هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۲۹ اردیبهشت تا ۴ خرداد)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها

برای تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم و به طور کلی تحلیل روند کلی بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. ما معتقدیم با بررسی مداوم اطلاعات آن‌چین یا درون زنجیره‌ای می‌توان وقایع و اتفاقات این بازار را عمیق‌تر و دقیق‌تر ارزیابی و تحلیل کرد. در همین راستا میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است. در این تحلیل‌های متریک‌های آنچین بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.

توجه به نکات زیر به مطالعه بهتر این مقاله کمک خواهد کرد:

 • این گزارش به دو بخش کلی تقسیم‌ شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه می‌کنیم و همینطور اطلاعات مهم پیرامون بیت کوین را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم، در خصوص شبکه اتریوم و در نهایت در خصوص استیبل کوین‌ها صحبت خواهیم کرد.
 • برای جلوگیری مداوم از بیان تاریخ‌ها، در این مقاله کلمه “بازه زمانی” به فاصله زمانی ۲۹ اردیبهشت تا ۴ خرداد ماه اشاره دارد.
 • این نسخه، سی‌ و نهمین گزارش از سری تحلیل‌های هفتگی آنچین میهن بلاکچین است. برای مطالعه گزارش پیشین، به مقاله زیر مراجعه کنید.

بخش اول – بیت کوین

چارت قیمت بیت کوین
منبع: www.tradingview.com

تصویر بالا قیمت بیت کوین را در تایم‌فریم روزانه نشان می‌دهد. در هفته گذشته بیت کوین چندین بار از سطح حمایتی ۳۰,۰۰۰ دلار فاصله گرفت و قیمت آن تا محدوده ۲۸,۶۰۰ دلار نیز کاهش یافت. سطح قیمتی ۳۰,۰۰۰ دلار در حال حاضر به عنوان یکی از مهم‌ترین سطوح حمایتی برای بیت کوین به حساب می‌آید. همانطور که در نمودار نیز مشخص است، در طول هفته گذشته قیمت بیت کوین در یک کانال بین ۲۸,۰۰۰ دلار تا ۳۰,۶۰۰ دلار در نوسان بوده و همچنان پیش‌بینی روند آن در آینده بستگی به حرکت آن از این محدوده دارد.

یکی از دلایل عمده عدم رشد قیمت بیت کوین، سردرگمی خریداران و نظاره‌گر بودن آنها است. همچنین شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) همچنان در سطوح زیر ۲۰ بوده، که نشان‌دهنده ایجاد حالت ترس شدید در بین سرمایه‌گذاران است. با کاهش قدرت شاخص دلار (DXY) و همبستگی منفی آن با بیت کوین می‌توان انتظار داشت در صورت کاهش بیشتر این شاخص، قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند.

در ادامه به بررسی برخی از داده‌های آنچین در یک هفته اخیر می‌پردازیم:

کاهش فشار فروش بیت کوین باعث شد ارزش کل بازار رمزارزها تغییرات چندانی نسبت به هفته گذشته نداشته باشد. در حال حاضر ارزش کل مارکت کریپتو ۱.۲۵ تریلیون دلار است.

ارزش کل بازار کریپتو
منبع: coinmarketcap.com

ثبات نسبی قیمت بیت کوین در طول یک هفته اخیر باعث شد تا روند ریزشی آلت کوین‌ها کند شود. به همین دلیل سلطه بیت کوین این هفته تغییرات چندانی نداشت و در حال حاضر سلطه بیت کوین بر بازار رمزارزها حدودا ۴۴.۷ درصد است؛ اما سلطه اتریوم این هفته نیز حدودا ۰.۳ درصد کاهش یافت و در حال حاضر حدودا ۱۸.۸ درصد از سلطه بازار در اختیار اتریوم است.

منبع: coinmarketcap.com

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

نهنگ‌ها یکی از اصلی‌ترین بازیگران در بازار رمزارزها محسوب می‌شوند و تحرکات آنها در بازار می‌تواند تصویر دقیقی از اتفاقات آینده را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار دهد. از این رو ابتدا به سراغ نهنگ‌های بیت کوین می‌رویم و رفتار آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا نمودار رفتار کیف پول‌هایی که موجودی آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین است با نمودار بنفش در کنار نمودار قیمت بیت کوین با رنگ سبز نشان داده شده است. همچنین هیستوگرامی به شکل عمودی در گوشه تصویر مشاهده می‌‌کنید که نشان‌دهنده حجم و قیمت خرید کوین‌های فروخته شده طی هفته گذشته است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار قابل مشاهده است، این هفته نیز نهنگ‌ها در حال فروش بیت کوین‌های خود بوده‌اند. شیب فروش بیت کوین توسط نهنگ‌ها این هفته کاهش داشته و حدودا ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین توسط آنها خرید و فروش شده است.

بررسی رفتار هولدرها در برابر تریدرها

رفتار هولدرها در برابر تریدرها
منبع: santiment
 • معرفی نمودار: در تصویر بالا، قیمت بیت کوین با نمودار سبز رنگ، در کنار تفاوت سود محقق شده هولدرهای بلند مدت (یک ساله) و کوتاه مدت (۶۰ روزه) نمایش داده شده است. شاخص MVRV Long/Short توانایی نسبتا قابل قبولی در تشخیص سقف و کف سیکل‌های نزولی و صعودی از خود نشان داده است.
 • تحلیل نمودار: همانطور که در نمودار مشخص است، درصد MVRV این هفته کاهش یافته است که نشان‌دهنده این است که همچنان اوضاع برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت بهتر از کسانی است که در یک سال گذشته بیت کوین خریداری کرده‌اند. به طور کلی با بررسی دوره‌های مختلف، در دوره‌هایی که شاخص MVRV به کمتر از یک رسیده، فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین ایجاد شده است.

بررسی وضعیت ماینرهای بیت کوین

بیش از ۱.۸۶ میلیون واحد بیت کوین در کیف پول ماینرهای شبکه بیت کوین ذخیره شده‌ است. در نتیجه بررسی رفتار این بازیگران نیز در روند قیمتی بیت کوین موثر است. به تصویر زیر توجه کنید:

وضعیت ماینرهای بیت کوین
منبع: cryptoquant.com
 • معرفی شاخص: نمودار بالا شاخص ورودی/خروجی خالص بیت کوین کیف پول ماینرها را در کنار قیمت بیت کوین با نمودار مشکی نشان می‌دهد. مقادیر مثبت در این نمودار نشان‌دهنده افزایش ذخایر بیت کوین ماینرها است.
 • تحلیل نمودار: با وجود زیان‌ده بودن فرایند ماینینگ برای ماینرها، همچنان آنها بیت کوین‌های خود را به فروش نمی‌رسانند. همانطور که در نمودار مشخص است فروش بیت کوین توسط ماینرها تفاوت زیادی نسبت به هفته گذشته نداشته است.

بررسی وضعیت کیف پول صرافی‌ها

با توجه به حجم مبادلات در صرافی‌های متمرکز، آن‌ها به عنوان یکی از مراجع تعیین قیمت بیت کوین و یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن به شمار می‌روند. در حال حاضر حدودا ۱.۹۵ میلیون بیت کوین در کیف پول صرافی‌ها ذخیره شده است. به تصویر زیر توجه کنید:

 وضعیت کیف پول صرافی‌ها
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: در تصویر بالا، نمودار بنفش رنگ نرخ خالص ورود و خروج بیت کوین به صرافی‌های متمرکز رمزارزها را در کنار موجودی آن‌ها و قیمت بیت کوین نشان می‌دهد.
 • تحلیل شاخص: همانطور که نمودار مشخص است، روند ورود بیت کوین به صرافی‌ها نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. در طول این هفته حدودا ۹,۰۰۰ واحد بیت کوین به صرافی‌ها وارد شده است.

بررسی احساسات بازار

در این بخش به سراغ وضعیت میزان استفاده از شبکه بیت کوین می‌رویم:

شاخص active addresses

شاخص active addresses
منبع: santiment
 • معرفی شاخص: شاخص آدرس‌‌های فعال شبکه نشان‌دهنده میزان استفاده کاربران از شبکه است. در سیکل‌های صعودی تعداد آدرس‌های فعال به شدت افزایش می‌یابد که می‌تواند نمودی از پویایی و میزان استفاده افراد از شبکه بیت کوین باشد. در تصویر بالا، میانگین متحرک هفت روزه این شاخص با رنگ صورتی در کنار قیمت بیت کوین با رنگ سبز و آدرس‌های فعال روزانه به صورت ستونی با رنگ زرد نمایش داده شده است.
 • تحلیل نمودار: پس از افزایش مقطعی تعداد کاربران فعال شبکه بیت کوین، این روند متوقف شد و در روز یکشنبه شاهد کاهش شدید کاربران فعال در شبکه بیت کوین بودیم. نمودار میانگین هفت روزه تعداد کاربران فعال در شبکه بیت کوین نیز کاهشی شده است.

ابزار بررسی متریک‌های اجتماعی

هرچند این شاخص را نمی‌توان در دسته متریک‌های آنچین قرار داد با این حال ابزار خوبی برای بررسی رفتار و احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین است.

منبع: santiment
 • معرفی شاخص: این شاخص وضعیت حجم فعالیت اجتماعی کلمه «پیتزا دی-Pizza Day» (رنگ آبی) و سلطه آن در قیاس با باقی ارزهای دیجیتال (رنگ زرد) را در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. همچنین قیمت بیت کوین با رنگ سبز رسم شده است.
 • تحلیل شاخص: پیتزا دی یکی از وقایعی است که در تاریخ کریپتو همیشه ماندگار خواهد بود. در این روز اولین خرید در دنیای واقعی توسط بیت کوین اتفاق افتاد و کاربری با پرداخت ۱۰,۰۰۰ واحد بیت کوین، دو عدد پیتزا خریداری کرد. همانطور که در نمودار مشخص است میزان جستجوها درباره پیتزا دی با فرا رسیدن تاریخ آن (۲ خرداد) به شدت افزایش داشته است.

بخش دوم – اتریوم

قیمت اتر
کندل روزانه قیمت اتریوم. منبع: tradingview

چارت بالا نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه را نشان می‌دهد؛ بازار در مقابل FUD فراوان تاکنون مقاومت خوبی از خود نشان داده است. فعلا قیمت اتریوم در رنج باریکی به حرکت خود ادامه می‌دهد.

در دنیای لایه دوها، همه‌چیز آماده موج بعدی رشد است؛ علاوه بر انتشار قریب الوقوع دو توکن آپتیمیزم و آربیتروم، شبکه‌های مبتنی بر ZKP نیز در حال رشدند و به زودی از آن‌ها بسیار بیشتر خواهیم شنید.

وضعیت رهکارهای لایه دو
نمودار TVL لایه‌ دوهای اتریوم. منبع:l2beat

روند هزینه امنیت پروتکل‌ها (مجموع فی پرداختی کاربران به ماینرها/ولیدیتورها) طی یک سال گذشته کاهشی بوده است.

درآمد شبکه‌ها. منبع:tokenterminal
درآمد شبکه‌ها. منبع:tokenterminal

به صورت خاص، شبکه فانتوم یکی از بیشترین‌ کاهش‌ها را تجربه کرد. با انجام بروزرسانی فنی، بهینه‌سازی‌های فراوانی در گس مصرفی این شبکه به وجود آمد که اثر آن به خوبی در وضعیت این هفته این شبکه مشهود بود؛ میزان درآمد اعتبارسنج‌های این شبکه طی هفته گذشته نسبت به مدت زمان پیشین ۸۶ درصد کاهش داشت.

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲

وضعیت استیکینگ اتریوم ۲. منبع: nansen

استیکینگ اتریوم ۲ همچنان روندی صعودی دارد و لیدو بزرگترین آدرس دیپازیت کننده در قرارداد هوشمند آن است. خبر حمله re-org هفت بلوکی در بیکن چین که امروز منتشر شد، کمی نگرانی‌ها را در خصوص ادغام به موقع و ایمن بالا برده است. برخی لزوم وجود Proposer Boost در فرایند اجماع را درک نمی‌کنند. به زودی در میهن بلاکچین، تحلیلی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

سهم لیدو از کل اتریوم‌های استیک شده به شکل خط در نمودار مشخص است.

بررسی حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز

حجم معاملات دکس‌ها. منبع:Dune
حجم معاملات دکس‌ها. منبع:Dune

در نمودار بالا حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز (نمودار میله‌ای) را مشاهده می‌کنید. در سمت راست اسامی صرافی‌ها را به تفکیک می‌بینید. حجم معاملات صرافی‌های مطرح لایه یک طی این دو هفته افزایش داشت. حجم معاملات دکس‌ها کاهشی قابل انتظار داشت و به بیش از نصف تقلیل یافت. حجم هفته گذشته تنها ۱۱ میلیارد دلار بود.

وضعیت گس

وضعیت گس
منبع: Santiment

معرفی شاخص: در نمودار فوق، میانگین هزینه تراکنش شبکه اتریوم با رنگ بنفش و قیمت اتر با نمودار شمعی به نمایش در آمده است.

تحلیل شاخص: میزان هزینه گس در شبکه اتریوم همواره یکی از نشانه‌های تشخیص سقف قیمتی اتر بوده است. هفته گذشته اما شبکه بسیار آرام بود؛ عدم وجود رویدادی که نبرد برای گس بطلبد (همچون مینت مجموعه‌ای پرطرفدار و غیره) و آرام بودن نسبی قسمت‌های مختلف بازار، در این امر بی‌تاثیر نبود.

صرافی‌ها

در این بخش وضعیت ورود و خروج اتر به کیف پول اتریوم صرافی‌ها را بررسی می‌کنیم. به تصویر زیر توجه کنید:

برآیند ورود و خروج به صرافی
 • معرفی شاخص: نمودار بالا قیمت اتر (نمودار شمعی) را در کنار نرخ ورود و خروج اتر به صرافی‌ها (با رنگ آبی) و موجودی صرافی‌ها (به رنگ صورتی) نشان می‌دهد.
 • تحلیل نمودار: با شروع ماه می میلادی،‌ روند بلند مدت کاهش ذخایر صرافی‌ها شکست و مدام به ذخایر آن‌ها افزوده شده است. روند افزایشی ذخایر صرافی‌های متمرکز به خوبی از نمودار عیان است.
فاندینگ ریت اتریوم. منبع: cryptoquant
فاندینگ ریت اتریوم. منبع: cryptoquant
 • معرفی شاخص: در نمودار فوق خط مشکی نماینده قیمت اتر و میله‌های قرمز و سبز نشان‌دهنده فاندینگ ریت تجمعی صرافی‌های متمرکزند.
 • تحلیل نمودار: فاندینگ ریت و اپن اینترست هر دو نسبت به قبل کاهش قابل توجهی داشته‌اند که نشان‌دهنده وضعیت خنثی در بازار است. اجماعی در ذهن سرمایه‌گذاران برای صعود یا نزول قیمت شکل نگرفته است. حداقل می‌توان مطمئن بود که خطر شورت/لانگ اسکوئیز اندک است.
OI اتریوم. منبع:‌Cryptoquant
OI اتریوم. منبع:‌Cryptoquant

بخش سوم – استیبل کوین‌ها

وضعیت استیبل کوین‌ها در هفته گذشته به شرح زیر است:

حجم مبادلات استیبل کوین‌ها طی هفت روز گذشته.
حجم مبادلات استیبل کوین‌ها طی هفت روز گذشته.
 • معرفی شاخص: پس از ماجرای UST و کاهش اعتماد به تتر (USDT)، استیبل کوین سیرکل (USDC) توانست که خود را به عنوان مطمئن‌ترین استیبل کوین تماما پشتیبانی شده با ارز فیات در ذهن بازار جا بیاندازد. از سوی دیگر تتر در آخرین گزارش شفافیت مالی حسابرسی شده خود، خبر از کاهش بیست درصدی سهم اوراق تجاری در ذخایر پشتوانه خود داد. سهم اسناد خزانه کوتاه مدت (کوتاه‌تر از ۱۲۰ روز) و پول نقد در سبد ذخایر تتر رشد داشته است که خبر خوبی برای نقدپذیری آن می‌تواند تلقی شود. مجموع دارایی‌های تتر ۸۲.۴۲ میلیارد دلار است.
وضعیت دارایی‌های تتر
وضعیت دارایی‌های تتر

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا