تحلیل آنچین

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (10 تا 16 فروردین)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

جنگ، سایه تهدید امنیت جهانی، بحران انرژی و غذایی، سیاست‌گذاری دولت‌ها له و علیه ارزهای دیجیتال همگی از عواملی بودند که بازار را تحت تاثیر قرار دادند. خریدهای بزرگ خریداران سازمانی همچون مایکرواستراتژی و بنیاد حافظ لونا (LFG) نیز ار محرک‌های پیشران بازار در روزهای اخیر بودند. در ادامه این مطلب با بررسی دقیق‌تر بازار رمزارزها طی هفته گذشته همراه شما هستیم.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۶ فروردین ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، سی‌ و دومین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

تغییرات قیمت بیت کوین

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. پس از آنکه بیت کوین توانست از سد محکم ۴۰,۰۰۰ دلار عبور کند، قیمت آن تا حدود ۴۸,۰۰۰ دلار افزایش یافت. بیت کوین در این سطح قیمتی با مقاومت ۵۰,۰۰۰ دلار روبرو است که گذشتن از این سطح می‌تواند فرایندی زمان‌بر باشد و ممکن است با رسیدن قیمت به این سطح دوباره با افزایش فروش و کاهش قیمت روبرو شویم. در طی هفته اخیر کوین در یک کانال بین قیمت حدود ۴۴,۰۰۰ دلار تا ۴۷,۵۰۰ دلار در نوسان بوده است و با هر بار رسیدن قیمت آن به این سطوح به آن‌ها واکنش نشان داده است.

این هفته و همزمان با صدور بیانیه‌ای توسط یکی از اعضای فدرال رزرو، مبنی بر اینکه بانک مرکزی می‌تواند با سرعت بیشتری به کاهش میزان ترازنامه مالی خود بپردازد، قیمت بیت کوین با کاهش حدودا ۳ درصدی روبرو شد. همچنین طبق گزارش سایت سنتیمیت در خصوص دوره‌های هاوینگ بیت کوین، تاکنون قیمت اولین رمزارز جهان با رسیدن به میانه چرخه هاوینگ، همواره با اصلاح قابل توجه‌ای روبرو بوده است؛ اما باید منتظر ماند و دید با توجه به استخراج ۱۹,۰۰۰,۰۰۰ واحد بیت کوین، این بار نیز قیمت بیت کوین کاهش خواهد یافت یا خیر.

نسبت ارزش شبکه به شاخص متکالف (NVM) از تقسیم ارزش بازار آدرس‌های فعال روزانه به دست می‌آید. از این شاخص برای سنجش ارزش‌گذاری استفاده می‌شود. اگر قیمت بالای این شاخص قرار بگیرد نشان‌دهنده این است که بیت کوین بیشتر از قیمت واقعی معامله می‌شود و اگر قیمت پایین‌تر از شاخص قرار بگیرد نشان‌دهنده ارزش‌گذاری کمتر نسبت به ارزش واقعی بیت کوین است.

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، قیمت بیت کوین پایین‌تر از شاخص متکالف است، که نشان می‌دهد در حال حاضر بیت کوین با قیمتی کمتر از ارزش واقعی آن معامله می‌شود.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

این هفته بازار رمز‌ارزها با افزایش ۱۵۰ میلیارد دلاری کار خود را آغاز کرد و هم‌اکنون ارزش کل بازار ۲.۰۸ تریلیون دلار است.

ارزش بازار ارزهای دیجیتال

این هفته سلطه اتریوم بر بازار تقریبا ثابت بود و دامیننس آن در حال حاضر ۱۹.۳ درصد است. پس از رشد قیمت بیت کوین، سایر رمزارزها نیز با رشد قیمتی مواجه شدند و دامیننس بیت کوین در طول هفته حدودا ۱ درصد کاهش داشت. در حال حاضر سلطه بیتکوین بر بازار رمزارزها ۴۱.۳ درصد است.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

رفتار نهنگ‌ها در بازار رمز‌ارزها یکی از فاکتورهای اصلی برای تشخیص روند قیمتی آن‌ها است. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین نشان می‌دهد. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، تعداد کیف پول‌های نهنگ‌های بازار بیت کوین این هفته کاهش یافته است. با رسیدن قیمت بیتکوین به نزدیک ۴۸,۰۰۰ دلار نهنگ‌ها دست به فروش زده‌اند و مقدار بیت کوین‌های والت‌های بزرگ کاهشی ۵۰,۰۰۰ واحدی داشته است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرها در برابر تریدرها
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار شمعی، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) هستیم. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های خرسی و گاوی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشهود است همچنان شاخص MVRV پایین‌تر از صفر است، که نشان می‌دهد تریدرهای کوتاه مدت نسبت به هولدرها در سود بیشتری هستند.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار ماینرها می‌تواند تاثیر بسازیی در روند قیمتی بیت کوین داشته باشد. به تصویر زیر توجه کنید:

کیف پول ماینرهای بیت کوین
 • معرفی شاخص: نمودار بالا میزان دارایی بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشهود است، ماینرها در حال انباشت بیت کوین بوده‌اند و با اصلاح قیمتی بیت کوین دست به‌فروش نزده‌اند. تعداد بیت کوین‌هایی که در اختیار ماینرها است با کاهش قیمت شیب زیادی داشته، که حاکی از نظر این بازیگران مهم برای نگهداری و فروش در قیمت‌های بالاتر بوده است. در هفته گذشته و با رسیدن قیمت بیت کوین به ۴۷,۰۰۰ دلار ماینرها بخشی از دارایی‌های خود را به فروش رسانده‌اند، که می‌تواند نشانگر جذابیت این حدود قیمت به منظور فروش برای ماینرها باشد.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، بررسی کیف پول این صرافی‌ها می‌تواند اطلاعات دقیقی را درباره نظر سرمایه‌گذاران به نگهداری یا فروش بیت کوین، به معامله‌گران بازار رمزارزها نشان دهد. در حال حاضر بیش از ۲.۳ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت کیف پول صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همچنان روند خروج پول از کیف پول صرافی‌ها ادامه دارد و با ریزش قیمت بیت کوین شیب آن افزایش می‌یابد. همچنین نرخ ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌ها نیز منفی است که نشانگر خروج بیت کوین از صرافی‌ها به کیف پول‌های شخصی است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد، که می‌تواند نشان‌دهده افزایش میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در طی هفته گذشته تقریبا تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین تغییرات زیادی را ثبت نکرده است. این شاخص نسبت به زمان اوج قیمت بیت کوین کاهش محسوسی داشته است، که می‌تواند نشانگر کاهش اقبال کاربران برای استفاده از این شبکه باشد.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

بررسی متریک‌های اجتماعی

معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «تراکنش‌های ناشناس رمزارزها-Privacy-Busting Crypto Rules» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.

تحلیل شاخص: این هفته پارلمان اروپا به قوانینی که تراکنش‌های ناشناس رمزارز‌ها را ممنوع می‌کند، رای مثبت داد. این خبر باعث شد قیمت بیت کوین حدودا ۲ درصد کاهش پیدا کند. در نمودار افزایش تعداد جستجوی کاربران درباره این موضوع می‌تواند نشانگر اهمیت حفظ حریم خصوصی تراکنش‌ها در بازار رمزارزها باشد.

بخش دوم – اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ اتریوم طی سه هفته گذشته، تنها هفت روز قرمز به خود دیده است. در ادامه شرایط این شبکه را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

با رشد دوباره و مقطعی هزینه گس شبکه اتریوم، توجه به راهکارهای لایه دو بیش از قبل شد. برنامه‌های تشویقی جذب نقدینگی برخی پروتکل‌های مستقر در این لایه‌ها و افزایش قیمت دلاری اتر مزید بر علت شد تا سرمایه قفل شده این راهکارها طی چند هفته اخیر رشد قابل توجهی داشته باشد. هم‌اکنون بیش از ۷ میلیارد دلار سرمایه به فرم توکن‌های متفاوت در این راهکارها موجود هستند.

در نمودار زیر می‌توانید هزینه متوسط انتقال اتر (ستون وسط) و دیگر توکن‌های ERC-20 (ستون راست) را در برخی از شبکه‌های لایه دو و شبکه اصلی اتریوم مشاهده کنید. هزینه انتقال راهکارهای خوش‌بین با افزایش تعداد تراکنش‌ها، کاهش می‌یابد.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

میزان اتر قفل شده در قرارداد استیکینگ اتریوم ۲ همچنان صعودی است. هفته گذشته، آرتور هایس، تحلیلگر مشهور حوزه بلاکچین، با مطرح کردن ایده اتر به عنوان اوراق قرضه (Bond)، پیش‌بینی کرد که قیمت اتر تا پایان سال میلادی به ۱۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. با نزدیک شدن به موعد ادغام و نوید افزایش سود استیکینگ به بیش از ده درصد، حجم بیشتری از اتر به شکل روزانه راهی قرارداد هوشمند استیکینگ می‌شود. هم‌اکنون بیش از ۱۱ میلیون اتر (بیش از ده درصد کل عرضه) از عرضه در گردش خارج شده است. بیش از ۷۰ هزار آدرس متمایز این کوین‌ها را واریز کرده‌اند. لیدو فایننس و راکت پول، از بازیگران مهم استیکینگ اتریوم هستند.

در نمودار بالا، میزان هزینه تراکنش پرداختی کاربران در شبکه‌های لایه یک بزرگ را مشاهده می‌کنید. مطابق انتظار اتریوم با فاصله در صدر قرار دارد. میزان فی پرداختی کاربران در شبکه اتریوم در قیاس با چند هفته گذشته، رشدی قابل ملاحظه داشت. عدد قابل توجه هلیوم در کنار سادگی نسبی ماین آن، می‌تواند مورد توجه ماینرها قرار گیرد.

نمودار فوق، میزان سرمایه قفل شده در شبکه‌های لایه یک را طی یک سال و نیم گذشته نشان می‌دهد. اتریوم (رنگ سبز) با اختلاف یکه‌تاز است اما نکته قابل توجه، از دست رفتن سهم شبکه بایننس اسمارت‌چین (رنگ آبی کم‌رنگ) و واگذار کردن رتبه دوم به شبکه ترا (رنگ قهوه‌ای) است. شبکه‌های سولانا، فانتوم، آوالانچ و تا حدی پالیگان، از دیگر برندگان سال گذشته بودند.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک این هفته چندان تغییری به خود ندید و با هفت درصد افزایش به ۱۷ میلیارد دلار رسید.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس با شروع روند صعودی قیمت اتر، رشد کرد و همان‌طور که در تصویر با خط مشخص است، در طول سه هفته گذشته مدام افزایش داشته است. هرچند هنوز فاصله قابل‌توجهی با هزینه گس شبکه در زمان اوج قیمت اتر دارد.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: اتر موجود در حساب صرافی‌ها به کمترین میزان تاریخی خود رسید. روند بلندمدت کاهش ذخایر اتر صرافی‌های متمرکز ادامه دارد و هم‌اکنون حدود ۱۲ درصد کل عرضه اتر، در حساب صرافی‌هاست؛ عددی تقریبا هم‌سنگ اتر قفل شده در استیکینگ.
 • معرفی شاخص: در نمودار فوق خط مشکی نماینده قیمت اتر و خط زرد رنگ میانگین متحرک ساده هفت روزه تعداد تراکنش‌ها بین آدرس‌های EOA (آدرس‌هایی به غیر از قرارداد هوشمند) است.
 • تحلیل نمودار: نکته جالب توجه این نمودار، واگرایی این دو طی چند هفته گذشته است. این دو به شکل تاریخی عموما هم‌نوا بوده‌اند. آخرین باری که این دو از خود واگرایی نشان دادند در تابستان سال گذشته و در جریان صعود قیمت اتریوم به مرز ۴۰۰۰ دلار بود.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

حجم مبادله استیبل کوین ها در هفته گذشته
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا حجم تراکنش استیبل‌کوین‌های مهم بازار طی هفته گذشته را مشاهده می‌کنید. در فاصله انتشار آخرین شماره تحلیل تاکنون، اتفاقات زیادی در حوزه رمزارزها رخ داد. توجه شما را به رقابت تنگاتنگ DAI و UST در نمودار بالا جلب می‌نمایم؛ این رقابت طی هفته گذشته وارد مرحله تازه‌ای شد. دو کوان (Do Kwon)، مدیر عامل شبکه ترا، اخیرا به چهره‌ای جنجالی در دنیای رمزارزها تبدیل شده است. او با سیاست‌های تهاجمی و فعالانه خود، به دنبال رشد و تثبیت جایگاه ترا به عنوان یکی از برترین شبکه‌های بلاکچینی است و تاکنون نیز موفق بوده است. پس از شارژ چند صد میلیون دلاری صندوق ذخیره پلتفرم انکر، که ویترین اکوسیستم ترا است، دو کوان خبر از خرید بیت کوین به عنوان بخشی از پشتوانه استیل کوین این شبکه – UST – داد. البته هنوز پروپوزال نحوه استفاده از بیت کوین‌های خریداری شده در جهت تثبیت برابری قیمت UST با دلار، به تصویب نرسیده است اما به نظر می‌رسد پیشنهاد پرطرفدار، پیشنهاد استفاده از بیت کوین تنها در شرایط بحرانی و برای کم کردن فشار بر روی لونا باشد.
 • اقدام جنجالی دیگر کوان، اعلان جنگ غیررسمی او به استیبل کوین دای بود. صرافی غیرمتمرکز کرو (Curve) به واسطه معادله به خصوص به کار رفته در ساختار AMMاش، مناسب تبادل دو توکن پایدار نسبت به یکدیگر است. از این رو جایگاه ویژه‌ای برای مبادله استیبل کوین‌ها دارد و در واقع بزرگترین بازار آنچین استیبل کوین‌هاست. حجم و نقدپذیری بالا، ویژگی بسیار حائز اهمیتی، به خصوص برای استیبل کوین‌های الگوریتمی و نیمه الگوریتمی است. از طرفی به واسطه نوع توکنومیکس پلتفرم کرو، برای پلتفرم‌های دیگر به صرفه است که به جای تشویق تامین‌کنندگان نقدینگی با توکن‌های خود، توکن کرو را خریداری کنند و با قفل کردن آن و رای دادن به استخر مدنظر خود، مشوق اقتصادی تامین‌کنندگان نقدینگی را با توکن کرو انجام دهند. این نبرد پروتکل‌های مختلف برای در اختیار گرفتن سهم عمده و اثرگذاری از توکن کرو و کانوکس (CVX) – که نقش بهینه‌ساز سود پلتفرم کرو است – اصطلاحا جنگ کرو نامیده می‌شود. یکی از استخرهای قدیمی و همیشه حاضر صرافی کرو، استخر 3Pool نام دارد که متشکل از سه توکن USDT، USDC و DAI است. حال دو کوان، ائتلافی جدید به همراه فرکس (FRAX) و ریدکتد کارتل (Redacted Cartel) – دائویی که یکی از بزرگترین دارندگان کرو است – تشکیل داده است و قرار است با اختصاص جوایز و پاداش به استخری جدید به نام 4Pool، نقش محوری استخر 3Pool را از بین ببرد. استخر 4Pool متشکل از USDT، َUSDC، UST و FRAX خواهد بود. بازنده بزرگ این نبرد، دای خواهد بود. حال باید دید میکر (Maker) اقدامی در جهت مقابله با اقدام خصمانه ترا خواهد کرد یا نه. ترا قصد دارد تا استیبل کوین خود را بدل به استیبل کوین اول دیفای در شبکه اتریوم کند. اقدامی که با توجه به مبدا آن – که شبکه ترا است – می‌تواند منجر به مشکلات امنیتی شود. در نمودار پایین، رشد قیمت FXS (معادل کوین لونا برای استیبل کوین فرکس) پس از اعلام این خبر را مشاهده می‌کنید.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا