هفته نامه

تحلیل اختصاصی بازار با استفاده از دیتای آن‌چین (۴ تا ۱۱ شهریور)

سلام به علاقه‌مندان تحلیل آن‌چین بازار رمز ارزها؛

به منظور تحلیل قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم در بازار رمز ارزها ابزارهای متنوعی وجود دارد. میهن بلاکچین قصد دارد تا با تمرکز بر اطلاعات و دیتای درون شبکه یا On-Chain، گزارشی از عملکرد بازار را به صورت هفتگی منتشر کند. هدف این گزارش‌های هفتگی، تحلیل رفتار سرمایه‌گذران، احساسات معامله‌گران و تغییرات صورت گرفته در شبکه بیت کوین و اتریوم است.

سلب مسئولیت

گزارش پیش رو، تحلیل اختصاصی میهن بلاکچین بر اساس دیتاهای آن‌چین (روی زنجیره) در هفته گذشته است. اطلاعات و تحلیل‌های این مقاله به هیچ عنوان نباید به عنوان توصیه‌ای برای خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. فراموش نکنید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری، خودتان به طور کامل بازار را تحلیل و بررسی کنید.
  • پ.ن ۱: این گزارش به دو بخش کلی تقسیم‌بندی شده است؛ در بخش اول اطلاعات کلی از بازار در هفته گذشته را ارائه خواهیم داد و همینطور به سراغ بیت کوین می‌رویم و اطلاعات مهم پیرامون این رمز ارز را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در بخش دوم این گزارش نیز وضعیت شبکه اتریوم را نشان می‌دهیم.
  • پ.ن ۲: در این مقاله کلمه “بازه زمانی” اشاره به فاصله زمانی ۴ شهریور تا ۱۱ شهریور ماه دارد.
  • پ.ن ۳: شما پنجمین گزارش تحلیلی بازار را مطالعه می‌کنید، برای مطالعه گزارش هفته گذشته، به مقاله زیر مراجعه کنید:

بخش اول- بیت کوین

نمودار قیمت بیت کوین

بیشترین قیمت بیت کوین (BTC) طی هفته گذشته ۵۰,۳۹۰ دلار و کمترین قیمت آن در ۴۶,۰۳۹ دلار به ثبت رسید. ارزش بازار رمزارزها به عددی بالغ بر ۲.۲ تریلیون دلار و شاخص تسلط بیت کوین به ۴۲ درصد رسید. مارکت کپ بیت کوین در آستانه یک تریلیون دلاری شدن (۹۴۳ میلیارد دلار) است و ارزش بازار اتریوم، در هفته گذشته به ۴۳۹ میلیارد دلار رسید. همچنین تسلط اتر به بازار کریپتو، با افزایش نسبت به دوره ۷ روزه گذشته، به ۱۹.۷ درصد رسید.

هش ریت شبکه بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین

هش ریت شبکه بیت کوین پس از افتی بی‌سابقه در پی منع استخراج در کشور چین، در حال بازیابی پیوسته است. تقریبا نیمی از هش ریت کاسته شده شبکه، بازیابی شده است.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران بیت کوین

از ابتدای حیات بیت کوین تا به کنون، تعداد ۱۸,۸۰۰,۰۰۰ بیت کوین تولید و عرضه شده‌اند. صرافی‌ها و ماینرها، دو گروه از بزرگترین هولدرها و بازیگران مهم این حوزه هستند. در ادامه با بررسی نحوه فعالیت این دو گروه در هفته گذشته، در کنار دسته‌ دیگری متشکل از سایر کیف پول‌ها، با شما خواهیم بود.

بررسی رفتار ماینرهای بیت کوین

کیف پول ماینرها

موجودی بیت کوین ماینرها (با خط آبی در نمودار – محور عمودی سمت چپ) با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار کاهشی اندک اما محسوس را تجربه کرد. این اولین فروش قابل توجه ماینرها در طی سه ماه اخیر است. موجودی ماینرها با حدود ۳,۰۰۰ عدد کاهش به ۱.۸۴۷ میلیون بیت کوین رسید که کمی کمتر از ۱۰ درصد کل موجودی بیت کوین تمامی آدرس‌هاست. ادامه‌دار شدن این فشار فروش ممکن است بتواند در قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد.

بررسی وضعیت کیف پول‌ صرافی‌ها

کیف پول صرافی ها

در نمودار بالا قیمت بیت کوین در کنار ذخایر بیت کوین کیف پول‌های صرافی‌ها (با رنگ آبی) و جریان ورود و خروج روزانه بیت کوین به صرافی‌ها (با رنگ نارنجی) نمایش داده شده است. همان طور که مشاهده می‌کنید، روند طولانی مدت موجودی بیت کوین صرافی‌ها کاهشی است به نحوی که در نزدیکی کمترین حالت خود از دو سال پیش تا کنون قرار دارد. در طول هفته گذشته، به جز در ابتدای هفته که با ورود جریان بزرگی از بیت کوین‌ها روبرو بودیم و سبب ایجاد فشار فروش در روز پنج‌شنبه هفته گذشته شد، دوباره با روند کاهشی موجودی بیت کوین صرافی‌ها روبرو هستیم. در صورت تداوم این روند، و کنار هم قرار دادن قطعات مختلف پازل، می‌توان انتظار قیمت‌های بیشتری برای بیت کوین داشت.

بررسی وضعیت کیف پول‌های بیت کوین

وضعیت کیف پول بیت کوین

در این تصویر تفکیک کیف پول‌های بیت کوین و نحوه تغییر موجودی تجمعی آن‌ها در طی گذر زمان را مشاهده می‌کنید. علاوه بر قیمت (که با نمودار شمعی مشخص شده است)، سه گروه که مجموعا مالک تمامی بیت کوین‌های عرضه شده هستند، انتخاب شده‌اند. گروه اول سرمایه‌گذاران خرد (بین ۰ تا ۱۰ بیت کوین با رنگ بنفش)، گروه دوم سرمایه‌گذاران متوسط (بین ۱۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین با رنگ آبی) و گروه سوم، نهنگ‌ها (با موجودی بیش از ۱۰,۰۰۰ بیت کوین با رنگ نارنجی) هستند. نکته قابل توجه روند انباشت سه ماهه هولدرهای خرد است که بی‌توجه به نوسان قیمت ادامه داشته است در حالی که این گروه به شکل تاریخی، حساسیت بسیار بالایی نسبت به قیمت از خود نشان‌ داده‌اند.

احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین

در این بخش به تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران و نقاط ورود و خروج آن‌ها می‌پردازیم. برای بررسی احساسات تریدرها شاخص‌های متنوعی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی رفتار نهنگ‌های بیت کوین

در این بخش تراکنش‌های بزرگان بازار را بررسی می‌کنیم. در دو نمودار زیر به ترتیب میانگین متحرک ۳۰ روزه تعداد تراکنش‌های با ارزش دلاری بالای ۱۰۰ هزار دلار (با رنگ خاکستری) و یک میلیون دلار (با رنگ قرمز) را مشاهده می‌کنید.

رفتار نهنگ های بیت کوین

همان‌طور که از چارت پیداست، تعداد تراکنش‌های نهنگ‌ها همبستگی قابل قبولی (با کمی لگ) نسبت به تحولات قیمت دارد. به نظر می‌رسد نهنگ‌ها به نسبت قله‌های قبلی قیمت بیت کوین، هنوز دست به فعالیت عمده نزده‌اند و تعداد تراکنش‌های آن، ۴۰ درصد کمتر از سیکل صعودی قبلی است.

سن بیت کوین‌ها (Coin Age)

سن بیت کوین

شاخص میانگین سن بیت کوین‌ها (Mean Coin Age) نشان‌دهنده میانگین تعداد روزهایی است که بیت کوین‌های شبکه در آدرس فعلی خود نگهداری شده‌اند؛ افزایش و صعودی بودن این متریک نشان‌دهنده انباشت بیت کوین و نشانه‌ای برای بازار گاوی است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، از ابتدای سیکل فعلی رشد بیت کوین در سال گذشته، سن بیت کوین‌ها مدام در حال افزایش است و حتی سقوط ۵۰ درصدی قیمت در ابتدای سال جاری سبب شدت گرفتن شیب صعودی شده است.

شاخص MVRV

شاخص mvrv

این شاخص میانگین درصد در سود و زیان بودن آدرس‌های بیت کوین با توجه به قیمت زمان خرید موجودی‌شان است. این عدد که اکنون حوالی ۱۴۷ درصد است، نشان می‌دهد که به شکل میانگین، بیت کوین‌های موجود در شبکه در حدود ۱۴۷ درصد در سود هستند. این شاخص می‌تواند در کنار شاخص‌های دیگر در تعیین کف قیمت بسیار مفید باشد.

شاخص Dormant

شاخص دورمنت بیت کوین

این شاخص نیز، احساسات معامله‌گران بازار را نشان می‌دهد. شاخص Dormant بیت کوین در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌شود. این شاخص نشان می‌دهد که چه تعداد از بیت کوین‌ها (این تعداد با عددی در جلوی این شاخص مشخص شده است) که در بازه مشخص شده جابه جا نشده بودند، در روز جابه جا شده‌اند.

ما برای این شاخص سه بازه زمانی ۱ ساله، ۶ ماهه و ۳ ساله را انتخاب کرده‌ایم. نکته قابل توجه، افزایش فعالیت (فروش بخشی از موجودی) در زمان قله‌های محلی قیمت است. توجه شما را به افزایش فعالیت نسبی در آخر هفته گذشته جلب می کنم. به نظر می‌رسد بخشی از هولدرهای بلندمدت، در انتهای هفته گذشته تصمیم به ذخیره سود و خروج گرفتند،‌ هر چند میزان این فعالیت در قیاس با روند طولانی مدت بسیار اندک است.

فشار خرید و فروش بیت کوین

سود و زیان هولدرهای بیت کوین

این نمودار نشان‌دهنده وضعیت کلی در سود و زیان بودن تمامی بیت کوین‌های موجود در شبکه، با توجه به قیمت در زمان آخرین جابجایی‌شان است. مساحت دوایر، میزان بیت کوین‌های موجود در آن بازه قیمتی را نشان می‌دهد. همچنین رنگ سبز نشان در سود بودن، خاکستری به منزله وضعیت سر به سر و قرمز نشان در ضرر بودن موجودی بیت کوین‌هاست. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با قیمت فعلی بیت کوین، حدود ۸۹ درصد کل بیت کوین‌های شبکه، در قیمتی پایین‌تر از قیمت فعلی خریداری شده‌اند. مابقی بیت کوین‌ها (به تعداد ۱.۹۵ میلیون عدد) در قیمتی بین ۴۸ تا ۶۳ هزار دلار خریداری شده‌اند و نزدیک وضعیت سر به سر قرار دارند. 

برای بررسی دقیق‌تر بازه‌های قیمتی، به نمودار زیر توجه کنید:

سود و زیان هولدرهای بیت کوین

در این نمودار که تنها به بررسی بیت کوین‌های جابجا شده در بازه بین ۴۲,۴۵۷ دلار تا ۵۷,۵۳۴ دلار می‌پردازد، وضعیت کمی متفاوت است. در این بازه، هم‌اکنون (با قیمت ۵۰,۰۲۱ دلاری بیت کوین در زمان نگارش این مطلب) ۶۷.۶۰ درصد بیت‌کوین‌ها در حاشیه سود قرار دارند. ۳۱.۸۸ درصد (شامل ۱.۱۵ میلیون بیت کوین به ارزش دلاری بیش از ۵۷.۶۶ بیلیون دلار) در منطقه قرمز ضرر هستند و بخش اندکی (حدود نیم درصد) در بازه بین ۴۹,۹۶۴ دلار تا ۵۰,۰۲۷ دلار خریداری شده‌اند و در نقطه نزدیک به سر به سر هستند.

با تثبیت قیمت بالای ۴۷ هزار دلار، درصد قابل‌توجهی از هولدرهای بیت کوین از هفته گذشته تا کنون وارد منطقه سبز رنگ شده‌اند. به نظر می‌رسد تا ۵۱ هزار دلار فشار فروش چندانی در کار نباشد.

بخش دوم– اتریوم

قیمت اتریوم

در تصویر بالا، نمودار قیمت اتریوم را ملاحظه می‌کنید. بالاترین قیمت اتر در هفته گذشته ۳۸۴۸ دلار و پایین‌ترین قیمت آن ۳۰۶۲ دلار به ثبت رسیده است.

استیکینگ اتریوم

استیکینگ اتریوم

این نمودار وضعیت استیکینگ رمز ارز اتریوم در قرار داد هوشمند اتریوم ۲ را نشان می‌دهد. اکنون تقریبا ۷ میلیون از اتریوم‌ها در اتریوم ۲ ذخیره شده و از گردش بازار خارج شده است. تعداد کل اتریوم‌های عرضه شده حدودا ۱۱۸ میلیون واحد ETH است.

اتریوم ذخیره شده در دیفای

اتریوم ذخیره شده در دیفای

این نمودار وضعیت اتریوم‌های ذخیره شده در حوزه دیفای را نشان می‌دهد. این نمودار نشان می‌دهد که حدودا ۷.۷ میلیون اتریوم در حوزه دیفای قفل شده است. در نتیجه حدودا ۱۴ میلیون اتریوم معادل ۱۲ درصد کل اتریوم‌ها از بازار خارج شده است.

اتریوم سوزانده شده

اتریوم سوزانده شده در اتریوم

نمودار بالا میزان اتریوم‌های سوزانده شده پس از بروزرسانی اخیر شبکه اتریوم را به صورت روزانه نشان می‌دهد. در هر بلاک اتریوم ۲ رمز ارز اتر تولید شده که بخشی از آن (تقریبا ۳۰ درصد) سوزانده می‌شود. این اتفاق در بلند مدت می‌تواند ارزش اتریوم را افزایش دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید روند اتر سوزی نسبت به گذشته افزایش داشته است.

بررسی رفتار سرمایه‌گذاران اتریوم

در مجموع حدودا ۱۱۷ میلیون رمز ارز اتریوم تولید و در بازار عرضه شده است. همانند آنچه در مورد بیت کوین گفتیم، این اتریوم‌ها از سه حالت خارج نیستند. یا در اتریوم ۲ و دیفای ذخیره شده‌اند، یا در کیف پول صرافی‌ها هستند و یا در سایر کیف پول‌ها ذخیره شده‌اند (از آنجا که کل ذخایر ماینرهای اتریوم زیر ۲۰۰ هزار واحد ETH است، از بررسی رفتار ماینرها صرف نظر می‌کنیم).

بررسی وضعیت کیف پول‌ صرافی‌ها

کیف پول صرافی اتریوم

در نمودار بالا قیمت اتریوم در کنار ذخایر اتریوم کیف پول‌های صرافی‌ها (با رنگ مشکی) و جریان ورود و خروج روزانه اتریوم به صرافی‌ها (با رنگ قرمز) نمایش داده شده است. همان طور که مشاهده می‌کنید، روند طولانی مدت موجودی اتریوم صرافی‌ها کاهشی است به نحوی که در نزدیکی کمترین حالت خود از دو سال پیش تا کنون قرار دارد. در طول هفته گذشته، به جز در ابتدای هفته که با ورود جریان بزرگی از اتریوم روبرو بودیم و سبب ایجاد فشار فروش در روز پنج‌شنبه هفته گذشته شد، دوباره با روند کاهشی موجودی اتریوم صرافی‌ها روبرو هستیم. در صورت تداوم این روند، و کنار هم قرار دادن قطعات مختلف پازل، می‌توان انتظار قیمت‌های بیشتری برای اتریوم داشت.

بررسی وضعیت کیف پول‌های اتریوموضعیت کیف پول اتریوم

تصویر بالا، موجودی اتریوم کیف پول‌ها را نشان می‌دهد. ما از بین کیف پول‌ها، تنها کیف پول‌هایی را انتخاب کرده‌ایم که ۸۳ درصد کل اتریوم‌ها در آن ذخیره شده که کیف پول‌هایی با موجودی بالاتر از ۱۰۰۰ و کوچکتر از ۱۰ میلیون اتریوم هستند. نکته قابل توجه، افزایش موجودی اتریوم کیف پول‌های بین ۱۰۰ هزار تا ۱۰ میلیون اتریوم است. این دسته از نهنگ‌های اتریوم که سرمایه‌گذاران درشت این ارز دیجیتال به شمار می‌آیند در حال افزایش موجودی اتریوم‌های خود هستند.

احساسات سرمایه‌گذاران اتریوم

در این بخش به تحلیل احساسات سرمایه‌گذاران و نقاط ورود و خروج آن‌ها می‌پردازیم. برای بررسی احساسات تریدرها شاخص‌های متنوعی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بررسی رفتار نهنگ‌های اتریوم

در این بخش تراکنش‌های بازیگران بزرگ بازار را بررسی می‌کنیم. در دو نمودار زیر به ترتیب میانگین متحرک ۳۰ روزه تعداد تراکنش‌های با ارزش دلاری بالای ۱۰۰ هزار دلار (با رنگ مشکی) و یک میلیون دلار (با رنگ آبی) را مشاهده می‌کنید.

رفتار نهنگ‌های انریوم

همانطور که در چارت بالا مشاهده می‌کنید، رفتار نهنگ‌های بزرگ بازار با تغییرات قیمت ارتباط معناداری دارند. پس از هر افزایش فعالیت نهنگ‌ها و یا همزمان با آن، شاهد ثبت نقاط عطف (قله و قعر) در نمودار قیمت اتریوم هستیم. نکته جالب در این نمودار، کاهش قابل توجه فعالیت نهنگ‌های اتریوم پس از ریزش قیمت در چند ماه اخیر است.

سن اتریوم (Coin Age)

سن کوین اتر

این شاخص نشان می‌دهد که تمام اتریوم‌ها به طور میانگین چند روز در کیف پول خود دست نخورده باقی می‌مانند. افزایش این نمودار به معنی قرارگیری بازار در فاز تجمیع قرار دارد و اتریوم‌ها فروخته نمی‌شود و بازار برای صعود آماده‌تر است. برعکس زمانی که این نمودار ریزشی باشد، نشان می‌دهد که فعالیت هولدرهای اتریوم افزایش یافته است. همانطور که مشخص است، این نمودار برای اتریوم  صعودی است که نشان می‌دهد اتریوم کمتری از کیف پول‌ها جابه جا می‌شوند و افراد تمایل به هولد آن دارند. این روند به صورت ادامه دار صعودی بوده که نشان دهنده پتانسیل بالای بازار برای رشد قیمت اتریوم است.

شاخص MVRV

شاخص MVRV

این شاخص میانگین درصد در سود و زیان بودن آدرس‌های بیت کوین با توجه به قیمت زمان خرید موجودی‌شان است. این عدد که اکنون حوالی ۲۳۰ درصد است، نشان می‌دهد که به شکل میانگین، بیت کوین‌های موجود در شبکه در حدود ۲۳۰ درصد در سود هستند. این شاخص می‌تواند در کنار شاخص‌های دیگر در تعیین کف قیمت بسیار مفید باشد.

شاخص Dormant

شاخص Dormant

این شاخص نیز، احساسات معامله‌گران بازار را نشان می‌دهد. شاخص Dormant اتریوم در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌شود. این شاخص نشان می‌دهد که چه تعداد از اتریوم‌ها (این تعداد با عددی در جلوی این شاخص مشخص شده است) که در بازه مشخص شده جابه جا نشده بودند، در روز جابه جا شده‌اند.

ما برای این شاخص سه بازه زمانی ۱ ساله، ۶ ماهه و ۳ ساله را انتخاب کرده‌ایم. همانطور که مشخص است، در هر سه بازه زمانی مشخص شده، این کوین‌های شش ماهه، یک و سه ساله کمتر جابه جا می‌شوند. به عبارتی، هولدرهای اتریوم رمز ارز خود را جابه جا نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند آن را هولد کنند. توجه شما را به افزایش فعالیت هولدرها در زمان اوج قیمت اتریوم جلب می‌کنیم.

فشار خرید و فروش اتریوم

فشار خرید و فروش اتریوم

این نمودار وضعیت سودآوری هولدرهای اتریوم از ابتدا تا به امروز را نشان می‌دهد. دایره سبز، تعداد اتریوم‌های خریداری شده است که با توجه به قیمت فعلی اتریوم در سود هستند. دایره خاکستری، تعداد اتریوم را نشان می‌دهد که قیمت خرید آن‌ها دقیقا قیمت حال حاضر اتریوم در بازار است (قیمت سر به سر) و دایره‌های قرمز آن دسته را نشان می‌دهد که با توجه به قیمت فعلی اتریوم در ضرر هستند. اندازه دایره‌ها نشان‌دهنده حجم اتریوم خریداری شده در آن قیمت است.

همانطور که مشخص است، با توجه به قیمت فعلی اتریوم حدود ۹۸ درصد افراد در سود و هیچ هولدری در ضرر نیست. این نشان می‌دهد که فشار فروش از طرف افراد زیان دیده در بازار وجود ندارد.

برای درک وضعیت اتریوم در بازه زمانی، نمودار زیر را مشاهده کنید:

این نمودار وضعیت سودآوری هولدرهای اتریوم از ابتدا تا به امروز را نشان می‌دهد. دایره سبز، تعداد اتریوم‌های خریداری شده است که با توجه به قیمت فعلی اتریوم در سود هستند. دایره خاکستری، تعداد اتریوم را نشان می‌دهد که قیمت خرید آن‌ها دقیقا قیمت حال حاضر اتریوم در بازار است (قیمت سر به سر) و دایره‌های قرمز آن دسته را نشان می‌دهد که با توجه به قیمت فعلی اتریوم در ضرر هستند. اندازه دایره‌ها نشان‌دهنده حجم اتریوم خریداری شده در آن قیمت است.  همانطور که مشخص است، با توجه به قیمت فعلی اتریوم حدود ۸۶ درصد افراد در سود و ۳ درصد در ضرر هستند. این نشان می‌دهد که فشار فروش از طرف افراد زیان دیده چندان قابل توجه نیست.  برای درک وضعیت اتریوم در بازه زمانی، نمودار زیر را مشاهده کنید:

تصویر بالا وضعیت سود و زیان هولدرهای اتریوم در بازه قیمتی ۳۲۰۰ دلار تا ۴۱۰۰ دلار را نشان می‌دهد.  در این بازه زمانی، ۹۱ درصد افراد در سود و ۸.۳ درصد در زیان هستند. همانطور که در تصویر مشخص است در بازه قیمتی ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار حجم زیادی اتریوم خریداری شده که اکنون در سود هستند. همانطور که در گزارش هفته قبل اشاره شد، با رشد قیمت و سبز شدن پرتفوی سرمایه‌گذارانی که در محدوده قیمتی ۳۳۰۰ دلار اتر خریداری کرده بودند، فشار فروش قابل توجهی در بازار نخواهد بود و همه چیز برای رشد قیمت مهیاست.

سخن پایانی

ما در این سری مقالات به سراغ اطلاعات آن‌چین بازار می‌رویم و سعی داریم تا الگوهای تکرار شونده مشترک بین قیمت و اطلاعات On-Chain را شناسایی کرده و در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه این مقاله و تمامی مواردی که در آن اشاره شده، به هیچ عنوان نباید ملاک تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری قرار گیرد. سعی ما این است تا به جای تحلیل مستقیم قیمت، عوامل تاثیرگذار بر نوسانات قیمت رمز ارزها را بشناسیم تا تحلیل دقیقتری از بازار داشته باشیم. اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید و یا اطلاعات آن چین مشخصی را پیدا کرده‌اید که بر قیمت رمز ارزها تاثیر دارد، با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا