هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۵ تا ۱۱ خرداد)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

از امروز با آغاز دوره سخت‌گیری کمی (Quantitative Tightening) فدرال رزرو، شاهد تلاش برای کاهش پایه پولی است. فدرال رزرو سعی خواهد کرد تا با فروش اسناد قرضه به وسیله عملیات بازار آزاد، سیاست‌های پولی مدنظر خود را اعمال کند. این نخستین دوره سخت‌گیری کمی طی تاریخ ابداع ارزهای دیجیتال است و هیچ‌کس از نتیجه آن بر بازار ارزهای دیجیتال خبر ندارد. در آخرین دوره سخت‌گیری کمی، Fed تنها توانست این سیاست را ده ماه ادامه دهد. حال باید به انتظار تاثیر آن (که زمان نمایش تاثیر آن حداقل نیاز به منقضی شدن چند دوره‌ای تاریخ سررسید اسناد دارد) نشست. در ادامه این مطلب با بررسی بازار رمزارزها طی هفته گذشته همراه شما هستیم. با ما همراه باشید.

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین و اتریوم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به سه بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را بررسی خواهیم کرد. در انتها نیز به شکل جزیی به وضعیت استیبل‌کوین‌ها می‌پردازیم.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه «بازه زمانی» به فاصله زمانی ۵ خرداد تا ۱۱ خرداد ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، چهلمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

قیمت بیت کوین
منبع: tradingview.com

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. در هفته گذشته بیت کوین تا محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار اصلاح قیمت داشت؛ اما سرانجام با یک کندل قوی توانست خود را به محدوده ۳۲,۵۰۰ دلار برساند. در حال حاضر قیمت بیت کوین در محدوده ۳۱,۷۰۰ دلار است. ظاهرا سطح حمایتی ۳۰,۰۰۰ دلار برای بیت کوین، به یک سطح قابل اعتماد تبدیل شده است و هربار قیمت آن به زیر این سطح می‌رسد، سرمایه‌گذاران اقدام به خرید آن می‌کنند. بسیاری از کارشناسان و معامله‌گران معتقدند افزایش فعلی قیمت بیت کوین، به دلیل افزایش نگرانی‌های جهانی درباره افزایش قیمت‌های نفت و مواد غذایی و کمبود آنها در سطح جهانی است.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

افزایش قیمت بیت کوین باعث شد قیمت سایر رمزارزهای بازار نیز افزایش پیدا کنند و این امر منجر به افزایش ارزش کل بازار رمزارزها نسبت به هفته گذشته شده است. در حال حاضر ارزش کل مارکت کریپتو ۱.۳ تریلیون دلار است، که نسبت به هفته گذشته ۵۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

مارکت کپ بازار کریپتو
منبع: coinmarketcap.com

افزایش قیمت بیت کوین در یک هفته اخیر باعث شد تا سلطه بیت کوین بر بازار افزایش چشم‌گیری داشته باشد. دامیننس بیت کوین نسبت به هفته گذشته حدودا ۲ درصد افزایش یافته است و در حال حاضر ۴۶.۱ درصد از سلطه بازار در اختیار بیت کوین است؛ اما سلطه اتریوم این هفته نیز حدودا ۰.۷ درصد کاهش یافت و در حال حاضر حدودا ۱۸.۱ درصد از سلطه بازار در اختیار اتریوم است.

دامیننس بیت کوین
منبع: coinmarketcap.com

با توجه به نمودارهای زیر مشاهده می‌شود که از ابتدا تا انتهای ماه می، تعداد آدرس‌های با دارایی بیت کوین بین ۱۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ دلار ۴.۹۷٪ کاهش یافته است؛ تعداد آدرس‌های با دارایی بیت کوین بین ۱۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰٬۰۰۰ دلار ۷.۴۳٪ کاهش یافته است؛ و تعداد آدرس‌های با دارایی بیت کوین بین ۱۰۰٬۰۰۰ تا ۱۰۰۰٬۰۰۰ دلار ۱۴.۲۰٪ کاهش یافته است.

این روند نشان می‌دهد که طی ماه می میان خروج هولدرها از بیت کوین و میزان دارایی آن‌ها رابطه معکوس وجود داشته است و متعهد ترین هولدرها به بیت کوین، هولدرهای بسیار کوچک بوده‌اند.

تعداد آدرس‌ها در انتهای ماه می
توزیع تعداد آدرس‌ها در انتهای ماه می
توزیع تعداد آدرس‌ها در ابتدای ماه می

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین به صورت کندل استیک نشان داده شده است. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، نهنگ‌های بیت کوین این هفته نیز در حال فروش بیت کوین‌های خود بوده‌اند. هم‌زمان با فروش بیت کوین توسط نهنگ‌های بزرگ، نهنگ‌ها کوچک که دارایی آنها کمتر از یک میلیون دلار است، تمایلی به فروش نداشته و هم‌چنان اعتقاد به نگهداری بیت کوین‌های خود دارند. این هفته حدودا ۲۰,۰۰۰ واحد بیت کوین توسط نهنگ‌ها خرید و فروش شده است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

شاخص MVRV بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار کندل استیک، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) نمایش داده شده است. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های نزولی و صعودی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: این هفته شاخص MVRV نسبت به هفته گذشته باز هم کاهش یافت. این موضوع نشان‌دهنده این موضوع است که همچنان سرمایه‌گذران کوتاه مدت وضعیت بهتری نسبت به هولدرها دارند.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون واحد بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

 بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین
منبع: cryptoquant.com
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد. مقادیر مثبت در این نمودار نشان‌دهنده افزایش ذخایر بیت کوین ماینرها است.
 • تحلیل نمودار: ماینرها همچنان اعتقادی به فروش بیت کوین‌های خود ندارند. تعداد بیت کوین‌هایی که در اختیار ماینرها است نسبت به هفته گذشته تغییرات زیادی نداشته و همانطور که در نمودار مشخص است، در طی هفته گذشته ورودی بیت کوین به کیف پول ماینرها بیشتر از خروجی آن بوده است.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۹۴ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همانطور که نمودار مشخص است، روند ورود بیت کوین به صرافی‌ها نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است. در طول این هفته حدودا ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین از صرافی‌ها خارج شده است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است در ابتدای هفته و با ریزش قیمت بیت کوین تعداد آدرس‌های فعال در این شبکه به شدت کاهش یافته است و با افزایش قیمت مقطعی آن تعداد آدرس‌های فعال، مجددا فعالیت خود را در شبکه آغاز کرده‌اند.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

منبع: santiment
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی کلمه «بسته شدن کندل هفتگی بیت کوین-BTC Weekly Candle Close» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: در روز یکشنبه کندل هفتگی بیت کوین در محدوده زیر ۳۰,۰۰۰ دلار و با رنگ قرمز بسته شد؛ اما با اعلام برداشته شدن محدودیت‌هایی کرونایی در چین، قیمت بیت کوین حدودا ۵ درصد افزایش یافت. تحلیلگران امیدوارند که با افزایش قیمت فعلی بیت کوین کندل هفتگی، هفته پیش رو مثبت بسته شود و روند نزولی بیت کوین پایان پذیرد. در این نمودار میزان جستجو برای وضعیت کندل‌های هفتگی بیت کوین و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین مشخص است.

بخش دوم – اتریوم

نمودار قیمت ETH
نمودار قیمت ETH. منبع: Tradingview

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ با بازگشت نسبی بازارهای سهام و تضعیف شاخص دلار (که به شکل سنتی رابطه‌ای عکس با دارایی‌های ریسکی دارد)، شاهد حمایت از قیمت در مرز ۱۷۰۰ دلار بودیم. با این وجود، حمایت‌های شکسته شده قبلی هم‌اکنون بدل به مقاومت شده‌اند و باید دید اتر می‌تواند به محدود ۲۲۰۰ دلار بازگردد یا نه.

شاخص دلار (DXY) با نمودار شمعی در کنار قیمت بیت کوین (خط زرد رنگ). منبع: cointelegraph

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌کنید، با شروع تضعیف شاخص دلار، سرمایه به سمت دارایی‌های پر ریسک (همچون ارزهای دیجیتال) روانه شده و شروع موج صعودی را شاهد هستیم.

بالاخره در شب گذشته شاهد راه‌اندازی توکن شبکه آپتیمیزم (OP) بودیم؛ این شبکه نیز به جمع راهکارهایی همچون متیس (METIS)، بوبا (BOBA)، لوپرینگ (LRC) و ایمیوتبل ایکس (IMX) پیوست که توکن اختصاصی خود را ایجاد کرده‌اند. در این لانچ پرحاشیه، بنا بود که بیش از ۲۰۰ میلیون توکن OP توزیع شود. مشکلاتی در قرارداد توزیع‌کننده، رابط کاربری به وجود آمد که سبب شروع زودهنگام فرایند توزیع شد. این امر سبب شد که فشار پیش‌بینی نشده‌ای بر RPC عمومی شبکه وارد شود که موجب شد این شبکه عملا برای بسیاری از کاربران غیرقابل دسترس به نظر برسد. حال بیایید نگاهی به ایردراپ OP بیاندازیم:

میزان توکن‌های OP دریافت شده توسط کاربران در گذر زمان (به وقت UTC). منبع:‌ Dune
میزان توکن‌های OP دریافت شده توسط کاربران در گذر زمان (به وقت UTC). منبع:‌ Dune

تا زمان نگارش این مطلب، ۵۵ درصد از توکن‌های اختصاص یافته (۱۱۸ میلیون از ۲۱۴ میلیون) توسط کاربران دریافت شده است. از میان ۲۴۸ هزار آدرس مشمول، ۱۰۰ هزار آدرس تاکنون موجودی خود را دریافت کرده‌اند.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

میزان اتریوم قفل شده و سهم لیدو (رنگ نارنجی) – درصد سهم بازار لیدو (خط). منبع: dune

میزان اتر قفل شده در استیکینگ هم‌اکنون ۱۲.۷ م عدد است؛ سهم لیدو فایننس از این میزان ۳۲ درصد است. در بین توکن‌های رپ شده که رسید واریز اتر به استخرها (و نسخه لیکویید استیک اتر) است، تنها rETH (اتر استیک شده در راکت پول) نسبت به اتر با پریمیوم قیمتی (حدود ۲.۳ درصد) معامله می‌شود. وضعیت قیمت توکن stETH نسبت به دو هفته گذشته بسیار بهتر شد و هم ‌اکنون زوج آن با اتر با قیمت ۰.۹۸ معامله می‌شود.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات دکس‌ها. منبع:‌ dune
حجم معاملات دکس‌ها. منبع:‌ dune

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک این هفته تقریبا بدون تغییر بود. مجموعا ۱۴ میلیارد دلار از توکن‌های مختلف طی هفته گذشته در دکس‌ها معامله شد.

میانگین هزینه تراکنش
منبع:‌ santiment

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. میانگین هزینه گس طی هفته گذشته به شکلی آرام افزایش داشت و هم‌اکنون حدود ۴۴ جی‌وی است.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

موجودی صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (با رنگ سبز) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ نخودی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: کفه ورودی نرخ خالص ورود و خروج به صرافی ها همچنان سنگین‌تر است و قیمت آخرین جابجایی عموم اترهای خرید و فروش شده در محدوده ۱۹۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار قرار دارد. وضعیت فعلی عزمی جدی مبنی بر انباشت نشان نمی‌دهد.
منبع:‌ santiment
 • معرفی شاخص: نمودار نمایانگر قیمت اتر (رنگ سبز) و موجودی ۵۰ آدرس بزرگ غیر صرافی (رنگ صورتی) است.
 • تحلیل شاخص: همان‌طور که از نمودار پیداست، در طی یک ماه اخیر و از ابتدای ماه می، موجودی این آدرس‌ها کاهش قابل ملاحظه‌ای (بیش از ۷۵۰ هزار عدد) داشته است. همزمانی آن با سقوط بازار و عدم افزایش موجودی، نشان از ابهام نهنگ‌ها از آینده کوتاه مدت دارد.

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

سهم استیبل کوین‌ها در شبکه اتریوم
منبع: Dune
 • معرفی شاخص: در نمودار بالا سهم استیبل کوین‌های مختلف در شبکه اتریوم را مشاهده می‌کنید. طی یک ماه گذشته، USDC موفق به افزایش ۴ درصدی سهم خود در مبادلات این شبکه شد و از سهم رقبای خود همچون USDT، دای و BUSD کاست.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا