هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۱ تا ۷ اردیبهشت)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۱ تا ۷ اردیبهشت ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، سی‌ و پنجمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. این هفته پس از آنکه بیت کوین موفق به عبور از سطح ۴۲,۵۰۰ دلار نشد، با ریزشی نسبتا شدید مواجه و قیمت آن تا محدوده ۳۷,۵۰۰ دلار سقوط کرد. اخباری مبنی بر ممنوعیت استخراج رمزارز‌های مبتنی بر گواه اثبات کار (POW) در قاره اروپا و ایالت نیویورک آمریکا منتشر شده است. این اخبار می‌تواند تاثیر مستقیمی بر ادامه فعالیت ماینرها در ایالات متحده آمریکا و اروپا داشته باشد. از این رو یکی از دلایل ریزش بیت کوین را می‌توان تاثیر این اخبار عنوان کرد.

همچنین با خریداری توییتر توسط ایلان ماسک، موج جدیدی از امیدواری در بازار رمزارزها به راه افتاد که توانست قیمت دوج کوین را حدودا ۲۷ درصد افزایش دهد و بیت کوین را به سطح ۴۱,۵۰۰ دلار برساند؛ ولی سطح قیمتی ۴۰,۰۰۰ دلار مقاومتی بسیار قوی برای بیت کوین محسوب می‌شود و تا زمانی که نتواند با یک کندل قوی از آن عبور کند، می‌توان انتظار ریزش‌های بیشتر را نیز در نظر گرفت. بسیاری از تحلیل‌گران سطح ۳۷,۰۰۰ دلار را به عنوان یکی از مهم‌ترین حمایت‌های بیت کوین در نظر می‌گیرند و معتقدند بیت کوین می‌تواند از این حدود قیمت، رشدی تا محدوده ۴۵,۰۰۰ دلار را داشته باشد.

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) یکی از اندیکاتورهاییست که میزان احساسات بازار را به خوبی نشان می‌دهد. در حال حاضر این عدد به ۲۱ رسیده است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بیت کوین در حالت ترس شدید قرار دارند. این موضوع باعث تشدید فروش بیت کوین توسط شده و می‌تواند قیمت آن را به سطوح پایینتر نیز برساند.

شاخص ترس و طمع

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

این هفته ارزش کل بازار رمز‌ارزها حدودا ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت. این افت ارزش کل بازار رمز‌ارزها را به محدوده ۱.۷۸ تریلیون دلار رساند. همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد شیب ریزش بازار به نسبت تند بوده که می‌توان نتیجه گرفت بسیاری از سرمایه‌ها از بازار کریپتو خارج شده‌اند.

مارکت کپ بازار کریپتو

این هفته سلطه اتریوم بر بازار نسبت به هفته گذشته تغییرات چندانی نداشت و دامیننس آن در حال حاضر ۱۹.۳ درصد است. با کاهش قیمت بیت کوین سایر رمزارزها با کاهش بیشتری مواجه می‌شوند و در نتیجه دامیننس بیت کوین افزایش می‌یابد. دامیننس بیت کوین حدودا ۰.۷ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است و در حال حاضر ۴۱.۴ درصد از سلطه بازار به بیت کوین اختصاص یافته است.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است را با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین با رنگ سبز نشان داده شده است. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، تعداد کیف پول نهنگ‌های بیت کوین این هفته در یک نوسان بین خریداران و فروشندگان بوده است. در ابتدای هفته تقریبا ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین توسط نهنگ‌ها خریداری شده است؛ اما با ریزش بیت کوین نهنگ‌ها نیز دست به فروش شده‌اند و موجودی کیف پول آنها کاهش یافته است. این هفته مجموعا ۷۰,۰۰۰ واحد بیت کوین توسط نهنگ‌ها خرید و فروش شده است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرهای بیت کوین در برابر تریدرها
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار سبز رنگ، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) نمایش داده شده است. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های نزولی و صعودی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: شاخص MVRV همچنان در محدوده‌ پایین‌تر از صفر قرار دارد، که نشان می‌دهد تریدرهای کوتاه مدت نسبت به هولدرها در سود بیشتری هستند؛ اما نمودار این شاخص در حال رنج شدن در یک محدوده است و همانطور که در نمودار پیداست عدد این شاخص در حال نزدیک شدن به صفر است. این موضوع نشان می‌دهد در این بازه قیمتی پرتفوی خریدارن کوتاه مدت نیز با ضرر همراه بوده است.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱۱.۸۶ میلیون واحد بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: با توجه به نمودار می‌توان دریافت که زمان اوج قیمتی بیت کوین، ماینرها به طور کلی در حال نگهداری بیت کوین‌های خود هستند و با کاهش قیمت انگیزه‌ای برای فروش بیت کوین در آنها وجود ندارد.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۹ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت کیف پول صرافی‌ها
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همچنان روند خروج بیت کوین از صرافی‌ها ادامه دارد و این هفته نیز ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین از کیف پول صرافی‌ها خارج شده است. به طور کلی می‌توان گفت میزان موجودی کیف پول صرافی‌ها به کمترین میزان خود در ۴ سال گذشته رسیده است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: در حال حاضر حدودا ۹۶۲ هزار آدرس فعال در شبکه بیت کوین وجود دارد. این هفته تعداد آدرس‌های فعال در شبکه بیت کوین تغییرات چندانی نسبت به هفته گذشته نداشته است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

شاخص Bitcoin Mining Council
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی عبارت «شورای استخراج بیت کوین–Bitcoin Mining Council» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: یکی از موضوعات قابل توجه این هفته، موضوع احتمال ممنوعیت استخراج بیت کوین در ایالت نیویورک آمریکا بود. شورای استخراج بیت کوین با هدف شفاف‌سازی نحوه مصرف انرژی بیت کوین تشکیل شده است. این شورا قصد دارد تا به نگرانی‌ها در رابطه با استخراج بیت کوین پایان دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید با احتمال ممنوعیت استخراج جستجو درباره این شورا به شدت افزایش یافته است.

بخش دوم – اتریوم

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ ماه آوریل برای اتر چندان خوش‌یمن نبود. هفته گذشته نیز این روند ادامه داشت و با شروع هفته، سطح ۳۰۰۰ دلار از دست رفت. هم‌اکنون اتر در محدوده ۲۸۰۰ دلار معامله می‌شود.

همان‌طور که در شماره گذشته به آن اشاره شد، راهکار خوش‌بین آپتیمیزم به شکل رسمی خبر از ایجاد توکن خود داد و میزان تخصیص و نحوه توزیع را اعلام کرد. در مجموع ۱۹ درصد از عرضه این توکن به ایردراپ تخصیص یافته است که پنج درصد مربوط به ایردراپ نخست است. برای اطلاع از میزان توکن‌های دریافتی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. به نظر می‌رسد باید رشد سرمایه قفل شده بیش از پیش این شبکه طی هفته‌ها و ماه‌های آینده باشیم.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

میزان اتر قفل شده در استیکینگ در آستانه ۱۲ میلیون (۱۱.۹ م) است. بیش از ۳.۵ میلیون عدد از این اترها، از طریق سرویس استیکینگ لیدو تامین و وثیقه‌گذاری شده است. در نمودار زیر بخش نارنجی مربوط به اترهای تامین شده از طریق لیدو و خطی که مشاهده می‌کنید نشان‌گر سهم این پروتکل است.

در نمودار بالا، نام سرویس‌ها در سمت راست مشاهده می‌کنید. همان‌طور که در عکس به خوبی روشن است، بیش از ۹۰ درصد اترهای استیک شده از طریق سرویس‌های استیکینگ، متعلق به لیدو است.

در نمودار بالا، کل هزینه‌های تراکنش پرداختی کاربران شبکه‌های مختلف را مشاهده می‌کنید. فی پرداختی کاربران اتریوم و BSC نسبت به مدت مشابه هفته گذشته رشد نشان می‌دهد که نمایان‌گر افزایش فعالیت کاربران طی هفته گذشته است.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک این هفته همچنان کاهشی بود و با ۷ درصد کاهش، به ۱۳ میلیارد دلار رسید.

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم (با متر gwei) با رنگ بنفش و قیمت اتر با رنگ سبز به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس در ماه اخیر کاهشی بوده است.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: روند خروج اتر از صرافی‌ها کمی آرام گرفت و میزان دارایی این گروه در حوالی ۱۲ درصد تثبیت شده است.
 • معرفی شاخص: در نمودار فوق خط مشکی نماینده قیمت اتر و خط زرد رنگ میانگین متحرک ساده هفت روزه تعداد تراکنش‌ها بین آدرس‌های EOA (آدرس‌هایی با مالکیت خارجی) است.
 • تحلیل نمودار: طی هفته گذشته، فعالیت کاربران (با کاربران و نه قراردادهای هوشمند) با شیبی ملایم افزایش یافته است. اما مجموع تراکنش‌ها (آدرس‌هایی با مالکیت خارجی، تراکنش‌‌های داخلی و غیره) طی مدت مشابه از خود کاهش نشان می‌دهد.
 • معرفی شاخص: در شکل بالا قیمت اتر را با خط تیره و شاخص سود و زیان تحقق نیافته را با خط رنگی مشاهده می‌کنید.
 • تحلیل شاخص: این شاخص هم‌اکنون در محدوده ۰.۴ قرار دارد که نشان می‌دهد پس از دوره‌ای مثبت از لحاظ روانی برای بازار، کم‌کم نشانه‌های اضطراب و تردید در میان کاربران ظاهر خواهد شد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در ماه گذشته به شرح زیر است:

 • معرفی شاخص: در نمودار بالا حجم تراکنش روزانه استیبل کوین‌ها را در نمودار سمت راست و تعداد فرستنده‌های فعال روزانه را در نمودار سمت چپ مشاهده می‌‌کنید. چیزی که به وضوح روشن است، نقش روز به روز در حال کاهش USDT (تتر) در رقابت سهمگین استیبل کوین‌هاست. این توکن در شکل با رنگ آبی پررنگ قابل مشاهده است.
 • در خبر دیگر مهم دنیای استیبل کوین‌ها، شبکه ترون و شخص جاستین سان، خبر از ایجاد استیبل کوینی الگوریتمی و جدید به نام USDD داد. این توکن مشابه با UST عمل خواهد کرد و کوین TRX، نقشی مشابه لونا برای آن ایفا خواهد کرد. با توجه به اینکه بخش قابل ملاحظه‌ای از USDT در شبکه ترون وجود دارد، این خبر و گذر این شبکه از میزبانی تتر را می‌توان ضربه سخت دیگری به این استیبل کوین دانست. بنا بر بیانیه جاستین سان،‌ این توکن در انتهای هفته آینده وارد بازار خواهد شد. همچنین دائوی ترون (TRON DAO) قصد دارد تا نرخ بهره این استیبل کوین را ۳۰٪ تعیین کند. به نظر می‌رسد پس از جنگ شبکه‌های لایه یک، وارد جنگ استیبل کوین‌ها شده‌ایم.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا