته قابل توجه، حضور شبکه نیر در مقام یازدهم است. این شبکه که رشدی خیره‌کننده در طی شش ماه گذشته داشته است، اخیرا موفق به جذب ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه شد. همچنین حضور بازی پرطرفدار Defi Kingdoms به عنوان ساب‌نت آوالانچ، می‌تواند یکی از عوامل رشد فی این شبکه طی یک ماه اخیر تلقی شود.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک این هفته نیز تقریبا بدون تغییر بود. حجم معاملات با ۴ درصد رشد، به ۱۸ میلیارد دلار رسید. یونی‌ سواپ و کرو، بزرگترین بازیگران این بخش هستند.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس با شروع روند صعودی قیمت اتر، رشد کرد و همان‌طور که در تصویر با خط مشخص است، در طول سه هفته گذشته مدام افزایش داشته است. هرچند هنوز فاصله قابل‌توجهی با هزینه گس شبکه در زمان اوج قیمت اتر دارد.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: فلوی ورود و خروج اتر از صرافی‌ها همچنان به سمت کفه منفی سنگینی می‌کند. هر چند همانند هفته گذشته شاهد خروج گسترده اتر نبودیم، اما برآیند همچنان منفی است.
 • معرفی شاخص: در نمودار فوق خط مشکی نماینده قیمت اتر و خط زرد رنگ میانگین متحرک ساده هفت روزه تعداد تراکنش‌ها بین آدرس‌های EOA (آدرس‌هایی به غیر از قرارداد هوشمند) است.
 • تحلیل نمودار: هفته گذشته به واگرایی این دو متریک اشاره کردیم. این هفته با کاهش قیمت اتر، میزان تراکنش بین آدرس‌های EOA نیز کاهش را تجربه کرد. همچنین میانگین هزینه گس نیز دوباره کاهشی شد و فرصت خوبی برای ایجاد والت‌های پروکسی یا قطع ارتباط کیف پول‌های خود از قراردادهای نا‌امن در اختیار کاربران قرار داد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

 • معرفی شاخص: در نمودار بالا حجم تراکنش استیبل‌کوین‌های مهم بازار طی هفته گذشته را مشاهده می‌کنید. علی‌رغم وعده‌های کوان دو، هنوز شاهد ایجاد استخر 4 pool نبودیم. به نظر می‌رسد که جای دای برای این هفته نیز امن است. مکانیزم PSM استیبل کوین دای، امکان سواپ میلیون‌ها دلار دای را بدون اسلیچیج فراوان می‌دهد.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا