اخبار خارجی

بازبینی پروژه لیبرا؛ فیسبوک ارز دیجیتال در قالب جدیدی عرضه می کند!

فیسبوک در حال بررسی اصلاح پروژه ارز دیجیتال لیبرا است تا این شبکه چندین ارز دیجیتال ملی نظیر ارز دیجیتال با پشتوانه دلار را بپذیرد. این موضوع بدان معنا نیست که فیسبوک، ارز دیجیتال لیبرا را کنار می‌گذارد.

در ابتدا فیسبوک برنامه ریزی کرده بود تا لیبرا به ارز دیجیتال جهانی تبدیل شود که معرف سبدی از دارایی های ثابت بود. فیسبوک در صدد هدف قرار دادن ۱.۷ میلیون نفر بدون دسترسی به خدمات بانکی در سراسر جهان بود، در نتیجه تقریبا تمام افراد می‌توانستند به ارسال و دریافت پول با استفاده از گوشی های همراه خود بپردازند.

از زمانی که فیسبوک در ماه ژوئن ۲۰۱۹ برنامه های خود را اعلام کرد، پروژه لیبرا با موانع متعددی از جانب سیاست گذاران و قانونگذاران جهانی مواجه شد، در نتیجه این سوال برای بسیاری از افراد به وجود آمد که آیا این پروژه سرانجام می‌تواند عرضه شود یا خیر.

گزارش های منابع موثق

اما بلومبرگ امروز گزارش داد که این پروژه یک ایده دیگر را مد نظر قرار داده است. این گزارش با اشاره به ۳ منبع ناشناس بیان کرد که فیسبوک در حال برنامه ریزی برای اجرای چند ارز دیجیتال نظیر ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی بر بستر شبکه بلاک چین خود است.

این موضوع باعث می‌شود که لیبرا همانند سیستم‌های پرداخت سنتی نظیر پی‌پال یا ونمو (Venmo) شود. این ایده فاصله بسیار زیادی با برنامه های بلندپروازانه این پروژه دارد که فیسبوک سال گذشته درباره آن صحبت می‌کرد.

در عین حال فیسبوک هم چنان به طور کامل از کوین لیبرا چشم پوشی نکرده است. منابع مورد نظر به بلومبرگ گفته اند که این پروژه هم چنان ممکن است به زودی لیبرا را معرفی کند. دانته دیسپارته (Dante Disparte) رییس سیاست گذاری و ارتباطات لیبرا در بیانیه ای گفته است:

اتحادیه لیبرا هدف خود مبنی بر ایجاد شبکه پرداخت جهانی مطابق با قوانین را تغییر نداده است. هم چنین اصول طراحی اصلی که از هدف مذکور پشتیبانی می‌کند تغییر نکرده است و هم چنان پتانسیل کافی برای شکوفایی این شبکه در برنامه های آینده را در اختیار دارد.

اخبار قدیمی در قالبی جدید

اجرای ارزهای ملی بر بستر پلتفرم لیبرا اقدامی شدنی و آسان است. این اقدام قطعا بسیار آسانتر از اجرا و عرضه کوین لیبرا با پشتوانه چند دارایی مختلف است.

دیوید جرارد (David Gerard) یکی از منتقدان پروژه لیبرا گفته است:

اجرای توکن ها بر بستر لیبرا یک اقدام ساده و پیش پا افتاده است. وی معتقد است اجرای توکن ها بر بستر لیبرا سخت تر از سایر بلاک چین هایی که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کنند نیست.

هرچند به نظر جرارد، لیبرا یک برنامه منسجمی ندارد و به نظر می‌رسد که فیسبوک بسیار زیاد تمایل دارد تا بر اساس برنامه اصلی خود، به عرصه کوین لیبرا بپردازد.

اجرای چندین ارز بر بستر شبکه لیبرا، موضوعی است که در گذشته نیز درباره آن صحبت شده است. مارک زاکربرگ مدیرعامل فیسبوک و دیوید مارکوس رییس کالیبرا چندین ماه پیش به این موضوع اشاره کرده بودند.

در یکی از جلسات کنگره در ماه اکتبر، زاکربرگ گفت:

به نظر من صحبت‌هایی درباره این موضوع وجود دارد که آیا ایجاد نوعی سیستم پرداخت دیجیتال بر اساس ارزهای ملی به جای ترکیب این ارزها به صورت یک ارز مستقل منطقی است یا خیر. بنابراین این موضوعی است که از قبل مدنظر قرار دارد.

در همین بانک و طی سمینار بانکداری، مارکوس گفت:

ما می‌توانیم این کار را به شیوه ای متفاوت انجام دهیم. به جای داشتن واحدی ترکیبی، می‌توانیم مجموعه ای از استیبل کوین ها نظیر استیبل کوین دلار، یورو، پوند و غیره را داشته باشیم. ما قطعا می‌توانیم با داشتن چندین استیبل کوین که معرف ارزهای ملی به صورت توکنی شده هستند به سمت این هدف حرکت کنیم. این موضوع یکی از گزینه هایی است که باید مدنظر قرار گیرد. وی در ادامه بیان کرد که این موضوع، رویکرد اصلی لیبرا نیست اما لیبرا باید انعطاف و قابلیت های بسیار زیادی از خود نشان دهد.

اما این نکته که لیبرا این برنامه را به جریان انداخته است ممکن است بدان معنا باشد که لیبرا دیر یا زود باید خودی نشان بدهد و چیزی عرضه کند. مشکل بزرگتر برای لیبرا این است که اگر توکن هایی با پشتوانه یک ارز ملی ارائه دهد، ممکن است به تضعیف جایگاه توکن لیبرا با پشتوانه چند ارز مختلف بیانجامد.

از اینها گذشته چرا باید از لیبرا استفاده کرد در حالی که گزینه های دیگری موجود می‌باشد که ماه ها است از آن استفاده می‌کنید؟

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا