اخبار خارجی

🔴 هشدار: کلاهبرداری استیکینگ رپیل، هولدرهای XRP را هدف قرار داده است

اخیرا یک کلاهبرداری جدید شایع شده است که هولدرهای ریپل (XRP) را هدف قرار می‌دهد. کلاهبرداران با ایجاد وب‌سایت‌های جعلی مشابه با وب‌سایت رسمی شرکت ریپل و ارسال ایمیل‌های تقلبی با جعل هویت صرافی بایننس، وانمود می‌کنند که خدمات استیکینگ XRP ارائه می‌کنند و کاربران پس از ارسال ریپل به پلتفرم جعلی به قصد استیکینگ، دارایی خود را از دست می‌دهند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، یکی از این وب‌سایت‌ها شامل یک پست وبلاگ با عنوان «آغاز استیکینگ XRP در ژانویه ۲۰۲۳ برای هولدرهای کوچک» است که از کاربران دعوت می‌کند تا موجودی XRP خود را با سودهای غیرواقعی ۱۲٪ تا ۲۷٪ استیک کنند. این طرح جعلی با تاکید بر اینکه ۱۰٬۰۰۰ آدرس اول شرکت‌کننده در استیکینگ سود بالاتری دریافت خواهند کرد، تلاش می‌کند کاربران کم‌تجربه را شتاب‌زده کند.

این وب‌سایت جعلی با کپی کردن طرح‌بندی و فونت‌های اصلی و لینک دادن به برخی از پست‌های قبلی وبلاگ ریپل، شبیه‌سازی خوبی از وب‌سایت رسمی ریپل، ripple.com، ارائه کرده است. کلاهبرداران همچنین سعی کرده‌اند با افزودن اطلاعاتی در مورد اهمیت حضانت شخصی ارزهای دیجیتال با استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor اعتبار پست‌های خود را بیشتر کنند.

کلاهبرداری استیکینگ XRP
کلاهبرداری استیکینگ XRP؛ منبع: کوین تلگراف

این وب‌سایت کلاهبرداری، دامنه‌های جعلی بسیاری با پسوند «org.th.» یا «com.ve.» دارد که کاربران XRP از سراسر جهان را هدف قرار داده است.

کلاهبرداران گرداننده وب‌سایت جعلی استکینگ XRP همچنین از ایمیل‌های تقلبی که هویت بایننس را جعل می‌کند، استفاده می‌کنند. در متن این ایمیل‌ها تا ۳۱٪ سود برای استیکینگ XRP وعده داده شده است.

ایمیل‌های جعلی استیکینگ XRP
ایمیل‌های اسکم استیکینگ XRP با جعل هویت بایننس؛ منبع: توییتر

لازم به ذکر است که صرافی واقعی بایننس به عنوان بخشی از برنامه Binance Earn خود برای سپرده‌گذاری XRP سود ارائه می‌کند. با این حال،سود سپرده‌گذاری XRP در بایننس تنها ۱.۴٪ در سال است. توجه به این نکته مهم است که بلاکچین XRP از الگوریتم اجماع اثبات سهام پیروی نمی‌کند بلکه نوعی الگوریتم اجماع مختص به خود دارد که به شبکه‌ای از «نودهای منحصربه‌فرد» متکی است. بنابراین اساسا نمی‌توان XRP را استیک کرد. سود ارائه شده در برخی پلتفرم‌ها مانند Binance Earn هم از طریق استیکینگ تامین نمی‌شود بلکه از طریق وام‌دهی XRP بدست می‌آید.

به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری، تحقیقات کاملی برای اطمینان از مشروعیت پلتفرم انجام دهند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا