مبتدی مقالات

با ارز دیجیتال چین یعنی DCEP بیشتر آشنا شوید!

اخیرا محیط کاربری ارز دیجیتال چین یا همان یوان دیجیتال به صورت آزمایشی توسط بانک کشاورزی چین (ABC) مورد آزمایش قرار گرفته است و همین امر باعث مطرح شدن ارز دیجیتال DCEP در فضای بلاک چین  شده و توجه‌های زیادی را به خود جلب کرده است.

در حالی که توجه‌ها به ارز دیجیتال فیسبوک یعنی لیبرا (Libra) کم شده و این ارز در حال راضی کردن قانون‌گذاران است، چین پروژه ارز دیجیتال خود را توسعه داده و اخیرا اولین برنامه DCEP را بیرون داده است. این اقدام از جانب کشوری که رویکرد خصمانه‌ای به نسبت ارز دیجیتال داشت، نشان دهنده این است که ارز دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک روند جهانی است و فناوری بلاک چین در جهان مالی آینده نقش برجسته‌ای خواهد داشت.

سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که DCEP چیست و چرا چین می‌خواهد آن را توسعه دهد؟ در این مقاله ما به بررسی پنج حقیقت اساسی می‌پردازیم که شما لازم است در مورد این فناوری تحول‌آفرین بدانید.

DCEP چیست و چه ربطی به ارز دیجیتال چین دارد؟

DCEP

DCEP سرواژه عبارت digital currency electronic payment است و به پروژه ارز دیجیتال چین اشاره دارد که توسط بانک مرکزی چین رهبری می‌شود. این پروژه در جواب به درخواست رئیس جمهور چین برای استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد شد و این ارز دیجیتال بر یک سیستم پولی دو لایه‌ای پیکربندی شده است. لایه اول مربوط به یک ارز صادر شده توسط بانک مرکزی برای بانک‌های تجاری است و لایه دوم مربوط به یک ارز صادر شده توسط بانک‌های تجاری است که متمرکز بر عموم است.

چرا چین به توسعه این پروژه می‌پردازد؟

پروژه DCEP به سال ۲۰۱۴ و تحقیقاتی که در آن زمان انجام گرفت، برمی‌گردد. اما ممکن است فکر کنید که چرا با وجود رایج بودن پرداخت‌های موبایلی در چین، این کشور چنین اقدامی کرده و می‌خواهد ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند؟ جواب این است که این کشور می‌خواهد از حاکمیت پولی و وضعیت ارز سنتی خود محافظت کند. چین می‌خواهد برنامه‌ای برای روز مبادا داشته باشد. قرار است که این ارز کپی لیبرا نباشد و در تطابق یک به یک با ارز ملی چین باشد.

نقاط مثبت این ارز

DCEP در مقایسه با پول فیزیکی دارای ویژگی‌های ممتازی است. وجود یوان دیجیتال در هزینه‌های چاپ پول برای چین صرفه‌جویی می‌کند. این ارز می‌تواند تراکنش‌های بیشتر و با کارمزد کمتر را تسهیل کند و نوآوری تجاری را افزایش داده و ریسک‌ها را کاهش دهد. با استفاده از DCEP، تراکنش‌های داخلی و بین مرزی تسهیل خواهند شد. البته این ارز می‌تواند منافع بسیار بیشتری داشته باشد و می‌توان این تغییر را به عنوان آینده پول پذیرفت.

وجود DCEP برای بازار‌های ارز دیجیتال به چه معناست؟

شاید این ارز بزرگترین نگرانی بازار‌های ارز دیجیتال باشد. این ارز طبیعتا فناوری بلاک چین را به همگان معرفی می‌کند و دیگر افراد عادی در مورد بلاک چین ترس و واهمه‌ای نخواهند داشت. این ارز باعث می‌شود که شرکت‌ها و سازمان‌های سنتی هم وارد فضای بلاک چین شوند و این به نفع فضای کریپتو خواهد بود. البته این ارز ممکن است بر استیبل کوین‌ها (stablecoin) تاثیر بگذارد و بازار آنها را تحت تاثیر قرار دهد. البته هنوز خیلی زود است که در این باره قضاوت کنیم و بگوییم یوان دیجیتال چه تاثیری بر استیبل کوین‌ها خواهد گذاشت.

چه انتظاری می‌توان از یک ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی داشت؟

پیش‌بینی می‌شود که کشور‌های دیگر هم از چین دنباله‌روی کنند و به کاروان ارز‌های دیجیتال ملی بپیوندند. ایالات متحده قطعا یکی از آنها خواهد بود. شیوع کرونا در آمریکا باعث شده که تعدادی از قانون‌گذاران به فکر استفاده از دلار دیجیتال بیافتند و آن را اقدامی مفید در جهت کمک به مردم و احیای کسب و کار‌ها بدانند. البته بانک مرکزی اروپا در این میان رویکرد پیشگیرانه و محافظه‌کارانه‌ای در پیش گرفته است.

زمزمه‌هایی هم مبنی بر ایجاد ارز دیجیتالی که چهار ناحیه چین، ژاپن، کره و هنگ کنگ را پوشش دهد به گوش می‌خورد و بعضی بر این باورند که این اقدام باعث تسهیل پرداختی‌های بین مرزی برای سازمان‌های اقتصادی می‌شود و رکود اقتصادی در شرق آسیا را مهار می‌کند.

نتیجه‌گیری

حال که راه‌اندازی رسمی پروژه DCEP نزدیک است، باید خود را برای آینده‌ای دیجیتال و راحت‌تر آماده کنیم. احتمالا کشور‌های زیادی وارد این فضا می‌شوند و بلاک چین و ارز دیجیتال را به همه افراد جهان معرفی کنند.

توجه داشته باشید که این مقاله نباید به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال بسیار پر ریسک است و همواره باید با تحقیق و دانش کافی وارد این عرصه شوید. تحقیقات خود را انجام دهید و در نهایت این خودتان هستید که باید مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا